Gdańsk: Państwo przejmuje pierwszy teren na Westerplatte. Plany zagospodarowania wyjątkowe skromne. Na razie wystawy i tablica

Karol Uliczny
Karol Uliczny
Westerplatte. Miało być „godne” muzeum. Na razie wystawy, tablica i plany. Na zdjęciu konferencja poświęcona najnowszych odkryciom archeologicznym na Westerplatte. 10.10.2019 r. Przemyslaw Swiderski
Muzeum II Wojny Światowej złożyło do wojewody pierwszy wniosek o wydanie zezwolenia na realizację budowy muzeum upamiętniającego bohaterską obronę Westerplatte. Na razie plany inwestycyjne nie oszałamiają rozmachem. Na 9-ha terenie obejmującym najważniejszą część półwyspu zaplanowano wystawy plenerowe oraz 1,5-metrowy postument przypominający o wpisaniu pola bitwy na listę Pomników Historii.

Westerplatte. Państwo przejmuje pierwszy teren

1 września 2019 r., dokładnie miesiąc po podpisaniu przez prezydenta specustawy w sprawie przejęcia od Gdańska terenów Westerplatte, na terenie elektrowni funkcjonującej niegdyś na półwyspie wmurowano kamień węgielny pod przyszłe Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 r.

– Udaje nam się przełamać pewną niemoc – mówił podczas uroczystości wicepremier Piotr Gliński. – Przez ostatnie 30 lat nie powstawały instytucje, po to by polska wspólnota narodowa była właścicielem swojej pamięci, by kolejne pokolenia w sposób cywilizowany uczyły się o polskiej historii.

Czytaj także

Premier Mateusz Morawiecki dokonał wmurowania kamienia węgie...

Westerplatte. Jak rok po symbolicznej inauguracji wygląda realizacja hucznie zapowiadanej budowy?

Przypomnijmy, że specustawa dała dyrekcji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku prawo wytyczenia miejskich działek, na których mają stanąć obiekty i instalacje upamiętniające bohaterską obronę półwyspu, przy czym ostateczna decyzja w sprawie terenu należeć będzie do wojewody. Optymistyczny wariant, wskazywany przez ówczesnego rzecznika muzeum, zakładał wytyczenie działek i złożenie wniosków wraz z projektami budowlanymi w 2020-21 r.

Czytaj także

Przy okazji niedawnego sporu o to, kto będzie mieć prawo organizacji 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej, dyrektor MIIWŚ wydał oświadczenie, w którym opisał postęp prowadzonych prac. Złożony wniosek o zezwolenie na realizację inwestycji dotyczy obszernego, niespełna 9-hektarowego terenu w południowej części półwyspu, obejmującego zarówno Pomnik Obrońców Wybrzeża, jak i ruiny po Nowych Koszarach i wilii podoficerskiej, jednak nie ma w nim mowy o planach budowy jakichkolwiek placówek muzealnych czy odbudowie zniszczonych obiektów, a taki wymóg, stawia przed MIIWŚ przyjęta specustawa. Obejmuje za to organizację wystaw czasowych i plenerowych działań edukacyjnych.

– Wniosek złożony 10.07.2020 r. obejmuje (...) oczyszczenie powierzchni z materiałów niebezpiecznych i wybuchowych pochodzenia wojskowego, wykonanie badań geofizycznych całego obszaru (...), badania archeologiczne, badania geologiczne, budowę postumentu z tablicą informacyjną wraz z oświetleniem i utwardzeniem terenu wokół obiektu – informuje dyrektor Karol Nawrocki.

– Opisane wyżej kompleksowe rozpoznanie inżynierskie wraz z działaniami towarzyszącymi (...) stanowią pierwszy etap procesu inwestycyjnego będącego celem publicznym, jakim jest budowa Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Czytaj także

Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Zakończenie prac do 2023 r. mało realne

Postument z tablicą informacyjną ma przypominać o wpisaniu pola bitwy na listę Pomników Historii. Zdziwienia zaproponowanym zakresem prac nie ukrywa prezydent Gdańska, która stanowczo protestowała przed wywłaszczaniem miasta z Westerplatte.

– Gdy w ubiegłym roku w ekspresowym tempie toczyła się dyskusja nad specustawą, słyszeliśmy od rządzących, że w porozumieniu z mieszkańcami i kombatantami ma tam powstać Muzeum Westerplatte z prawdziwego zdarzenia – mówi Aleksandra Dulkiewicz. – Dziś wiemy tylko tyle, że na mocy przyjętych przepisów muzeum wystąpiło o postawienie 1,5-metrowego postumentu, który zajmie ok. 20 mkw. Czy do takiej inwestycji potrzeba było angażować Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Sejm?

Czytaj także

Zapowiadany przed rokiem przez wiceministra kultury Jarosława Sellina termin oddania inwestycji w 2023 r. jest mało prawdopodobny. Przebywający na urlopie wiceszef resortu kultury nie chciał komentować postępu prac przy nowym muzeum. W tej sprawie odsyła do dra Karola Nawrockiego. Dyrektor mówi z kolei o trudnych procedurach przeciągających się w związku z COVID-19.

– Proces inwestycyjny, zwłaszcza na terenach objętych ochroną konserwatorską, tak jak jest to w wypadku Westerplatte, jest działaniem niezwykle złożonym i długotrwałym, wymagającym przemyślanego planowania. Zresztą etapowość naszej inwestycji wynika wprost ze specustawy dot. Westerplatte. Stąd też korzystamy z rozwiązań legislacyjnych dających nam możliwość pisania odrębnych wniosków dla poszczególnych części inwestycji – mówi dyrektor Nawrocki.

– Proszę również pamiętać, że przystępujemy do inwestycji, która na swój czas czekała od co najmniej 30 lat. Nikt nie potrafił znaleźć dla Westerplatte odpowiednich rozwiązań formalno-prawnych, a co dopiero inwestycyjnych. Nasza instytucja znalazła rozwiązanie, a w samym procesie inwestycyjnym jesteśmy natomiast od zaledwie jednego roku. To proporcje, o których trzeba pamiętać. W ciągu tych niespełna 12 miesięcy miała dodatkowo miejsce epidemia COVID-19, która zwolniła szereg procesów, nie tylko na Pomorzu. Niemniej jesteśmy zdeterminowani i zgodnie z planem już w 2023 część terenu Westerplatte zostanie zrewaloryzowana.

Dyrektor tłumaczy, że 9-ha teren jest niezbędny muzeum ze względów komunikacyjnych. Docelowa inwestycja ma skumulować się na tzw. prawym skrzydle, szczególnie przy budynku byłej elektrowni. Plany co do ekspozycji mają być – według zapewnień dyrektora – na zaawansowanym etapie. Na razie nie wiadomo, kiedy je poznamy.

Uczniowie zlekceważyli egzamin?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie