Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Paweł Adamowicz pod kontrolą radnych

Ewelina Oleksy
Radni klubu PiS poparli część PO i wprowadzili większą kontrolę nad decyzjami prezydenta
Radni klubu PiS poparli część PO i wprowadzili większą kontrolę nad decyzjami prezydenta Przemek Świderski
Prezydent Gdańska nie będzie już mógł oddawać z olbrzymia bonifikatą i bez przetargu działek dla Kościoła lub innych związków wyznaniowych. Na ostatniej sesji Rady Miasta Piotr Skiba oraz Piotr Borawski z PO wprowadzili poprawkę do uchwały w sprawie zasad gospodarowania nieruchomościami Gdańsk

Zgodnie z nią prezydent, zanim podejmie decyzję, będzie musiał otrzymać zgodę Rady Miasta. Ta inicjatywa podzieliła klub PO - poparło ją tylko 12 osób, kolejnych 12 było przeciw, a 2 wstrzymały się od głosu. Ale poprawka przeszła głosami opozycji, która jednogłośnie była "za".

- Ostatnie doniesienia medialne, opisujące przyznanie przez miasto terenów z 99-proc. bonifikatą w trybie bezprzetargowym, sprawiły, że chcemy, by przy podejmowaniu takich decyzji radni mogli zabrać głos, a nie dowiadywali się po fakcie - przekonywał radnych do przyjęcia poprawki Piotr Borawski.

Gdańsk: Miasto dopłaci do działki dla kurii

Na myśli miał głośne historie z ostatnich miesięcy. M.in. dotyczącą terenu przy ul. Wielkopolskiej, który w maju, mimo protestów mieszkańców, miasto przekazało kurii pod budowę kolejnego w okolicy kościoła. Teren, wyceniony na blisko 3 mln zł, kuria kupiła za 28 tys. zł.

Gdy uchwała zostanie opublikowana w dzienniku urzędowym woj. pomorskiego, radni zyskają prawo do kontroli podobnych działań.

- Radni, współtworzący lokalne prawo cały czas mają zasadniczy wpływ na życie miasta, więc tej inicjatywy nie określałabym wprowadzaniem kontroli nad prezydentem - komentuje Emilia Salach- Pezowicz z Kancelarii Prezydenta. Podkreśla, że radni co roku do końca marca otrzymują od Pawła Adamowicza sprawozdanie z działalności, w tym także informacje o przekazaniu nieruchomości na cele sakralne.

Gdańsk: Działka na Oruni za Park Oliwski

- Skoro radni wystąpili z taką inicjatywą, należy ją przyjąć do wiadomości i uszanować. Tak też uczynił prezydent. Pytanie tylko, jak taka formuła wpłynie na sprawność podejmowania decyzji, ale o tym będzie można się przekonać po wejściu w życie proponowanych zmian - mówi Salach-Pezowicz.

Urząd Miejski w Gdańsku rozpatruje obecnie jeden wniosek grupy wyznaniowej. Chodzi o przekazanie ziemi Kościołowi zielonoświątkowemu. Od 1990 r. Gdańsk przekazał kościołom i związkom wyznaniowym 22 nieruchomości na preferencyjnych warunkach.

Radni klubu PiS poparli część PO i wprowadzili większą kontrolę nad decyzjami prezydenta.

CZYTAJ TAKŻE
Arcybiskup Głódź upomina się o ziemię
Obrońcy parku zaczęli walkę z arcybiskupem
Gdańsk: Park Oliwski może wrócić do Kościoła

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki