Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Gdańsk otwiera się na morze". Basen, remont rybackich chat, klub żeglarski i inne. Ambitne plany dla Brzeźna i Jelitkowa

OPRAC.:
Jacek Wierciński
Jacek Wierciński
G. Mehring/gdansk.pl
Budowa basenu, placu centralnego w Brzeźnie, remonty zabytkowych, rybackich chat w pasie nadmorskim, które mają służyć ekspozycji sztuki i rękodzieła oraz powstanie klubu żeglarskiego. To tylko kilka z długiej listy planów dla Pasa Nadmorskiego, o których na specjalnie zwołanej konferencji prasowej przy Domu Zdrojowym, w czwartek 19.11.2020 roku opowiedzieli miejscy urzędnicy.

- Gdańsk otwiera się na morze, to pewnie takie hasło, które nie raz, nie dwa, nie trzy słyszeliśmy, ale wspólnie ze współpracownikami postanowiliśmy, w inny sposób, spojrzeć na Pas Nadmorski; Pas Nadmorski ciągnący się od granicy z Sopotem, czyli od Jelitkowa, poprzez Park Reagana, Zaspę, kończąc na Brzeźnie, w którym się dzisiaj znajdujemy – przekonywała dziennikarzy prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz, na konferencji prasowej zorganizowanej w czwartek 19.11.2020 roku przy Domu Zdrojowym w gdańskim Brzeźnie, który poddany poważnej modernizacji gotów ma być latem 2021 r.

Jak zastrzegła, plan urzędników polega na tym by przywrócić dzielnicy „charakter kuracyjnego miejsca”, jaki miała już przed wojną. Realizacja koncepcji przewidywana jest w okresie nadchodzących dziesięcioleci, choć jak przekonywano chodzi bardziej o najbliższe 15-20 lat niż nadchodzące stulecie. Finansowanie inwestycji zapewnić mają partnerstwa publiczno-prywatne, długoletnie dzierżawy nieruchomości pod precyzyjnie określone cele i sprzedaż gruntów.

- Obszar, w którym się znajdujemy, nieraz budził emocje i pewnie będzie budził emocje, ale chcemy w te różne głosy i spojrzenia dotyczące Brzeźna, Jelitkowa, parku Reagana się wsłuchiwać – zaznaczyła Aleksandra Dulkiewicz.

Plany dla Brzeźna i Jelitkowa

Bardziej szczegółowo o koncepcjach magistratu opowiedział m.in. jej zastępca ds. inwestycji, Alan Aleksandrowicz. W planach znalazło się także uporządkowanie terenu przy pętli tramwajowej, budowa pomnika Ignacego Paderewskiego, który jak przypomniał Aleksandrowicz, zanim udał się do Poznania, to zszedł na polski ląd z niszczyciela w gdańskim Nowym Porcie.

- Udało nam się zrealizować tutaj tą podstawową infrastrukturę sanitarną. Toalety to była pięta achillesowa naszych plaż, a więc mamy tutaj już całkiem niezłą infrastrukturę. Ta infrastruktura spowodowała, że doszliśmy również do tych miejsc z wodociągami, z infrastrukturą energetyczną, stąd zaczęły powstawać również sezonowe obiekty gastronomiczne - pewnie państwo zauważyliście - one są po prostu powoli po sezonie demontowane potem jak nadchodzi lato powstają na nowo - tłumaczył wiceprezydent Alan Aleksandrowicz.

Z kolei Piotr Grzelak, zastępca prezydent ds. zrównoważonego rozwoju, pokazywał dziennikarzom wizualizacje nowego centrum Brzeźna, które zastąpić ma, „blaszane budynki” obok pętli tramwajowej. W tym miejscu powstać ma duży, publiczny plac, otoczony przez restauracje i usługi.

Przy głównej alei Parku im. Haffnera mają niebawem zostać zamontowane lampy LED-owe poprawiające bezpieczeństwo. Urzędnicy zapewniali, że zmiany na atrakcyjnym terenie służyć mają mieszkańcom miasta, a nie tylko turystom i osobom wynajmującym im pokoje. Gruntowna modernizacja czeka promenadę prowadzącą na molo w Brzeźnie oraz sam obiekt, który ma zostać rozbudowany, a także teren dawnej przepompowni. Elementem prac są, częściowo już wykonane przebudowy lokalnych ulic i dróg rowerowych. W dzielnicy powstać ma Park Retencyjny i oczyszczalnia wód.

Część prac realizowana ma być w w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.

- Będziemy prowadzić to partnerstwo publiczno-prywatne w kierunku budowy mariny, w kierunku rozbudowy tej infrastruktury nadmorskiej, żebyśmy jeszcze bardziej mogli ten potencjał turystyczny nadmorski wykorzystać – zapowiedział wiceprezydent Piotr Grzelak. - Patrząc jeszcze w kierunku parku Reagana i traktu na molo, warto sobie uświadomić w jakiej sytuacji dzisiaj jesteśmy. No dzisiaj jesteśmy w takiej sytuacji, że tysiące mieszkanek i mieszkańców Gdańska korzysta z parku Reagana. Chcielibyśmy żeby jeszcze bardziej korzystali z parku Reagana, żeby mieli szansę zatrzymać się zjeść obiad z rodziną, wypić jakąś gorącą kawę czy herbatę - dodał.

Poprawić jakość lokali gastronomicznych i usług wzdłuż promenady, pomóc ma dialog z przedsiębiorcami, którzy najpewniej na ok. 10-15 lat wydzierżawiać mają grunty, stawiając na nich całoroczne, ale lekkie, drewniane pawilony.

Tymczasem w Jelitkowie urzędnicy, jak tłumaczyli, po uzgodnieniach z konserwatorem zabytków, radnymi i mieszkańcami planują „dogęszczenie” „architekturą ekstensywną”, która pomóc ma pozyskać pieniądze na odnowienie lokalnej architektury. Chodzi m.in. o zabytkowe chaty rybackie, w okolicy ul. Bałtyckiej, które mają służyć ekspozycji rękodzieła i sztuka oraz jako lokale gastronomiczne, modernizację dróg rowerowych i uliczek. Również w tej dzielnicy magistrat planuje utworzenie klubu żeglarskiego.

- O wielu inwestycjach, mniejszych i większych, nie powiedzieliśmy, a jest ich naprawdę dużo – zaznaczył wiceprezydent Grzelak, który zapowiedział stworzenie plaży dostępnej dla osób z niepełnosprawnościami. - Chcemy żeby te nasze plaże były dostępne jak najbardziej, dla wszystkich i tutaj też taką inwestycję w w konsultacji z osobami z niepełnosprawnościami prowadzimy.

Magistrat wystąpił również do wojewody o przekazanie gruntu w Brzeźnie pod budowę publicznej pływalni. Jednak projekt jest obecnie na bardzo wstępnym etapie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki