Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Oszustwa "na wnuczka" udaremnione przez czujnych seniorów. 7 zgłoszeń jednego dnia

RED.
Jednego dnia, gdańscy policjanci odebrali 7 zgłoszeń od seniorów, których ktoś próbował oszukać metoda "na wnuczka". Podawali się za policjantów i próbowali wyłudzić od mieszkańców pieniądze oraz kosztowności. Dzięki swojej czujności, starsi mieszkańcy Gdańska nie padli ofiarami oszustów.

Gdańscy policjanci od kilku lat organizują serię spotkań dla seniorów. Policjanci odwiedzają m.in. domy seniora, rady dzielnic, ogródki działkowe, placówki bankowe, parafie, spółdzielnie mieszkaniowe i przychodnie lekarskie. Od początku roku policjanci uczestniczyli w 23 takich spotkaniach podczas których, uwrażliwiali osoby starsze na sytuacje, w których mogą stać się ofiarą przestępstwa. Dzięki prowadzonej przez policjantów akcji informacyjnej oraz komunikatom prasowym publikowanym w różnych mediach kilka osób, które odebrały w środę telefon z prośbą o pieniądze, nie uwierzyły osobie dzwoniącej i sprawę natychmiast zgłosiły Policji.

Funkcjonariusze wspólnie z pracownikami gdańskiego MOPR- u cały czas prowadzą kampanię edukacyjno-informacyjną pod hasłem „Seniorze bądź ostrożny. Masz wpływ na swoje bezpieczeństwo”. W ramach tej akcji docieramy do starszych mieszkańców miasta, a szczególnie tych, którzy rzadko wychodzą z domu. Policjanci stworzyli również ulotki profilaktyczne, które rozpowszechniają w spółdzielniach mieszkaniowych, przychodniach lekarskich i na festynach rodzinnych. Działania profilaktyczne przynoszą efekty, odzwierciedlają to zdarzenia, które wczoraj odnotowali policjanci.

W środę, policjanci z gdańskiego Śródmieścia i Przymorza otrzymali 7 zgłoszeń dotyczących oszustw „na policjanta”. Do mieszkańców Gdańska w wieku od 63 do 92 lat zadzwonili oszuści.

- Podawali się za policjantów i próbowali wyłudzić od mieszkańców pieniądze oraz kosztowności. Wmawiali seniorom, że ich oszczędności są zagrożone, bo np. listonosz, który dostarcza im listy, został zatrzymany za oszustwa, a teraz do seniorów przyjdzie komornik, który będzie chciał odzyskać pieniądze, dlatego muszą wziąć kredyt na kilkaset tysięcy złotych i przekazać je dzwoniącemu policjantowi, który na czas akcji je zabezpieczy. Kolejną fałszywą historię usłyszała 90-latka,której oszust wmówił, że jej dowód został skserowany, a osoba, która nim dysponuje, zaraz wypłaci z jej konta pieniądze - informuje st. asp. Karina Kamińska, oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

Oszuści wypytywali seniorów o zgromadzone w domu kosztowności i pieniądze. Na szczęście żadne z nich nie uległo presji, rozłączyli rozmowę i zadzwonili do policjantów i najbliższych, którzy utwierdzili ich w tym, że dzięki swojej czujności nie padli ofiarami oszustów.

Jeżeli znajdziemy się w podobnej sytuacji, rozłączmy się z rozmówcą i zatelefonujmy do osoby, za którą podawał się dzwoniący. Skontaktujmy się również z innymi członkami rodziny, mogącymi potwierdzić lub też zaprzeczyć danej sytuacji. Nie działajmy pochopnie w emocjach. Każdorazowo w chwili wątpliwości natychmiast zadzwońmy na numer alarmowy 112, tam dyspozytor lub oficer dyżurny policji udzieli nam informacji jak mamy dalej postępować.

Przypominamy, żeby nie stać się ofiarą oszustów, przede wszystkim należy zachować ostrożność - jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się za policjanta, członka naszej rodziny, pracownika miejskiej instytucji i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Pamiętajmy, aby nie informować nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub na koncie. Nie wypłacajmy z banku oszczędności. Tym bardziej nie zaciągajmy żadnych kredytów. Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to, czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

Pamiętajmy przede wszystkim, że policjanci, prowadząc swoje działania, nie proszą i to telefonicznie o pomoc w ujęciu „nieuczciwych” listonoszy, pracowników banku, przestępców, oszustów. Tym bardziej nie będą kontaktować się w żadnej ważnej sprawie telefonicznie. Nie przekazują również szczegółów planowanej akcji.

Policjanci zwracają się z apelem, zwłaszcza do osób młodych- informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które dzwoniąc i przedstawiając różne tragiczne w skutkach opowieści, tak naprawdę chcą ich oszukać i wyłudzić od nich oszczędności całego życia.

Policjanci przypominają, że w przypadku odebrania takiego telefonu należy zawsze:

  • zachować spokój i rozsądek oraz pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania

  • potwierdzić informację u innych członków rodziny, policjantów

  • nie ulegać presji czasu, którą wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel

  • natychmiast poinformować o takiej sytuacji Policję, dzwoniąc po numer alarmowy 112

Przede wszystkim jednak należy pamiętać, by pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy, jak i nie wpuszczać ich do mieszkania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki