Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Odsłonięcie pomnika hrabiego Plélo w pobliżu Twierdzy Wisłoujście [ZDJĘCIA]

Marek Adamkowicz
Odsłonięcie pomnika hrabiego Plélo w pobliżu Twierdzy Wisłoujście
Odsłonięcie pomnika hrabiego Plélo w pobliżu Twierdzy Wisłoujście Przemek Świderski
Ludwik Robert Hipolit de Bréhan hrabia Plélo był dyplomatą, humanistą, żołnierzem. Poległ broniąc honoru Francji. Po latach zapomnienia doczekał się w Gdańsku własnego pomnika. Monument odsłonięto we wtorek w pobliżu Twierdzy Wisłoujście.

Nieprzypadkowo hrabiego Plélo upamiętniono w pobliżu Twierdzy Wisłoujście. To właśnie w tej okolicy, ale zapewne bliżej Westerplatte, zginął 27 maja 1734 r., próbując przyjść z odsieczą Gdańskowi. Miasto było w owym czasie oblężone przez wojska rosyjskie i saskie.

Więcej zdjęć z odsłonięcia pomnika hrabiego Plélo w Gdańsku na gdansk.naszemiasto.pl
Z perspektywy 280 lat, jakie minęły od tych wydarzeń, śmierć hrabiego jest traktowana jako symbol przyjaźni polsko-francuskiej. Widać to było podczas uroczystości odsłonięcia pomnika, w której udział wzięli m.in. marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz, ambasador Francji w Warszawie Pierre Buhler, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oraz metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.

- Przykład hrabiego Plélo wskazuje, że wbrew temu, co się często mówi, Francuzi umierali za Gdańsk - mówi marszałek Borusewicz. - Żeby zdobyć się na czyny, na które porwał się Plélo trzeba było porywu serca, ale też wielkiego poczucia honoru.

Śmierć hrabiego była epizodem wojny o sukcesję polską, jaka wybuchła po śmierci Augusta II Sasa. Choć w znacznej mierze konflikt się toczył na terenie Rzeczypospolitej, to zaangażowane w niego były również m.in. Austria, Francja, Rosja i Saksonia. Bieg wojny sprawił, że król Stanisław Leszczyński musiał się schronić za murami Gdańska, zaś miasto zostało oblężone przez Rosjan i Sasów, walczących po stronie Augusta III. Iskierką nadziei wśród zwolenników Leszczyńskiego była wiadomość, że z odsieczą im przybywają wojska francuskie - trzy pułki pod dowództwem hrabiego Plélo wylądowały na Westerplatte. Niestety, próba przebicia się do Gdańska zakończyła się katastrofą. W bitwie zginęło około stu Francuzów, około 140 zostało rannych. Zwłoki 35-letniego hrabiego zabalsamowano w Twierdzy Wisłoujście i odesłano do Francji.

- Mam nadzieję, że hrabia Plélo będzie coraz bardziej obecny w wyobraźni gdańszczan – przyznaje prezydent Adamowicz. - Pojawił się on zresztą w najnowszej książce Pawła Huelle „Śpiewaj ogrody”.

Więcej o wydarzeniach sprzed 280 lat można się dowiedzieć oglądając wystawę „Król Stanisław Leszczyński w Gdańsku 1733-1734”, przygotowaną przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. W Ratuszu Głównego Miasta Gdańska przy ul. Długiej zaprezentowano ok. 300 eksponatów. Wystawa jest czynna od 28 maja do 2 listopada.

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki