Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Polsko-Norweskie Forum Gospodarki Morskiej na Baltexpo

Mateusz Tkarski
W dwóch pierwszych dniach Baltexpo 2013 odbędzie się Polsko-Norweskie Forum Gospodarcze. Konferencja o tej tematyce w historii targów organizowana jest po raz pierwszy.

Tegoroczne Baltexpo nosi miano targów nowego otwarcia - wyjaśnia Grażyna Karłowska, wiceprezes Zarządu Targów Warszawskich. - Ostatnie lata w światowej gospodarce morskiej to czas dynamicznych zmian w otoczeniu rynkowym, nowych produktów, usług, technologii i nowych rynków zbytu. Pojawiają się nowe dziedziny i obszary eksploracji, jak choćby LNG, morska energia odnawialna czy ekologizacja żeglugi. Tak się składa, że w tych dziedzinach to właśnie Norwegowie przecierają szlaki, a to może być szansa na rozwój i współpracę także dla polskich firm i przedsiębiorców.

Najpierw jednak potrzebna jest informacja. Polscy przedsiębiorcy muszą poznać punkt widzenia i projekty realizowane lub planowane w przyszłości przez norweskich partnerów, ci zaś muszą poznać ofertę i potencjał polskich firm, aby móc określić obszary współpracy. I temu właśnie będzie poświęcona tematyka forum polsko-norweskiego. Skupi się na trzech obszarach - LNG, morskiej energetyce wiatrowej oraz współpracy przy wydobyciu ropy i gazu spod dna morskiego.

Kjell Arne Nielsen, radca handlowy norweskiej ambasady w Polsce, będącej głównym partnerem forum, ocenia, że na razie możliwości, jakie stwarza jego kraj, najlepiej wykorzystują ci, którzy przyjeżdżają tam do pracy. Wiele konstruowanych w Norwegii statków jest budowanych polskimi rękami. Najpierw ich sekcje i kadłuby powstają w Polsce, a potem są wyposażane w Norwegii przez pracujących w tamtejszych stoczniach Polaków. Z drugiej strony, w Polsce są także budowane w całości nowoczesne statki dla klientów norweskich.

Jak podkreśla Kjell Nielsen, Norwegia jest bardzo atrakcyjnym partnerem handlowym dla Polski. - Nasz kraj nie został dotknięty kryzysem, który przetoczył się przez państwa UE - mówi. - W dodatku jesteśmy w przededniu wielkich inwestycji związanych przede wszystkim z niedawnymi odkryciami nowych ogromnych złóż ropy naftowej. Żeby uruchomić ich eksplorację, będziemy potrzebowali z jednej strony wysoko wykwalifikowanej kadry pracowników, z drugiej zaś współpracy z zagranicznymi dostawcami produktów i usług. Do obsługi tych pól będą potrzebne wieże wiertnicze i inne obiekty offshore, statki, instalacje podwodne. Będziemy potrzebowali nowych projektów i pomysłów związanych z tą gałęzią rozwoju, podobnie jak z pozostałymi, a więc LNG i energetyką wiatrową na morzu. Myślę, że polskie firmy mogą mieć nam wiele do zaoferowania.

Jednak, zdaniem naszych rozmówców z ambasady norweskiej, dotychczasowa skala współpracy i wymiany handlowej pomiędzy Polską i Norwegią mogłaby być znacznie większa. Na przeszkodzie stoi m.in. wzajemna nieznajomość i brak stałej wymiany informacji. Polskie firmy wciąż za mało wiedzą o norweskich projektach i planach inwestycyjnych, z kolei w Norwegii wciąż pokutuje fałszywy obraz Polski jako kraju bez przemysłu stoczniowego. Trzeba więc nawiązać współpracę w tym zakresie, której pierwszym krokiem może stać się właśnie Polsko - Norweskie Forum Gospodarcze podczas tegorocznych targów Baltexpo, stanowiąc dla tej współpracy "nowe otwarcie".

Międzynarodowe Targi Morskie i Konferencje Baltexpo odbędą się w dniach 3-5 września w Centrum Wystawienniczo- Kongresowym przy ul. Żaglowej 11 w Gdańsku.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND
od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki