MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk pomoże ofiarom trzęsienia ziemi w Turcji. Miłosierdzie gminy to 50 tys. zł. Więcej premii dostali za ub. rok wiceprezydenci miasta

Stanisław Balicki
Stanisław Balicki
30.03.2023 gdansk. lx sesja rady miasta. fot. jakub steinborn / polska press/dziennik baltycki
30.03.2023 gdansk. lx sesja rady miasta. fot. jakub steinborn / polska press/dziennik baltycki Jakub Steinborn
O pomocy w wysokości 50 tys. zł tureckiemu miastu Gaziantep zadecydowali gdańscy radni. Wysokość kwoty i czas reakcji wzbudzają wątpliwości od momentu, gdy tydzień temu na analogiczny gest zdobyła się Gdynia. Tyle samo, jednak już 3 dni po tragicznym trzęsieniu ziemi, przekazał o rząd wielkości mniejszy Sopot.

Gdańsk wesprze ofiary trzęsienia ziemi w Turcji

O wsparciu ofiar trzęsienia ziemi zdecydowała jednogłośnie gdańska rada miasta podczas sesji 30 marca 2023 roku.

„W obliczu tak wielkiej katastrofy, jakim było trzęsieniem ziemi, które 6 lutego 2023 r. nawiedziło Turcję i Syrię, powodując śmierć tysięcy ludzi i ogromne zniszczenia, naturalnym jest okazanie wyrazu naszej solidarności i pomoc osobom będącym w potrzebie. Epicentrum trzęsienia ziemi znajdowało się w pobliżu miasta Gaziantep, które zostało dotkliwie zniszczone w obliczu tej tragedii” – czytamy w uzasadnieniu uchwały, którą pod obrady wniosła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Ile miasto Gdańsk przeznaczy na pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi w Turcji?

Zgrzytem w tym geście jest wysokość kwoty wsparcia. To… 50 tys. zł. Do tego decyzja o pomocy następuje niemal 2 miesiące po tragedii. O skomentowanie hojności miasta poprosiliśmy Władysława Ornowskiego, szefa działającej od 1996 roku fundacji „Pan Władek”. Gdańska organizacja jest znana z pomocy rzeczowej najuboższym, głównie dzieciom. Społecznik odebrał telefon w drodze powrotnej z Ukrainy, gdzie zaangażował się w pomoc. Po raz 26 od początku wojny zawiózł tam właśnie niezbędne wewnętrznym uchodźcom dary.

- Ta pomoc, jeżeli miasto na 50 tysięcy stać, to podejrzewam, że my taką sumę przekroczyliśmy w pomocy dla Ukrainy wielokrotnie. Zastanawiam się po co oni to robią. To jest wstyd – mówi szef fundacji „Pan Władek”.

Władysław Ornowski upewnił się jeszcze, dzwoniąc ponownie, że suma pomocy to miejska dobroczynność a nie – prywatna zrzutka prezydent i jej zastępców. Jest zbulwersowany wysokością wsparcia.

Rzeczywiście, porównanie gdańskiego „miłosierdzia gminy” wypada dyskusyjnie z zarobkami miejskich urzędników. Nieco wyższą kwotę, po ok. 15 tys. zł na rękę, otrzymało w formie nagrody rocznej za 2022 rok czworo zastępców prezydent Gdańska. Sama Aleksandra Dulkiewicz premii sobie wtedy nie przyznała. 50 tys. zł pomocy dla Gaziantep to mniej więcej kwartalne uposażenie prezydent Gdańska. Wsparcie dla Turcji to również mniej niż 10 proc. całego budżetu nagród dla urzędników magistratu, który wynosił o. 660 tys. zł.

Pierwsze głosy krytykujące wysokość samorządowego wsparcia dla ofiar trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii pojawiły po tym, jak analogiczną do gdańskiej uchwały podjęła tydzień temu rada miejska Gdyni. Pomoc dla tureckiego miasta Hatay wyniosła również 50 tys. zł. Najwcześniej, trzy dni po tragicznym trzęsieniu ziemi taką samą sumę przekazał „Caritasowi” na pomoc dla Gaziantep o rząd wielkości mniejszy Sopot.

Do trzęsienia ziemi, którego epicentrum znajdowało się w Turcji, przy granicy z Syrią doszło w nocy z 5 na 6 lutego 2023. Obecne szacunki mówią o blisko 60 tys. potwierdzonych ofiar śmiertelnych w samej Turcji. Syryjski bilans tragedii to kilka tys ofiar, jednak kataklizm nastąpił tam w rejonach ogarniętych wojną domową, gdzie często nie działa administracja lokalna. Przewidywania mówią o ponad 100 tys. ofiar w obu krajach.

Już w pierwszym tygodniu po tragedii sumy wsparcia trzech największych organizacji organizujących zbiórki: „Caritas”, Polskiego Czerwonego Krzyża i Polskiej Akcji Humanitarnej przekroczyły milion zł ze strony każdej z nich.

ZOBACZ TEŻ: Pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi w Turcji. Pomorski samorząd przekazał 100 generatorów

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki