Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Praca "Królowa Polski" Doroty Nieznalskiej w Muzeum Narodowym

Tomasz Rozwadowski, a.
materiały prasowe
W Pałacu Opatów, oddziale Sztuki Współczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku, będziemy mogli podziwiać pracę "Królowa Polski" Doroty Nieznalskiej, którą artystka wygrała I Gdańskie Biennale Sztuki. Muzeum zakupiło rzeźbę do swojej kolekcji.

Polskie społeczeństwo nie słynie ze szczególnej pasji do sztuk wizualnych i nazwiska artystów bardzo rzadko trafiają do powszechnej świadomości. Do nielicznych wyjątków należy nazwisko Doroty Nieznalskiej, której wystawę "Królowa Polski" będzie można oglądać w Pałacu Opatów w Gdańsku Oliwie do 19 lipca.

Sława Nieznalskiej łączy się ze "sprawą Nieznalskiej", ciągnącą się przez całe minione dziesięciolecie batalią sadową w sprawie o naruszenie uczuć religijnych, którego artystka miała się dopuścić swoją instalacją rzeźbiarską "Pasja" pokazanej w gdańskiej galerii sztuki wyspa w 2001 r. Czymś, co sprowokowało furię konserwatywnych katolików, było umieszczenie zdjęcia męskich genitaliów na krzyżu, według nich stanowiące jawną profanację symbolu religijnego.

Ostatecznie uniewinniona, Dorota Nieznalska wygrała w 2010 r. konkurs I Gdańskiego Biennale Sztuki rzeźbą "Królowa Polski". Rzeźba została wykonana w 2008 roku. Stworzona z brązu korona cierniowa, inkrustowana transparentnym bursztynem, ułożona na czerwonej poduszce wraz z pojedynczymi czarnymi włosami ludzkimi. Całość zamknięta jest w szklanej gablocie i ustawiona na postumencie.

- "Królowa Polski" Doroty Nieznalskiej to wykonana z brązu korona cierniowa - symbol cierpienia i odkupienia, jeden z najważniejszych elementów chrześcijańskiej ikonografii - tak opisuje rzeźbę kurator Michał Bieniek. - Kolce tego wieńca zostały wykonane z czerwonego, krwawego bursztynu, co nadaje całości charakter wyrobu jubilerskiego. Trop prowadzący do właściwego zrozumienia tego zabiegu zawiera się w tytule pracy i w jego nieoczywistym na pierwszy rzut oka powiązaniu z zastosowanym materiałem. Królowa Polski to tytuł Najświętszej Maryi Panny, używany przez polskich katolików dla podkreślenia ścisłych związków narodu polskiego z katolicyzmem. Przypominając o patronce narodu, Dorota Nieznalska pyta o mechanizm formowania się i funkcjonowania tradycyjnie rozumianej polskości. Madonna to w istocie figura udręczenia - podobnie jak wyłaniająca się z romantycznych wizji Polska, budująca swoją tożsamość na przekonaniu o konieczności cierpienia i ponoszenia ofiar. W tę opowieść o polskości, co sugeruje obecność bursztynu, wpisuje się na swój własny sposób historia pochodzącej z nadbałtyckiego Gdańska artystki. W 2001 roku została ona wyznaczona do odegrania głównej roli w trwającej dziewięć lat medialnej i sądowej drodze krzyżowej - w spektaklu, który miał potwierdzić konieczność powszechnego i jednomyślnego wyznawania utartych narodowych wartości. Faktu, że ów cel nie został osiągnięty, nie sposób przecenić - wyznacza on bowiem moment istotnej, światopoglądowej zmiany.

Gdańskie Muzeum Narodowe zakupiło rzeźbę "Królowa Polski" Doroty Nieznalskiej do swojej kolekcji.

Gdańsk, 28.06 - otwarcie wystawy, Muzeum Narodowe - oddział Pałac Opatów, ul. Cystersów 18. Godz. 18. Wstęp wolny
Wystawa czynna do 19 lipca,wtorek, środek, piątek, sobota - niedziela godz. 10 -17, czwartek godz. 12-19.

Więcej na temat dzieła Doroty Nieznalskiej w serwisie ROZRYWKA serwisu gdansk.naszemiasto.pl

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki