Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Prawna współpraca polsko-chińska na rzecz biznesu i handlu

Jacek Klein
Maria Ślązak i Jerzy Mosek z Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku oraz Heather Jun Han - wiceprezydent Adwokatury Shenzhen prezentują podpisane porozumienie o współpracy
Maria Ślązak i Jerzy Mosek z Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku oraz Heather Jun Han - wiceprezydent Adwokatury Shenzhen prezentują podpisane porozumienie o współpracy A. Rezulak/OIRP w Gdańsku
Chiny to największy rynek i największy eksporter. Poszukują zarówno możliwości inwestowania na świecie, jak i partnerów z ciekawą ofertą dla odbiorców na coraz bogatszym rynku chińskim. Najnowszą inicjatywą Chin, o zasięgu globalnym, jest projekt „One Belt, One Road” potocznie zwany Nowym Jedwabnym Szlakiem. Docelowo ma objąć swoim zasięgiem ponad 60 państw Europy, Azji i Afryki.

O szansach, ale i wyzwaniach, jakie niesie uczestnictwo w tym projekcie rozmawiano w Gdańsku podczas konferencji „Chiny - Hong Kong - Polska wobec inicjatywy Nowego Jedwabnego Szlaku”. Organizatorem była Okręgowa Izba Radców Prawnych w Gdańsku. Udział wzięli m.in. przedstawiciele organizacji prawniczych Chin i Hongkongu oraz rządu Hong Kongu.

Podpisano porozumienia o współpracy między Okręgową Izbą Radców Prawnych w Gdańsku a Adwokaturą w Shenzhen oraz pomiędzy Okręgową Izbą Radców Prawnych w Gdańsku a Stowarzyszeniem Prawników w Hong Kongu.

- Proszę wszystkich obecnych, aby te porozumienia zostały wypełnione treścią, aby przyniosły wymierne działania - powiedziała Maria Ślązak z Okręgowej Izby Radców Prawnych Gdańsku.

- Polska jest strategicznym punktem na Nowym Jedwabnym Szlaku - mówiła Betty Ho, dyrektor Biura Ekonomiczno- Handlowego Hong Kongu. - Jest bramą do Europy. Hong Kong jest natomiast bramą do Chin. To bardzo dobre miejsce dla europejskich firm dla nawiązania kontaktu z chińskim kontrahentami i wejść na tamtejszy rynek.

- Chiny to gigantyczny wewnętrzny rynek, z 300-mln klasą średnią - mówił Maciej Wilk z Biura Konsultacyjnego Hong Kongu w Polsce. - Marka, która z sukcesem zaistnieje w Hong Kongu, ma większe szanse na sukces w Chinach.

Podczas konferencji zwracano uwagę, że europejska i chińska kultura oraz system prawny się różnią, co może rodzić trudności w nawiązaniu kontaktów lub prowadzić do nieporozumień w wyniku nieznajomości rynku.

Współpraca organizacji prawniczych w ramach zawartych w Gdańsku porozumień ma wspomóc firmy z obu krajów w nawiązaniu kontaktów i późniejszej obsłudze wspólnych interesów.
[email protected]

Chiński potentat zaprezentował nowy smartfon. Idealny do selfie

źródło: Ruptly

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki