18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Otwarto ośrodek dla dorosłych z autyzmem

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
W domu dziennego pobytu dorosłe osoby z autyzmem zdobywają wiele umiejętności
W domu dziennego pobytu dorosłe osoby z autyzmem zdobywają wiele umiejętności Grzegorz Mehring
Duży pokój, kuchnia z jadalnią, łazienki, dwa pokoje terapeutyczne, w tym jeden do odpoczynku, przedpokój, w którym zmieści się sprzęt do ćwiczeń, na przykład stacjonarny rower. Całość wygląda jak normalne mieszkanie. I o to właśnie chodzi.

Oficjalna nazwa brzmi bardzo oficjalnie - Centrum Aktywizacji Zawodowej i Społecznej dla Dorosłych Osób z Autyzmem. Adres - Gdańsk Wrzeszcz, ul. Wybickiego 18. Tak naprawdę jest to drugi, "dzienny" dom dla osób dorosłych z autyzmem, którzy ukończyli 24 lata.

Dom mieści się w pomieszczeniach po byłej aptece, nieodpłatnie użyczonych przez - od lat życzliwe dzieciom autystycznym - władze Miasta Gdańska. Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym sfinansowało jego adaptację i remont z pieniędzy uzyskanych z "1 procenta". Dzięki wsparciu darczyńców udało się dom wyposażyć. Życzliwie na nowych lokatorów spoglądają ich sąsiedzi. Wbrew obawom lokalna społeczność od razu zaakceptowała osoby z tego rodzaju niepełnosprawnością.

-Do tej pory nie było w mieście żadnych form specjalistycznego wsparcia dla dorosłych osób z autyzmem - tłumaczy Małgorzata Rybicka, przewodnicząca Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym. Dlatego o utworzenie takiego domu dziennego pobytu stowarzyszenie zabiegało od dawna. Na co dzień dorosłe osoby z autyzmem mieszkają we własnych domach. Do Centrum, czynnego od 8.30 do 14.30, przychodzą na tyle ile godzin, na ile chcą.

- To mała, przyjazna placówka dziennego pobytu, w której młodzi dorośli z autyzmem będą przygotowywać się do samodzielnego życia - tłumaczy jeden z terapeutów. - Uczą się tu prostych domowych czynności - sprzątania, przygotowywania posiłków, robienia zakupów, ale również obsługi komputera, czy używania pieniędzy. Mają tu nie tylko zdobyć umiejętności przydatne w życiu codziennym, ale czuć się dobrze.

Choć oficjalne otwarcie domu odbyło się w poniedziałek, młodzi autystycy przychodzą tu już od połowy sierpnia. Pod opieką pracujących z nimi terapeutów chodzą na siłownię, w Środowiskowym Domu Pomocy Społecznej przy ul. Wajdeloty uczestniczą w zajęciach plastycznych. W oliwskim ZOO uczą się prostych prac porządkowych. Do tego w najbliższy czwartek w Gdyni przy ul. Witomińskiej 9 zainauguruje dzialalność profesjonalny punktu poligraficzny, świadczącego wysokiej klasy usługi. Pracować w nim będzie Piotr, dziesięć osób z autyzmem będzie przy nim trenować.

Nie wyrastają ze swojej niepełnosprawności i nadal potrzebują fachowego wsparcia

W naszym kraju żyje około 30 tys. osób z autyzmem, w tym 10 tys. dorosłych - twierdzi Małgorzata Rybicka, przewodnicząca Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym

Na czym polega autyzm?
To poważne zaburzenie rozwojowe, przejawiające się w wielu sferach funkcjonowania dziecka. Dzieci z autyzmem nie potrafią nawiązywać prawidłowych interakcji społecznych - nie bawią się z rówieśnikami, są obojętne na obecność osób bliskich, nie mówią lub ich mowa nie jest funkcjonalna, nie potrafią skupić uwagi i utrzymać kontaktu wzrokowego. Część z nich jest agresywna w stosunku do siebie i do innych.

Czy to prawda, że dziecko może się autyzmu nabawić przez szczepienie?
Opinie na ten temat są różne. Liczba przypadków autyzmu rośnie, ale uważa się, że wynika to z coraz lepszej diagnostyki.

Dzieci z takim rozpoznaniem uczą się w specjalnych ośrodkach, a nawet w klasach integracyjnych...

Sytuacja dzieci i młodzieży z autyzmem, realizujących obowiązek szkolny, stopniowo się poprawia, jednak nie dla wszystkich dzieci wystarcza miejsc w takich placówkach.

A co się z nimi dzieje, gdy dorosną?
Jedyną przestrzenią dla nich staje się dom rodzinny i towarzystwo starzejących się rodziców lub dom pomocy społecznej stałego pobytu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki