Gdańsk Osowa. Trwają prace przy ulicach: Koziorożca i Zeusa. Co ulegnie zmianie?

Sandra Janikowska
Na gdańskiej Osowie realizowany jest już trzeci etap miejskiego projektu przeciwpowodziowego Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska
Na gdańskiej Osowie realizowany jest już trzeci etap miejskiego projektu przeciwpowodziowego. W minionym roku wybudowano tam duży zbiornik retencyjny. Aktualnie trwają prace nad kanalizacją deszczową, a co się z tym wiąże - również nowych dróg.

Nowe inwestycje na Osowie

Aktualnie na ulicy Koziorożca i Zeusa prowadzone są prace związane z budową instalacji wodociągowej, kanalizacji deszczowej oraz instalacji gazowej. Widać już kształt dwóch rond, gdzie układana jest obecnie podbudowa. Zbudowano również wyspy dla pieszych i ułożono część chodników.

Inwestycja przy ul. Koziorożca prowadzona jest na odcinku od ul. Nowy Świat do ul. Jednorożca. W planach na tym odcinku jest budowa jezdni o łącznej szerokości 6 metrów. W tym miejscu powstają już dwa z planowanych rond na skrzyżowaniach: ul. Koziorożca z ul. Junony, ul. Koziorożca z ul. Jednorożca i z ul. Nową Koziorożca, ul. Nowej Koziorożca i z ul. Niedziałkowskiego. Przebudowie ulegnie także skrzyżowanie ul. Niedziałkowskiego z ul. Starą Koziorożca. Na odcinku od ul. Nowy Świat do ul. Junony zostaną położone obustronne chodniki, a na pozostałym obszarze ulicy - chodnik jednostronny po wschodniej stronie drogi. Od zachodniej strony powstanie ciąg pieszy z dopuszczeniem ruchu rowerowego.

W ramach inwestycji przewidziano także ułożenie instalacji wodociągowej, kanalizacji deszczowej, gazowej oraz teletechnicznej. Na całej ul. Koziorożca pojawią się elementy małej architektury i oświetlenie.

Prace prowadzone są także na ul. Zeusa - na trasie od ul. Junony do Nowego ŚwiataOkoliczni mieszkańcy zyskają nową nawierzchnię jezdni o szerokości 5,5 m, chodniki, oświetlenie oraz kanalizację deszczową. W pobliżu pojawią się również ławki i kosze na śmieci.

Na ul. Zeusa i ul. Koziorożca zostanie wykonana sieć gazowa.

Projekt realizuje firma STRABAG. Planowany koniec inwestycji to grudzień 2020 r.

Powyższe działania wchodzą w skład projektu "System gospodarowania wodami opadowymi na terenach miejskich - miasto Gdańsk".

ZOBACZ TAKŻE: Miliardy na nowe drogi, obwodnice w miastach, przebudowy skrzyżowań. Sprawdź, czy skorzystasz

Poprzednie inwestycje

Warto przypomnieć, że w zeszłym roku przy ul. Koziorożca powstał nowy zbiornik retencyjny Osowa II, który ma pojemność około 15 tys. metrów sześciennych. Teren dookoła niego na codzień ma zastosowanie rekreacyjne dla okolicznych mieszkańców. Pojawiła się tam ścieżka rekreacyjna, zamontowano oświetlenie oraz elementy małej architektury.

W trakcie realizacji tej inwestycji powstało także blisko 1600 metrów ulicy Nowy Świat wraz z kanalizacją deszczową. Prace prowadzone były od ul. Wodnika do ul. Zeusa.

Wykonane prace weszły w skład wieloletniego planu inwestycyjnego w Gdańsku Osowa. Pierwszy etap został zrealizowany w latach 2016-2017. Wtedy powstała kanalizacja deszczowa wzdłuż ul. Keplera i droga technologiczna w śladzie docelowej ul. Nowej Spadochroniarzy.

436,7 mln zł na ochronę przeciwpowodziową

Na ochronę przeciwpowodziową Gdańsk przeznaczył 436,7 mln zł od 1995 roku. Obecne realizacje to inwestycje z Gdańskiego Programu Przeciwpowodziowego oraz działania prowadzone w ramach projektu "System gospodarowania wodami odpadowymi na terenach miejskich - miasto Gdańsk" o całkowitej wartości ponad 131 mln zł.

Projekt został dofinansowany w wysokości ponad 80 mln zł z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 i będzie realizowany do 2021 r.

Koordynatorem wszelkich inwestycji jest Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska.

ZOBACZ TAKŻE: Mieszkańcy Osowej w Gdańsku protestują przeciw zaproponowanemu przez władze kształtowi ul. Kielnieńskiej. Chcą też przystanku PKM

Najtragiczniejsze wypadki na Pomorzu w 2018 r.:

WSZYSTKO DLA KIEROWCÓW:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie