Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk. Oświadczenie inwestora w sprawie mozaiki na Kinie Neptun

Ewelina Oleksy
Aneta Niezgoda
Nie dla zniszczenia mozaiki Anny Fiszer - mówią jednym głosem gdańscy mieszkańcy i artyści, którzy protestują przeciwko planom przebudowy kamienic przy ul. Długiej, gdzie siedzibę ma m.in. Kino Neptun. Facebookową akcję w tej sprawie poparło już blisko 3,5 tys. osób. 25 maja inwestor przesłał oświadczenie w tej sprawie.

AKTUALIZACJA - PONIEDZIAŁEK, 25 MAJA:
Grupa Capital Park, inwestor przebudowy nieruchomości, przesłał oświadczenie w związku z postulatami. Poinformował, że "wspomnianej w petycji mozaiki autorstwa Anny Fiszer z zespołem (Barbara Massalska, Stanisław Mizerski) nie ma technicznej możliwości zachowania – jej demontaż byłby równoznaczny ze zniszczeniem". Jednocześnie inwestor zapewnia, że zachowa pamieć o tej twórczości poprzez stworzenie poświęconej jej przestrzeni. Zostanie m.in. zrekonstruowany fragment elewacji oraz utworzona ekspozycja zdjęć z opisem historii mozaiki oraz techniki. Przeczytaj całe oświadczenie:

Grupa Capital Park [OŚWIADCZENIE]

PISALIŚMY WCZEŚNIEJ, ŚRODA, 20 MAJA:

"Abstrakcyjna mozaika Anny powstała z oporu wobec cukierkowatego socrealizmu szalejącego parę ulic dalej. Mówiła o tym projekcie z dumą, jako realizacji czysto artystycznej, niezależnej od oczekiwań ówczesnej władzy. Może dlatego takie wstydliwe miejsce z boku, aby nikt nie domyślał się, że może to być dzieło sztuki. Nowe czasy okazują się mniej łaskawe, takie ostateczne rozwiązanie nie tylko dla dzieł artystów ale dla przestrzeni w której powstają betonowe pudełka kalecząc otoczenie"- piszą na stronie wydarzenia organizatorzy protestu. Wśród nich jest Mikołaj Trzaska, znany muzyk jazzowy.

Akcja ma związek z planami, jakie wobec siedziby trzech studyjnych kin przy ul. Długiej, ogłosił ostatnio właściciel kamienicy. Firma Capital Park, która kupiła nieruchomość od Urzędu Marszałkowskiego już w 2005 r., teraz zapowiedziała przebudowę kamienic w hotel marki Hampton by Hilton. Jak pokazują wizualizację, w miejscu mozaiki Anny Fiszer stanąć ma szklana fasada hotelu. A to zdaniem zwolenników dzieła, artystyczne barbarzyństwo.

Zamiast trzech kultowych kin - hotel Hampton by Hilton [WIZUALIZACJE]

W akcję obrony mozaiki włączyli się już studenci oraz pracownicy Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. A w internecie krąży już petycja do Pomorskiego Konserwatora Zabytków w tej sprawie. Można ją podpisać tu

Autorzy petycji podkreślają, że ze smutkiem i zaniepokojeniem przyjęli do wiadomości "plany unicestwienia zewnętrznego i
wewnętrznego artystycznego wyposażenia kompleksu dawnego kina Leningrad" oraz, że "mozaika Anny Fiszerowej jest
„świadkiem historii” kina polskiego". Piszą też: "Na naszych oczach na mocy bezdusznych i nieprzemyślanych decyzji administracyjnych, odchodzi w niebyt dorobek pierwszego pokolenia twórców, którzy po II wojnie światowej związali się z Gdańskiem (...)Nie zgadzając się na zniszczenie dzieł sztuki, świadczących o powojennej tożsamości artystycznej Gdańska,
wartościowych ze względów artystycznych i historycznych, wnosimy o zahamowanie procesu ich zniszczenia, natychmiastowe objęcie ich opieką konserwatorską, a także podjęcie dyskusji nad obliczem estetycznym miasta.Planowana funkcja hotelowa nie musi kolidować z obecnym wystrojem dawnego kina. Hall kina ze wszystkimi zachowanymi elementami dla sprawnego
projektanta może być artystycznym wyzwaniem, a nie ograniczeniem w przystosowaniu dla funkcji lobby hotelowego."

- Apel o zachowanie mozaiki Anny Fiszer oraz cennych elementów wystroju wewnętrznego zostanie wystosowany również przez wykładowców: ASP, Instytutu Historii Sztuki na UG, Wydziału Architektury PG, Stowarzyszenie Historyków Sztuki- informuje Aleksandra Trzaska, inicjatorka wydarzenia.

Grupa Capital Park informuje tymczasem, że nie ma możliwości technicznych, by mozaikę przenieść. Inwestor wskazuje też, że nie otrzymał ani od konserwatora zabytków, ani od miejskich urzędników wytycznych, które mówiłyby o zachowaniu tej elewacji. Mozaika ma być za to uwieczniona na zdjęciach, które będą w hotelu wisiały.

- Historia tego miejsca jest dla nas ważna i staramy się ją zachować na wiele sposobów. W XIV-wiecznej piwnicy zaplanowaliśmy salę projekcyjną. Elementy aranżacji hotelu, w tym m.in. lobby z kinowymi fotelami i ekranem wyświetlającym filmy będą nawiązywać do funkcji jaką pełniło to miejsce. Zachowujemy również historyczne elementy, takie sgrafitto, kasetonowy sufit czy zabytkową piwnicę - podkreśla Katarzyna Mitułaz Capital Park.

[email protected]

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki