MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Oddział Otolaryngologiczny w Szpitalu im. M. Kopernika świeżo po przeprowadzce i remoncie. „Nie odbiega od zachodnich klinik”

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Oddział Otolaryngologiczny w Szpitalu im. M. Kopernika świeżo po przeprowadzce i remoncie
Oddział Otolaryngologiczny w Szpitalu im. M. Kopernika świeżo po przeprowadzce i remoncie Archiwum Szpitala im. Mikołaja Kopernika
W związku z reorganizacją, Oddział Otolaryngologiczny przeniesiono ze Szpitala im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku do znajdującego się w pobliżu budynku przy ul. Powstańców Warszawskich. Ponadto, wyposażono go w nowy sprzęt, m.in. w zestaw do operacji endoskopowych nosa i zatok, skaner żył i nowe meble. Otwarcie oddziału nastąpiło w środę, 27 maja. W symbolicznej ze względu na zagrożenie epidemiologiczne uroczystości uczestniczył marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska oraz prezes Copernicusa Dariusz Kostrzewa.

Gdzie dotychczas mieścił się Oddział Otolaryngologiczny Szpitala im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku?

Dotychczas Oddział Otolaryngologiczny mieścił się w budynku przy ulicy Nowe Ogrody 1-6 w Gdańsku. Gabinety znajdowały się na trzech poziomach, co w dużym stopniu utrudniało transport pacjentów z dziecięcej części oddziału do części zabiegowej.

Otolaryngologia zamiast dermatologii. Ważne informacje dla pacjentów

Przez wzgląd na rozporządzenie ministra zdrowia oraz przepisy pożarowe, oddział przeniesiono do zmodernizowanych i przystosowanych pomieszczeń po Oddziale Dermatologii. Obecnie otolaryngologia znajduje się na V piętrze budynku przy ulicy Powstańców Warszawskich 1-2. Dzięki przeprowadzce, oddział może korzystać ze spełniającego wszelkie wymogi dwusalowego bloku operacyjnego wraz z salą wybudzeń.

– To część wielkiego programu modernizacji naszych szpitali – mówił Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Aktualnie prowadzimy inwestycje we wszystkich naszych jednostkach i, w miarę możliwości, będziemy mogli modernizować kolejne oddziały, zwłaszcza te starsze.

– Prace modernizacyjne na oddziale trwały kilkanaście miesięcy – dodał. –Dzięki temu laryngologia jest na jednej kondygnacji, a tylko blok operacyjny na innej.

– Cieszę się, bo jak podkreślają lekarze, weszliśmy w XXI wiek. Ten oddział pod względem wyposażenia i standardu obsługi nie odbiega od zachodnich klinik.

Prezes spółki Copernicus Dariusz Kostrzewa podkreślił, że ta inwestycja była konieczna.

– Oddział Otolaryngologiczny bardzo się rozwinął, zwiększył swoją działalność, głównie spektrum wykonywanych zabiegów – tłumaczył. – Oddział nie jest większy, ale bardziej przestrzenny i funkcjonalnie zorganizowany. Dysponuje własnym blokiem operacyjnym, dzięki temu zyskał dużą autonomiczność. Dzięki temu zwiększyliśmy możliwości przyjmowania pacjentów.

Co z Oddziałem Dermatologicznym?

Pomieszczenia po Oddziale Otolaryngologicznym planowano zaadaptować na potrzeby Oddziału Dermatologicznego. Niestety przez pandemię dermatologia funkcjonuje teraz w ograniczonym zakresie w obrębie zmodernizowanych części dawnej otolaryngologii. Pozostałe pomieszczenia tymczasowo dedykowano chorym na COVID-19.

Otwarcie wyremontowanego oddziału SOR w szpitalu im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku

Otwarcie wyremontowanego oddziału SOR w szpitalu im. Mikołaj...

Oddział otolaryngologicznyna skalę europejską. Jak wygląda po remoncie?

Powierzchnia nowego oddziału wynosi prawie 700 mkw. Podczas remontu przebudowano m.in. instalacje:

 • wodno-kanalizacyjną,
 • elektryczną,
 • gazów medycznych,
 • teletechniczne,
 • wykonano i zamontowano:

  • instalację wentylacji mechanicznej,
  • klimatyzację.

Pomieszczenia zmodernizowano zaś w taki sposób, by w salach chorych dostęp do łóżka był zapewniony z trzech stron. Większość sal posiada również samodzielne węzły sanitarne, a dodatkowo część sanitariatów dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Oddział zapewnia 19 łóżek, które stoją w 8 dwuosobowych salach chorych z łazienkami. Ponadto znajduje się tam również:

 • izolatka z własnym węzłem sanitarnym i śluzą,
 • gabinet diagnostyczno-zabiegowy,
 • gabinet audiologii,
 • punkt pielęgniarski wraz z pokojem przygotowań pielęgniarskich,
 • pokój lekarski,
 • gabinet ordynatora,
 • brudownik.

– Tak naprawdę to zmiana czasowa – od małego oddziału do takiego na skalę europejską, gdzie pracuje się w godnych warunkach i pacjent jest leczony w godnych warunkach – tłumaczył Piotr Zaorski, kierownik Oddziału Otolaryngologicznego. – W związku z remontem, kupiliśmy m.in. wysokiej klasy sprzęt operacyjny.

– Co roku operujemy ok. 3,5 tys. dzieci od okresu noworodka do dorosłych, a ok. tysiąca leczymy zachowawczo. Jesteśmy praktycznie jedynym oddziałem, który zajmuje się tymi najmniejszymi pacjentami laryngologicznymi.

Ile kosztował remont?

Reorganizacja Oddziału Otolaryngologicznego i Oddziału Dermatologicznego w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku kosztowała prawie 6,5 mln zł, z czego samorząd województwa pomorskiego przekazał prawie 5,9 mln zł, a prawie 600 tys. zł dołożyła spółka Copernicus.

Większość kwoty, bo prawie 5 mln zł pochłonęły prace budowlane, a ponad 1,2 mln zł wysokospecjalistyczny sprzęt medyczny. Zakupiono:

 • urządzenie do trójwymiarowego obrazowania operacji,
 • zestaw do operacji endoskopowych nosa i zatok,
 • skaner żył,
 • zestaw diagnostyczny z wideofiberoskopami giętkimi wraz z myjnią.

Natomiast Copernicus ze środków własnych kupił aparaturę medyczną oraz meble.

– Inwestycja wymiernie zwiększa bezpieczeństwo i warunki pobytu oraz leczenia pacjentów, ale także znacznie poprawia warunki pracy personelu medycznego – powiedziała członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska. – Zmiana lokalizacji oddziału otolaryngologicznego pozwoliła skoncentrować w jednym miejscu wsparcie dla pacjentów wymagających tego rodzaju pomocy medycznej, a wyposażenie oddziału w najnowocześniejszy sprzęt medyczny zwiększa dostępność i jakość usług, pozwalając personelowi jeszcze pełniej wykorzystać swój potencjał.

Operacja Wiktorii w gdańskim Szpitalu im. M. Kopernika. Od lewej dr Dariusz Wyrzykowski i prof. Peter Neligan

Operacja nerwu twarzowego w Gdańsku. Dzieci znów będą się uś...

Najnowsze informacje z regionu o zagrożeniu koronawirusem!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki