reklama

Gdańsk: Podpisanie umowy na dofinansowanie Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej, w tym Nowej Bulońskiej [zdjęcia]

MPZaktualizowano 
Podpisanie umowy na dofinansowanie m.in. na budowę linii tramwajowej w ul. Nowej Bulońskiej Północnej, Nowej Warszawskiej oraz rozbudowę infrastruktury tramwajowej w Gdańsku, 13 grudnia 2017 Przemysław Świderski
W środę w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim podpisano umowę na dofinansowanie czwartego etapu Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej, czyli m.in. na budowę linii tramwajowej w ul. Nowej Bulońskiej Północnej, Nowej Warszawskiej oraz rozbudowę infrastruktury tramwajowej. Szacowany koszt całej inwestycji to ponad 560 mln zł, a wartość dofinansowania to 286 mln.

Mijający 2017 rok głównie przez awarie infrastruktury i taboru, dość mocno nadszarpnął wizerunek gdańskiej komunikacji miejskiej. Najbliższe dwanaście miesięcy dzięki rekordowemu w ostatnich latach strumieniowi pieniędzy unijnych ma jednak odbudować zaufanie pasażerów do, w sumie jednego z najlepszych w kraju, systemu transportu zbiorowego stolicy Pomorza.

Umowę o dofinansowaniu GPKM etap IVA podpisano w środę w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim. Te pieniądze wykorzystane zostaną na sześć zadań. Najważniejszym z nich jest budowa drogowo-tramwajowej trasy Nowa Bulońska Północna.

20 grudnia mają zostać otwarte oferty w przetargu na wyłonienie wykonawcy tej inwestycji. W aspekcie transportu zbiorowego trasa ma być przedłużeniem otwartej w 2015 roku linii tramwajowej łączącej Siedlce i Piecki Migowo. Dzięki Nowej Bulońskiej Północnej, która gotowa ma być w drugiej połowie 2019 r., łatwiejszy dojazd do dzielnic dolnego tarasu zyskają mieszańcy Jasienia czy Ujeściska.

Nowa Bulońska w Gdańsku. 15 firm przeszło do drugiego etapu przetargu

Kolejną częścią GPKM IVA jest remont liczącego 3,2 km odcinka torowiska na Stogach w ciągu ulic Budzysza, Stryjewskiego i Nowotnej. W tym przypadku wykonawcę inwestycji mamy poznać w styczniu. Nieco dalszą perspektywą jest budowa linii tramwajowej w ciągu ulicy Nowej Warszawskiej. Do połowy przyszłego roku ma być gotowa dokumentacja projektowa tej inwestycji.

Czwartym zadaniem, na które zostaną przeznaczone wspomniane środki, jest zakup w najbliższych latach przez miejską spółkę GAiT 15 nowych tramwajów. Umowa między miejskim przewoźnikiem a wykonawcą pojazdów - bydgoską PESĄ ma zostać podpisana jeszcze przed świętami. Pierwsza partia pięciu dobrze znanych już pasażerom tramwajów Jazz Duo trafić ma na gdańskie tory w drugiej połowie przyszłego roku.

Więcej na temat Nowej Bulońskiej w Gdańsku

Pozostałe dwa zadania w ramach GPKM IVA to montaż nowych wiat przystankowych i tablic systemu informacji pasażerskiej.

BOŻE NARODZENIE 2017 NA POMORZU:

Iluminacje w Parku Oliwskim

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

m
max

Bardzo dobra informacja, zarówno rozbudowa sieci, jak i zakup nowych niskopodłogowych tramwajów Pesa to potrzebne inwestycje.

Dodaj ogłoszenie