Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Podsumowano pierwszy etap rewitalizacji Nowego Portu

Maciej Pietrzak
Spotkanie odbyło się w CSW Łaźnia 2
Spotkanie odbyło się w CSW Łaźnia 2 Maciej Pietrzak
Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, zastępca Prezydenta Miasta Gdańska ds. polityki przestrzennej Wiesław Bielawski oraz przedstawiciele organizacji społecznych podsumowali w piątek pierwszy etap rewitalizacji Nowego Portu.

Spotkanie odbyło się w budynku jednej z nowych wizytówek dzielnicy – CSW Łaźnia 2, która mieści między innymi KinoPort.

Prace na rzecz rewitalizacji Nowego Portu dzieją się już od 2004 roku, wówczas powstał dokument o nazwie Program Rewitalizacji Obszarów Zdegradowanych w Gdańsku – Lokalny Program Rewitalizacji (…) Dzięki wsparciu unijnemu i współpracy z Urzędem Marszałkowskim mogliśmy zrealizować program działań naprawczych zarówno technicznych, jak i społecznych. Efekty tych działań chwalą mieszkańcy, którzy uważają, że Nowy Port zmienia się na lepsze – powiedział na spotkaniu wiceprezydent Gdańska Wiesław Bielawski.

- W województwie pomorskim jest w tej chwili realizowanych osiem projektów rewitalizacyjnych, z czego cztery w Gdańsku. Nowy Port miał opinię zapomnianej dzielnicy. Wcale tak być nie musi, to dzielnica która wyjątkowo podkreśla morski charakter Gdańska – powiedział marszałek Mieczysław Struk.

Kluczowym elementem pierwszego etapu rewitalizacji będzie otwarcie w połowie października Placu ks. Gustkowicza. Jest to wielofunkcyjna przestrzeń, która będzie cieszyć mieszkańców m.in. fontanną, nową roślinnością, miejscem do zabaw dla dzieci, a w sezonie nawet kinem plenerowym. Przy placu powstaną także nowe miejsca postojowe.

- Nie na wszystkie plany starczyło jednak środków. Rewitalizacja póki co nie objęła Dworku Fiszera i Szańca. Przygotowując się do nowego rozdania środków unijnych, mamy nadzieję, że te dwa miejsca również uda się odnowić – powiedział Grzegorz Sulikowski z Wydziału Urbanistyki UM.

O szerokiej ofercie specjalnie stworzonego w ramach rewitalizacji Klubu Aktywnego Mieszkańca opowiadał Dominik Kwiatkowski z Towarzystwa im. Św. Brata Alberta. Mieszkańcy Nowego Portu mogą brać udział w zajęciach fotograficznych, komputerowych, potańczyć zumbę, spotkać się z wizażystką albo po prostu napić się kawy i poczytać gazetę. Wszystko bezpłatnie. Dzielnica rozwija się także pod względem artystycznym o co dba Stowarzyszenie Nowy Port Sztuki.

Rewitalizacja Nowego Portu kosztowała ponad 20 milionów złotych. Aż 70 proc. tej kwoty to środki unijne.

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki