reklama

Gdańsk: Pomnik księdza Jankowskiego zostanie odsłonięty 31 sierpnia

Jacek Sieński
Grzegorz Pellowski z brązową figurą ks. prałata Henryka Jankowskiego Jacek Sieński
Pomnik prałata Jankowskiego, który stanie na skwerze przez kościołem świętej Brygidy, zostanie odsłonięty 31 sierpnia. Kilka dni wcześniej figura zostanie umieszczona na cokole - twarzą w kierunku ulicy Podwale Staromiejskie. Pomnik będzie więc stał przy trasie prowadzącej do muzeum byłej Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku oraz dalej do pomnika Trzech Krzyży przy Stoczni Gdańskiej.

Odlaną z brązu figurę ks. prałata Henryka Jankowskiego przywieziono do Gdańska na początku lipca z Kijowa na Ukrainie, w którym ją odlano na zamówienie Społecznego Komitetu Pomnika Księdza Henryka Jankowskiego. Pomnik proboszcza parafii św. Brygidy w Gdańsku i kapelana NSZZ "Solidarność" ma być odsłonięty 31 sierpnia, w rocznicę strajków sierpniowych.

Zobacz zdjęcia z uroczystego odsłonięcia pomnika Jana Pawła II i prezydenta Ronalda Reagana

Figurę księdza Jankowskiego przywiózł do Gdańska ks. Ludwik Kowalski, obecny proboszcz parafii św. Brygidy.
- Spodziewamy się ustawienia figury księdza Jankowskiego około 26 sierpnia na gotowym cokole o wysokości 1,6 metra, z żelbetonowymi fundamentami, obłożonego płytami z szarego granitu - mówi Krzysztof Dośla, przewodniczący komitetu budowy pomnika. - Sama figura ma wysokość 2,6 metrów i masę ponad 300 kilogramów. Na kamiennej tablicy, umieszczonej na cokole, będzie wyryty napis: "Ksiądz Prałat Henryk Jankowski Kapelan Solidarności".

Pomnik posadowiony zostanie na skwerze imienia księdza Jankowskiego, przez kościołem świętej Brygidy, równoległym do ulicy Stolarskiej. Na razie Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku zajmie się położeniem nawierzchni z kostek betonowych i instalacją iluminacji pomnika. Będzie to budowa pierwszego etapu skweru. Później ma być on wydłużony.

Grzegorz Pellowski, wiceprzewodniczący komitetu budowy pomnika, przypomina, że rzeźbę postaci prałata wykonał bezpłatnie Giennadij Jerszow, znany ukraiński artysta i przyjaciel księdza Jankowskiego, zamieszały w naszym kraju.

Czytaj też: Na Starym Mieście w Gdańsku stanie pomnik ks. prałata Jankowskiego. (ZDJĘCIA)

Powierzenie odlania figury firmie z Ukrainy wynikało - jak tłumaczą przedstawiciele komitetu budowy pomnika - z zaoferowania niższej, niż w Polsce, ceny tej usługi.

Całkowity koszt odlania figury i ustawienia pomnika na skwerze przed kościołem świętej Brygidy wyniesie około 130 tysięcy złotych. Pieniądze te pochodzą ze zbiórki społecznej i z kwot wpłaconych przez organizacje NSZZ "Solidarność" z całego kraju. Łącznie jest to powyżej 200 donatorów.

Komitet posiada pozwolenie na zbieranie pieniędzy do końca grudnia, a ich nadwyżka, po rozliczeniu, trafi na konto Bazyliki Św. Brygidy.

Realistyczna figura ks. prałata Jankowskiego przedstawia go w sutannie, stojącego i trzymającego w lewej ręce pismo święte. Na piersi księdza zawieszane są łańcuchu trzy krzyże, symbolizujące pomnik poległych stoczniowców.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

FLESZ: Elektryczne samoloty nadlatują.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 4

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

W
Wierzący-nie praktykujący

Jeszcze jeden "koszmarek" wiecej-aby tego więcej,a napewno polepszy się nam

B
Bobi

... kogo to obchodzi ? :-)

a
aa

Księdza Prałata nie jest odziana w mundur Admirała ?

A
Anty-szypa

się nie wypowiada? skandal!!!

Dodaj ogłoszenie