reklama

Gdańsk: Poznamy projekt Muzeum II Wojny Światowej

Dorota AbramowiczZaktualizowano 
Znane nazwiska w jury, wysoka nagroda i wielka tajemnica, skrywana aż do sobotniego przedpołudnia. W sobotę, o godzinie 11, oficjalnie poznamy projekt głównej ekspozycji powstającego w Gdańsku Muzeum II Wojny Światowej.

Zwycięzca konkursu na wizualizację wystawy głównej muzeum otrzyma 50 tysięcy euro, drugie tyle przeznaczono na pozostałe nagrody i wyróżnienia.

Do przystąpienia do konkursu wstępnie zakwalifikowano dwanaście zespołów. - Zgłoszenia przyszły z Polski i zagranicy, m.in. z Wielkiej Brytanii i Słowacji - mówi wicedyrektor muzeum, dr Janusz Marszalec. - Ostatecznie jednak, okazało się, że dotarło do nas mniej prac.

Od czwartku jury, w którego skład wchodzą m.in. znany reżyser Andrzej Wajda, artysta grafik Andrzej Pągowski, historyk Andrew Nagorski, pisarz Stefan Chwin, wybierało wśród ostatecznie ośmiu projektów ten najlepszy.

- Nie mogę jeszcze zdradzić , który z projektów zdobył największe poparcie jury - zastrzega dr Marszalec. - Poziom konkursu jest bardzo wysoki, a z twarzy jurorów łatwo było wyczytać, że nadeslane prace są wyjątkowo interesujące.

Muzeum II Wojny Światowej, powstające w Gdańsku to największa i prawdopodobnie także najdroższa polska inwestycja muzealna XXI wieku.

Jego budowa - na terenie zajezdni autobusowej przy ul. Wałowej, na trasie między Pocztą Polską a Europejskim Centrum Solidarności - powinna ruszyć już za dwa lata, a termin uroczystego otwarcia zaplanowano na 1 września 1914 roku. Na 1,7 hektarach, oddanych placówce latem tego roku decyzją gdańskich radnych, będzie mieścić się ekspozycja główna ( ok. 4 tysięcy metrów kwadratowych) oraz wystawy czasowe. Częścią nowej placówki ma stać się muzeum pola bitwy na Westerplatte.

Od wyników konkursu będzie zależeć nie tylko wygląd, ale także ostateczna koncepcja wystawy, która ma w założeniu pokazywać przyczyny ostatniej z wielkich wojen, jak i jej przebieg oraz konsekwencje dla Europy i świata. Wojny ukazanej globalnie i na tym tle przedstawiającej tragiczne losy Polski w okresie 1939-1945 roku. Równocześnie jednak pokazującej tamten czas z punktu widzenia pojedynczych, dramatycznych ludzkich życiorysów. Placówka bowiem ma nie tylko organizować wystawy, ale także pełnić szeroko pojętą funkcję edukacyjną, prowadzić badania naukową i wydawać pozycje poświęcone dziejom II wojny światowej.

- Bardzo wiele sobie obiecujemy po tym tym konkursie - przyznaje Marszalec. - Najważniejszy dla każdego muzeum jest jego środek, serce. Spodziewamy się, że zwycięska koncepcja wskaże ostatecznie drogę, jaką pójdzie muzeum. Na początku przyszłego roku zamierzamy rozpisać międzynarodowy konkurs architektoniczny na projekt budynku muzeum.

Zima 30-lecia w Polsce, zasypie nas śnieg

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie