MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Policyjni wodniacy rozpoczęli sezon (FILM)

red.
Gdańscy policjanci z referatu prewencji na wodach oficjalnie rozpoczęli sezon letni. Funkcjonariusze ratują życie tonącym, przepędzają kłusowników, dbają o bezpieczeństwo kąpiących oraz przeprowadzają rozmowy z dziećmi i młodzieżą ucząc ich bezpiecznego wypoczynku nad wodą.

Policjanci z referatu prewencji na wodach i terenach przywodnych komendy miejskiej, jak każdego roku dbają o utrzymanie bezpieczeństwa i porządku publicznego w aż 120 kilometrowym gdańskim obszarze wodnym.

Referat wodny wyposażony jest łącznie w pięć łodzi służbowych: typu Harpun 550, łodzie hybrydowe - Parker 630, oraz najnowszy nabytek zakupiony przy udziale Funduszu Norweskiego - Sportis K 10500, czyli łódź, która wykorzystywana jest do ratownictwa w trudnych i ekstremalnych warunkach.

Silny wiatr, niska temperatura i wysoka fala to tylko niektóre ze zjawisk, które mogą wystąpić na każdym akwenie. Uprawiając sporty na wodzie niezbędny jest zdrowy rozsądek i podstawowa wiedza w zakresie bezpieczeństwa. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku podczas sezonu turystycznego policjanci z referatu wodnego podjęli 325 interwencji, nałożyli 65 mandatów karnych oraz zastosowali 260 pouczeń wobec osób, które popełniły wykroczenia.

W trakcie codziennej służby funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę na bezpieczeństwo w okolicy plaż i kąpielisk, a w tym na użytkowników skuterów wodnych oraz na stan trzeźwości osób korzystających ze sprzętu motorowodnego. Oprócz tego, policjanci przeprowadzają akcje ratownicze oraz poszukiwania osób zaginionych. Zabezpieczają również imprezy masowe m.in. regaty wioślarskie, wyścigi szybkich łodzi motorowych, czy skuterów wodnych.

Policyjni wodniacy niejednokrotnie udzielali pomocy biorąc udział w akcjach ratowniczych. W ub.r. pomogli m.in. dwóm mężczyznom, których żaglówka wywróciła się na morzu. Żeglarze nie mogli dopłynąć swoją jednostką do brzegu, gdyż złamał się jej maszt. Policjanci bezpiecznie odholowali ich do portu. Innym razem, uratowali dwóch kajakarzy, którzy kilkaset metrów od plaży przewrócili się na falach, całkowicie opadli z sił i nie był w stanie samodzielnie dopłynąć do brzegu. Ci sami policjanci uratowali również małżeństwo z 5-letnią córką z łodzi motorowej, która tonęła na Martwej Wiśle. Są to tylko niektóre z codziennych akcji ratowniczych gdańskich wodniaków.

Policyjni wodniacy biorą również udział w Programie Edukacji Morskiej, którego patronem jest mistrz olimpijski - Mateusz Kusznierewicz. W ramach tej akcji wszyscy uczniowie pierwszych klas gdańskich gimnazjów odbywają jednodniowe rejsy po Kanale Portowym i Zatoce Gdańskiej. Policjanci z każdą grupą uczniów rozmawiają, w jaki sposób należy reagować w trudnych i nieprzewidzianych zazwyczaj sytuacjach oraz czego należy unikać podczas pobytu nad wodą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki