Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Pamięć wojny

Jarosław Zalesiński
Jedna i druga instytucja nie mają jeszcze dachu nad głową, ale w gdańskie życie wniosły już wiele nowego. Europejskie Centrum Solidarności jest organizatorem lub współorganizatorem

wielu wydarzeń kulturalnych. Muzeum II Wojny Światowej, młodsze od ECS, przygotowało wystawę plenerową na Westerplatte - jej otwarcie było ważnym akcentem niedawnych obchodów 70 rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Na początku najbliższego tygodnia ECS i muzeum połączą siły. Wspólnie z Uniwersytetem Gdańskim, Instytutem Pamięci Narodowej w Gdańsku i Urzędem Miejskim w Gdańsku przygotowały międzynarodową konferencję "Od wojny do wolności. Wybuch i konsekwencje II wojny światowej 1939-1989".

Gdańsk jest szczególnym miastem. To tu rozpoczęła się II wojna i tu rozpoczął się proces rozmontowywania powojennego porządku. Daty 1939 i 1989 wryły się w jego dwudziestowieczną historię. Tym dwóm kluczowym momentom dziejów Europy poświęcona będzie dwudniowa konferencja. W sobotę zaproszeni historycy w Dworze Artusa debatować będą o wydarzeniach i pamięci II wojny. Drugiego dnia w Aulii Biblioteki Głównej Uniwersytetu Gdańskiego dyskutować będą o latach zimnej wojny i fenomenie "Solidarności". Wśród gości znajdują się m.in. prof. Jadwiga Staniszkis, prof. Jerzy Holzer. prof. Andrzej Paczkowski.

Dwór Artusa 5.10. godz. 9-18, Aula Biblioteki Głównej UG 6.10. godz. 9-16

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki