Oszust na BLIK-a zatrzymany w Gdańsku na gorącym uczynku!
– Do policjantów ze Śródmieścia zgłosiła się kobieta, która powiedziała, że przed chwilą została oszukana. Sprawca włamał się na komunikator pokrzywdzonej, podał się za jej znajomą i poprosił o pomoc finansową. Kobieta, myśląc, że pomaga znajomej, przekazała sprawcy kod BLIK i straciła pieniądze z konta. Kolejną próbę oszustwa sprawca podjął, gdy pokrzywdzona była już na komisariacie. Wtedy sprawca poprosił o kolejny kod, żeby wypłacić kolejne kilkaset złotych. Za drugim razem kobieta nie przekazała już mężczyźnie kodu – poinformowała st.asp. Karina Kamińska, oficer prasowa Komendanta Miejskiego Policji w Gdańsku.
Policjanci po przeanalizowaniu zapisów z kamer monitoringu wytypowali mężczyznę, który mógł oszukać kobietę. W piątek, 22 maja ok. 16:30 zatrzymali go przy ul. Długie Pobrzeże, gdy wypłacał pieniądze z bankomatu.
19-letni mieszkaniec Szczecina został zatrzymany i doprowadzony do policyjnego aresztu. Kryminalni podczas przeszukania mężczyzny zabezpieczyli od niego 8 tys. zł. Nie wykluczone, że zabezpieczona kwota może pochodzić z przestępczego procederu – dodała oficer prasowa Komendanta Miejskiego Policji w Gdańsku.
Śledczy ustalili, 19-latek ma związek z przestępstwami, do których dochodziło w innych miastach na terenie kraju. Na razie usłyszał dwa zarzuty. Policja nie wyklucza dalszych zatrzymań w tej sprawie.
Jak działają oszuści na BLIK-a?
- Włamują się na portale społecznościowe i piszą przez internetowy komunikator, że potrzebują szybkiej pomocy finansowej.
- Proszą o podanie kodu do płatności mobilnych (BLIK).
- Przekonują ofiary do przekazania im pieniędzy, zwykle uzasadniają to nagłą sytuacją.
- Ofiara musi podać specjalny kod, a następnie potwierdzić transakcję w aplikacji bankowości mobilnej. W ten sposób daje przestępcy pieniądze.
- Wiele osób pokrzywdzonych było przekonanych, że korespondowali ze swoimi znajomymi.
Jak uniknąć oszustwa na BLIK-a?
- Stosuj dwuskładniowe uwierzytelnianie kont społecznościowych, wówczas o wiele trudniej przejąć nasze konto – zalogowanie się wymaga potwierdzenia SMS.
- Potwierdzaj tożsamość „znajomych”, którzy piszą do Ciebie przez internetowe komunikatory w sprawie pożyczki pieniędzy – najlepiej zadzwonić do takiej osoby.
- Zawsze sprawdzaj dane transakcji przed jej potwierdzeniem w aplikacji bankowości mobilnej (przestępca nie skorzysta z kodu, dopóki nie potwierdzimy transakcji na naszym telefonie).
- Chroń swój telefon oraz PIN do aplikacji mobilnej banku.
Sprawdź, czy nadajesz się na policjanta!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?