MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Pożar budynku Gedanii. Zabytek po dawnym klubie sportowym został podpalony. Śledczy wciąż szukają sprawcy pożaru

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Przemyslaw Swiderski
Przyczyną pożaru zabytkowego budynku po dawnym klubie sportowym Gedania w Gdańsku Wrzeszczu było podpalenie. Tak orzekł biegły badający okoliczności pożaru z dnia 11.04.2020.

Informację gdańskiego oddziału Telewizji Polskiej potwierdza rzecznik gdańskiej Prokuratury Okręgowej, prokurator Grażyna Wawryniuk.

- Biegły ustalił, że mamy do czynienia z podpaleniem, do którego użyto substancji łatwopalnej. Trwają czynności mające ustalić sprawcę - mówi nam prokurator Grażyna Wawryniuk.

Do pożaru historycznego terenu doszło w Wielką Sobotę, 11.04.2020. Tego dnia wieczorem spłonął dach zabytkowego przedwojennego budynku na terenie po dawnym klubie sportowym Gedania przy ulicy Kościuszki w Gdańsku Wrzeszczu. Kilka dni po pożarze policja podała zaprószenie ognia jako wstępną przyczynę.

Obecnym użytkownikiem terenu jest firma Robyg, która planuje wybudować tam nowe boisko piłkarskie z infrastrukturą. Zabytkowy budynek, który w kwietniu uległ pożarowi, ma służyć jako centrum edukacyjne.

Co się działo wokół terenów Gedanii w ostatnich latach?

Wniosek o rozwiązanie umowy użytkowania wieczystego złożył prezydent Gdańska Paweł Adamowicz w 2017 roku. Było to kilkanaście dni po ujawnieniu (w kwietniu) faktu sprzedaży działki, należącej przed wojną do polskiego klubu sportowego Gedania, deweloperowi - spółce Robyg (za 16,5 mln zł). Wśród powodów było m.in. wykorzystywanie gruntu, który klub nabył od miasta w 2005 roku z bonifikatą (99 proc.), niezgodnie z jego przeznaczeniem. Władze klubu czyniły także starania o zmianę planu zagospodarowania przestrzennego z 2009 roku.

28.01.2020 władze Gdańska wydały pozwolenie na budowę spółce Robyg 18. Zakłada ono budowę pełnowymiarowego boiska (105x68 m) z trybunami oraz przebudowę istniejącego budynku na centrum edukacyjno-sportowe dla dzieci. Ma się w nim znaleźć również izba pamięci poświęcona historii klubu sportowego KS Gedania. Powstać ma też 46 miejsc postojowych przed budynkiem oraz 10 w zatoce przy ul. Kościuszki. Przebudowa zatoki na odcinku sąsiadującym z działką stanowi część projektu.

We wrześniu 2018 roku zabytkowe tereny zostały wpisane na listę zabytków przez ówczesną Pomorską Wojewódzką Konserwator Zabytków Agnieszkę Kowalską. O wpis do rejestru zabytków wnioskował obecny poseł Kacper Płażyński, który na rok zanim został gdańskim radnym, zebrał kilka tysięcy podpisów pod petycją mieszkańców Gdańska na rzecz obrony zabytkowych terenów.

26.02.2020 gdański Sąd Okręgowy wydał wyrok, na mocy którego spółka Robyg18 pozostaje użytkownikiem wieczystym zabytkowych terenów. Władze Gdańska domagały się rozwiązania umowy, ponieważ teren od lat niszczał i ulegał degradacji. Sąd pozostawił jednak teren pod pieczą dewelopera. Ma on tam zbudować pełnowymiarowe boisko do piłki nożnej z trybunami, a w zabytkowym budynku (który w sobotę płonął) urządzić centrum edukacyjne i izbę pamięci gedanistów zamordowanych podczas II wojny światowej. Wzdłuż ulicy Kościuszki planowana jest zabudowa usługowa, jednak będzie to możliwe dopiero po wybudowaniu obiektu sportowego. Pozwolenie na budowę zostało wydane pod koniec stycznia tego roku.

W Wielką Sobotę 11.04.2020 budynek został podpalony. Pożar gasiło 8 zastępów straży pożarnej.

Krótko po pożarze, poseł PiS Kacper Płażyński, w swoich publicznych wypowiedziach, stwierdził, że pożar był "na rękę" inwestorowi. Robyg domaga się za to od posła Płażyńskiego przeprosin oraz wpłaty 250 tys. zł na rzecz Fundacji Centrum Św. Jacka, która zajmuje się remontem Bazyliki Św. Mikołaja w Gdańsku.

8.06.2020 władze Gdańska złożyły apelację od wyroku sądu, który zapadł w lutym. Chcą nadal przywrócenia terenu w zasób Skarbu Państwa, czyli w tym przypadku miasta Gdańsk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szymon Grabowski: Miejsce Lechii jest w ekstraklasie, Arki również

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki