Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk oddał hołd bohaterom powstania warszawskiego [ZDJĘCIA]

Marek Adamkowicz
Przed ścianą pamięci na Cmentarzu Łostowickim odbyły się gdańskie obchody 72. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. W godzinę W, a więc o 17, kiedy 1 sierpnia 1944 roku rozpoczęło się powstanie w Warszawie, na Cmentarzu Łostowickim rozległo się wycie syren. Podobnie było w całym kraju, ale tu sygnał ten znaczenie szczególne. Unosił się ponad grobami żołnierzy Armii Krajowej, przypominając, jak wielką tragedią był zryw stolicy.

- Dzisiaj gdańszczanki i gdańszczanie są warszawiankami i warszawiakami – mówił prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. - Spotykając się na tej uroczystości chcemy oddać hołd mieszkańcom stolicy i przypomnieć, jak wysoka jest cena pokoju.
Według prezesa Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy AK i Oddziału Morskiego Stowarzyszenia Szarych Szeregów kpt. w stanie spoczynku Jerzego Grzywacza cena ta jest trudna do wyobrażenia. W ciągu 63 dni walk zginęło 200 tys. ludzi, w tym 180 tys. cywilów. Warszawa została zrównane z ziemią, zniszczono bezcenne dobra kultury.

Czytaj: Sławno: Syrenami, racami, flagami uczcili godzinę "W" - [ZDJĘCIA, wideo]

- Wierzę głęboko, że ofiara powstańców nie poszła na marne – przyznaje Jerzy Grzywacz. – W wielu polskich rodzinach pamięć o niej była przechowywana przez 45 lat istnienia PRL-u, dając nadzieję, ale i wolę odzyskania wolności. Ważne jest również, że pamiętając, jak się skończyło powstanie, działacze Solidarności postanowili walczyć o Polskę na drodze pokojowej. I ta walka okazała się zwycięska.

W trakcie uroczystości wystąpiła aktorka Krystyna Łubieńska, która wyrecytowała „Elegię o chłopcu polskim” Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Dla niej ten wiersz o umieraniu jest czymś znacznie więcej niż tylko poezją.

- Byłam dziewczynką, kiedy matka powiedziała, że muszę pomagać w powstaniu – wspominała aktorka. – Zabrała mnie na punkt sanitarny, gdzie się nauczyłam się zajmować rannymi. Musiałam tam również zamykać oczy takim młodym chłopcom jak Baczyński.

Dopełnieniem uroczystości była Apel Pamięci, w którym odczytano nazwy formacji walczących w powstaniu oraz nazwiska ofiar katastrofy smoleńskiej, zaangażowane w upamiętnienie etosu powstania. Wymieniono m.in. Lecha Kaczyńskiego, byłego prezydenta Warszawy i prezydenta Rzeczpospolitej, który przyczynił się do wybudowania Muzeum Powstania Warszawskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki