Jak poinformowała nas prokurator Grażyna Wawryniuk, rzeczniczka gdańskiej Prokuratury Okręgowej, śledczy zjawili się tam w celu całościowego zabezpieczenia dokumentów spółdzielni. Zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej.
Działania mają związek z toczącym się śledztwem dotyczącym nieprawidłowości w spółdzielni. Dotyczy ono działań na szkodę spółdzielni poprzez nadużycie uprawnień przez członków zarządu i rady nadzorczej. Chodzi m.in. o "zawyżanie kosztów prac remontowych, przekazywanie w najem i zbywanie nieruchomości pozostających w zasobach spółdzielni bez przeprowadzania postępowania przetargowego, zawieranie niekorzystnych umów dzierżawy, posługiwanie się podrobionymi dokumentami".
Prokuratura objęła tym śledztwem również wątki opisane w niedawnym głośnym reportażu Onetu pt. "Spółdzielnia". Była tam mowa m.in. o zlecaniu dewastacji klatek schodowych przez wiceprezesa spółdzielni Henryka Talaśkę oraz o ustawieniu wyborów do rady nadzorczej, w których wzięli udział opłaceni pełnomocnicy.
W październiku 2020 Prokuratura Okręgowa w Gdańsku przejęła śledztwo od Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz. Prokuratura prowadzi też analizy wcześniejszych spraw dot. LWSM "Morena", które wcześniej zostały umorzone lub odmówiono wszczęcia postępowania. Działania nadzoruje Prokuratura Regionalna w Gdańsku.
W poniedziałek 25.01.2021 Henryk Talaśka złożył rezygnację z członkostwa w zarządzie spółdzielni. Wcześniej tego samego dnia grupa mieszkańców złożyła w prokuraturze apel do Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry oraz wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, w którym proszą o przyjrzenie się śledztwu.
Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?