Gdańsk. Odsłonięto tablicę księdza Franciszka Rogaczewskiego. "Za swoje przywiązanie do polskości zapłacił najwyższą cenę"

OPRAC.:
Kamil Kusier
Kamil Kusier
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
W sobotę, 14 maja 2022 roku przy kościele pw. Chrystusa Króla w Gdańsku odsłonięto tablicę upamiętniającą błogosławionego Franciszka Rogaczewskiego, męczennika II wojny światowej, polskiego duchownego, działacza polskiego w Wolnym Mieście Gdańsku. W uroczystości wzięli prof. Grzegorz Berendt, p.o. dyrektora Muzeum II Wojny Światowej, dr Karol Nawrocki, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej oraz ks. dr Bartłomiej Stark, proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla.

- Czuje się zaszczycony, że Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku mogło przyczynić się do przygotowania tablicy przypominającej, lokującej w przestrzeni tej części miasta pamięć o osobie księdza Franciszka Rogaczewskiego - mówił prof. Grzegorz Berendt. - Księży uważano za osoby tak niebezpieczne dla niemieckich narodowo-socjalistycznych interesów, iż zaliczono ich do polskiej elity, którą należało eksterminować, nie tylko usunąć z przestrzeni poprzez deportacje, czy skazanie na areszt, ale stwierdzono, że przestaną być niebezpieczni, jedynie w wyniku pozbawienia ich życia.

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej podkreślił ponadto, że obecne pokolenie jest zobowiązane, aby pamiętać i przypominać o działaczach polskiego życia narodowego.

- Ksiądz Franciszek Rogaczewski jest symbolem mocnego wyrazistego trwania w Wolnym Mieście Gdańsku - dodał profesor. - Jesteśmy winni księdzu Rogaczewskiego, księdzu Góreckiemu, księdzu Komorowskiemu i co najmniej sześciuset innym działaczom polskiego życia narodowego, których uśmiercono od 1 września 1939 roku do końca okupacji niemieckiej, to aby o nich pamiętać, przypominać, aby stanowili oni część gdańskiego krajobrazu i część naszej świadomości!

O tym, jak cenne było poświęcenie księdza Franciszka Rogaczewskiego, mówił z kolei dr Karol Nawrocki, dyrektor IPN.

- Nie możemy zapomnieć o księdzu Franciszku Rogaczewskim, który za swoje przywiązanie do polskości, Pro Christo et Patria, jak wspominał zapłacił najwyższą cenę - mówił dr Karol Nawrocki. - Z budynku, z naszego kościoła Franciszka Rogaczewskiego wyprowadzono rano 1 września 1939 roku poprzez Victoriaschule do niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof i nigdy ksiądz Franciszek Rogaczewski nie zwątpił. Był pełen miłosierdzia nawet do swoich oprawców. Był gotowy do cierpienia, za wiarę i za ojczyznę.

Pierwszego proboszcza parafii pw. Chrystusa Króla w Gdańsku wspominał również obecny gospodarz świątyni ks dr. Bartłomiej Stark.

- To poświęcenie jest okazją do tego, by podziękować za to, co uczynił błogosławiony ksiądz Franciszek Rogaczewski - dodał duchowny. - Tą tablicą możemy uczcić patrona naszej parafii, bo nie trzeba nikogo przekonywać o ważności tego miejsca dla Wolnego Miasta Gdańska.

Ksiądz Franciszek Rogaczewski (ur. 1892 - zm. 1940) był nie tylko polskim duchownym, ale również działaczem polskim w Wolnym Mieście Gdańsku. Dzięki jego staraniom wybudowano kościół pw. Chrystusa Króla, ważny ośrodek życia polskiej społeczności. Powołał, wraz z grupą polskich księży, Ligę Katolicką, zarządzał Macierzą Szkolną, był także kapelanem kolejarzy i pracowników Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku.

1 września 1939 roku ksiądz Franciszek Rogaczewski został aresztowany, osadzony w Victoriaschule, skąd trafił do niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof. Rozstrzelano go 11 stycznia 1940 roku.

13 czerwca 1999 roku na Pacu marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie został beatyfikowany wraz z pozostałymi 107 męczennikami z okresu II wojny światowej. Ksiądz Franciszek Rogaczewski w Gdańsku doczekał się swojej ulicy, przy której znajduje się m.in. parafia pw. Chrystusa Króla. W 2017 roku został z kolei patronem gdańskiego tramwaju o numerze bocznym 1002. Dwa lata później na wniosek parafian wzniesiono pomnik błogosławionego duchownego.

Inicjatorami upamiętnienia było Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz parafia pw. Chrystusa Króla w Gdańsku.

Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie