Gdańsk od soboty 17.10.2020 w strefie czerwonej. Komunikacja miejska zostanie wzmocniona w godzinach szczytu. 26 tys. uczniów z nauką zdalną

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Konferencja prasowa prezydent Aleksandry Dulkiewicz oraz wiceprezydentów Piotra Kowalczuka i Piotra Borawskiego na temat wejścia Gdańska do czerwonej strefy epidemicznej
Konferencja prasowa prezydent Aleksandry Dulkiewicz oraz wiceprezydentów Piotra Kowalczuka i Piotra Borawskiego na temat wejścia Gdańska do czerwonej strefy epidemicznej Przemyslaw Swiderski
Niemal wszystkie dostępne pojazdy będą obsługiwać komunikację miejską w Gdańsku, gdy wejdzie on do czerwonej strefy na epidemicznej mapie Polski. W piątek władze miasta przedstawiły informacje o tym co zmieni się dla mieszkańców od soboty 17.10.2020.

Od soboty 17.10.2020 w strefie czerwonej z najbardziej rygorystycznymi obostrzeniami epidemicznymi będą 152 powiaty. Wśród nich będzie Gdańsk. W piątek 16.10.2020 władze miasta poinformowały jakie zmiany oznacza to dla mieszkańców.

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz konferencję prasową za Urzędem Miejskim zaczęła od informacji o nowych zakażeniach. W piątek Gdańsk zanotował rekordową liczbę 98 osób zakażonych koronawirusem oraz 2 zgony mężczyzn po 80. roku życia. Prezydent Dulkiewicz zaapelowała do mieszkańców o przestrzeganie zaleceń epidemicznych.

- Sytuacja jest poważna - mówiła prezydent. - Mnie jako troskliwego gospodarza miasta, wypada prosić nas wszystkich, żebyśmy naprawdę świadomie korzystali z naszej wolności. Byśmy w trosce o odpowiedzialność za siebie samych przestrzegali zasad, które zostały wprowadzone. Nośmy maseczki, unikajmy zgromadzeń, trzymajmy dystans. To zasady, które powinniśmy stosować nawet w życiu prywatnym. To od nas obywatelek i obywateli zależy jak będziemy mogli sobie poradzić jako wspólnota. Błagam, przestrzegajmy tych reguł w imię dobra wspólnego - zaapelowała.

Gdańsk w czerwonej strefie. "Problemem jest brak przepisów"

Prezydent Dulkiewicz podkreśliła, że problemem jest brak przepisów. W trakcie konferencji prasowej wciąż nie było rządowego rozporządzenia, które usankcjonowałoby prawnie obostrzenia obejmujące od soboty powiaty w strefie czerwonej. Przed wejściem Gdańska i wielu innych powiatów do strefy żółtej, rozporządzenie pojawiło się na stronie rządu w piątek późnym wieczorem - nowe obostrzenia zaczynały się w minioną sobotę.

- Aby precyzyjnie przygotować się do działania, potrzebujemy przepisów prawnych, a do tej pory rozporządzeń nie ma - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz. - Zakończyliśmy właśnie spotkanie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, na którym zastanawialiśmy się, jakie przepisy będą obowiązywały, a fizycznie ciągle ich nie mamy. Wzywam o odpowiedzialność rządzących, bo jeśli mamy się precyzyjnie przygotować do działania potrzebujemy przepisów. Żeby postępować zgodnie z prawem, to trzeba je znać. Zastanawiamy się, co z wynajmem sal gimnastycznych w szkołach. Różni ludzie, firmy korzystają z nich uprawiając sport o różnych godzinach. Kwestia utrzymania basenów - jak długo będzie to obowiązywać, czy wodę trzeba będzie spuszczać? Co z instytucjami kultury?

- Staramy się przygotować na każdą okoliczność. Wspólne i odpowiedzialne zarządzanie tym trudnym czasem wymaga partnerskiego traktowania, o tym także rozmawialiśmy we wtorek z panem premierem Morawieckim. Nie chodzi o politykę, ale byśmy wspólnie wiedzieli jak postępować. - dodała prezydent.

Zdaniem władz miasta, przez minione pół roku zabrakło działań, które przygotowałyby państwo do jesiennej fali epidemii. Choć miejski zespół zarządzania kryzysowego zbiera się regularnie, to prezydenci miast, od kwietnia, spotkali się z premierem na telekonferencji jedynie w miniony wtorek.

- Czym innym jest konferencja prasowa, która mówi o tym, że będziemy czerwoną strefą, a czym innym są dokumenty - powiedział wiceprezydent Piotr Kowalczuk odpowiedzialny za edukację i usługi społeczne. - Musimy mieć rządowe rozporządzenia, które mają jasne wytyczne. Zabrakło dialogu. Mamy różne spotkania, z panem wojewodą, ale komunikacja jest głównie na konferencjach prasowych.

- Pani prezydent wysłała wiele listów w zakresie edukacji, by uwolnić dyrektorów szkół i mogli podjąć decyzję o nauczaniu hybrydowym. Teraz sanepid nie nadąża z tymi decyzjami. Mamy środki na pogram szczepień dla seniorów, potrzebujemy 14 tys. dawek szczepionek przeciwko grypie. Apelowaliśmy, by testować nauczycieli. Takie małe rzeczy są ogromnie ważne. Dyrektorzy placówek, którzy mi podlegają pracują nad reorganizacją pracy - dodał wiceprezydent.

Gdańsk w czerwonej strefie. Jak będą działać szkoły?

Wiceprezydent Piotr Kowalczuk poinformował o sytuacji w szkolnictwie. Obecnie 2 szkoły całkowicie pracują w trybie zdalnym, a 19 pracuje w trybie hybrydowym. Od poniedziałku uczniowie szkół średnich będą uczyć się zdalnie.

- W poniedziałek 26 tys. uczniów nie pójdzie do swoich szkół, do tego ponad 2000 nauczycieli - poinformował wiceprezydent. - To bardzo duże liczby. Od początku marca prowadziliśmy zakupy komputerowe. Do szkół średnich trafiły 554 jednostki. Mamy decyzję o tym, że każdy dyrektor placówki może wypożyczyć ten sprzęt uczniowi czy nauczycielowi tak, by nikt nie był wykluczony cyfrowo - dodał.

Wiceprezydent Piotr Kowalczuk poinformował, że DPS-y pozostają zamknięte, a kontakt z podopiecznymi możliwy jest tylko przez telefon lub za pośrednictwem komputera.

Autobus SOS dla bezdomnych swoje kursowanie rozpoczął już w październiku, jednak z przyczyn sanitarnych nie może dowozić bezdomnych do noclegowni.

Gdańsk w czerwonej strefie. Organizacja komunikacji miejskiej

Prezydent Dulkiewicz zapowiedziała, że w celu zmniejszenia obłożenia pasażerskiego w pojazdach, w godzinach szczytu komunikacyjnego na trasy wyjedzie więcej autobusów i tramwajów.

- Podjęłam decyzję, by w tych miejscach, gdzie to możliwe, wzmocnić w godzinach szczytu transport publiczny. Całość pojazdów będzie wtedy na ulicach Gdańska i torowiskach, z zastrzeżeniem jednego procenta pojazdów, które zostaną w razie wypadków - zapowiedziała.

Zaapelowała także do mieszkańców, by w sprawach urzędowych korzystali z Gdańskiego Centrum Kontaktu by umówić się na konkretne spotkanie w urzędzie. Numer całodobowy to: 58 44 500.

Wiceprezydent Piotr Borawski, odpowiedzialny za komunikację miejską, przedstawił zmiany, które dotkną pasażerów.

- Głównym obostrzeniem będzie ograniczenie liczby pasażerów w komunikacji do 30 proc. miejsc w każdym z tramwajów i autobusów. Przygotowywaliśmy się do tego już od wejścia do żółtej strefy - powiedział wiceprezydent.

Dodał, że codziennie każdy pojazd jest dokładnie dezynfekowany.

Od soboty wstrzymana będzie sprzedaż karnetów biletowych u kierowców pojazdów. Z powodu pandemii budżet miasta stracił ok. 40 mln zł z tytułu sprzedaży biletów.

- Na mój wniosek pani prezydent zdecydowała o przeniesieniu ponad 2,3 mln zł z rezerwy na komunikację miejską, które zostaną przeznaczone na wzmocnienie komunikacji miejskiej gdy Gdańsk będzie w strefie czerwonej - poinformował Piotr Borawski.

Zapowiedział zwrócenie się do korporacji pracodawców o rozłożenie godzin pracy, by pracownicy dojeżdżali do zakładów o różnych porach. W pojazdach będą wyrywkowe kontrole liczby pasażerów. Jeżeli obłożenie pojazdu będzie zbyt duże - kierowca lub motorniczy będzie mógł wyprosić pasażera.

Gdańsk od soboty 17.10.2020 w strefie czerwonej. Komunikacja miejska zostanie wzmocniona w godzinach szczytu. 26 tys. uczniów z nauką zdalną
Urząd Miejski w Gdańsku

ZMIANY W FUNKCJONOWANIU KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ

TRAMWAJE:
Linia 6 (Jelitkowo-Oliwa-Wrzeszcz-Dworzec Główny -Łostowice Świętokrzyska)
- w godzinach porannego i popołudniowego szczytu przewozowego zostanie zwiększona częstotliwość na najbardziej obciążonym odcinku, tj. Strzyża PKM - Wrzeszcz - Dworzec Główny - Łostowice; tramwaje pojadą nie co 10 minut, a średnio co 6-7 minut.
Linia 7 (Łostowice-Dworzec Główny – Stocznia - Nowy Port)
- w godzinach porannych i przewozowych szczytów przewozowych zostaną uruchomione dodatkowe kursy.
Linia 8 (Jelitkowo- Przymorze - Stocznia- Dworzec Główny - Stogi)
- w dni powszednie zostanie uruchomiony kolejny skład trzywagonowy. Łącznie będą kursowały 4 takie składy.
Linie 8 i 10
- zostaną uruchomione połączenia „bisowe” wybranych kursów w godzinach porannych i popołudniowych szczytów przewozowych. Uwaga! Lista tych kursów zostanie opublikowana na stronie internetowej ZTM!

AUTOBUSY:
Linia 112
- zostaną uruchomione dodatkowe kursy w godzinach szczytu, które mają zapewnić dojazdy do różnych zakładów pracy oraz usprawnić dojazdy mieszkańców z Sobieszewa do Centrum:
Godz. 5:56 Sobieszewo  6:34 Dworzec Gł.
Godz. 6:24 Sobieszewo  7:04 Dworzec Gł.
Godz. 7:26 Sobieszewo  8:03 Dworzec Gł.
Linia 115 (Jaworzniaków - Wrzeszcz)
- częstotliwość kursów w godzinach szczytu zostanie zwiększona z co 15 do co 10 minut.
Godz. 5:35-6:37 oraz 13:37-17:28 z Wrzeszcza PKP
Godz. 6:05-7:25 oraz 14:48-18:38 z Jaworzniaków
Linie „przemysłowe”: 126 (Bysewo), 138 (DCT), 158 (tunel pod Martwą Wisłą, Letnica, Portowa), 267 (Bysewo i Kokoszki)
- zostaną uruchomione dodatkowe kursy „bisowe” w godzinach porannych i popołudniowych szczytów przewozowych. Uwaga! Lista dodatkowych kursów będzie dostępna na stronie www ZTM!
Linia 126
Godz. 5:23 Wrzeszcz PKP  5:44 Bysewo
Godz. 6:07 Bysewo  6:31 Wrzeszcz PKP
Godz. 6:39 Wrzeszcz PKP  7:03 Bysewo
Godz. 7:08 Bysewo  7:32 Wrzeszcz PKP
Godz. 7:46 Wrzeszcz PKP  8:10 Bysewo
Godz. 8:12 Bysewo  8:36 Wrzeszcz PKP
Godz. 13:19 Wrzeszcz PKP  13:44 Bysewo
Godz. 14:12 Bysewo  14:36 Wrzeszcz PKP
Linia 138
Godz. 5:15 Dworzec Gł.  5:37 Terminal DCT
Godz. 5:38 Terminal DCT  6:02 Dworzec Gł.
Godz. 6:25 Dworzec Gł.  6:48 Terminal DCT
Godz. 6:48 Terminal DCT  7:12 Dworzec Gł.
Godz. 7:25 Dworzec Gł.  7:48 Terminal DCT
Godz. 7:48 Terminal DCT  8:12 Dworzec Gł.
Godz. 13:24 Dworzec Gł.  13:47 Terminal DCT
Godz. 14:15 Terminal DCT  14:39 Dworzec Gł.
Godz. 15:52 Dworzec Gł.  16:15 Terminal DCT
Godz. 16:15 Terminal DCT  16:39 Dworzec Gł.
Godz. 16:52 Dworzec Gł.  17:15 Terminal DCT
Godz. 17:15 Terminal DCT  17:39 Dworzec Gł.
Linia 158
Godz. 5:26 Wrzeszcz PKP  5:58 Stogi
Godz. 5:55 al. Płażyńskiego  6:09 Wrzeszcz PKP
Godz. 6:14 Stogi  6:49 Wrzeszcz PKP
Godz. 7:01 Wrzeszcz PKP  7:33 Orunia Górna
Godz. 7:37 Orunia Górna  8:09 Wrzeszcz PKP
Godz. 13:24 Wrzeszcz PKP  13:55 Stogi
Godz. 13:50 Wrzeszcz PKP  14:22 Stogi
Godz. 14:08 al. Płażyńskiego  14:24 Wrzeszcz PKP
Godz. 14:19 Stogi  14:56 Wrzeszcz PKP
Godz. 14:39 Stogi  15:22 Wrzeszcz PKP
Linia 267
Godz. 5:15 Dworzec Gł.  5:46 Bysewo
Godz. 5:54 Źródlana  6:11 Dworzec Gł.
Godz. 6:01 Bysewo  6:35 Dworzec Gł.
Godz. 6:20 Dworzec Gł.  6:51 Bysewo
Godz. 6:51 Dworzec Gł.  7:22 Bysewo
Godz. 7:02 Bysewo  7:36 Dworzec Gł.
Godz. 7:31 Bysewo  8:05 Dworzec Gł.
Godz. 13:04 Dworzec Gł.  13:41 Bysewo
Godz. 14:07 Bysewo  14:51 Dworzec Gł.
Godz. 15:09 Dworzec Gł.  15:47 Bysewo
Godz. 16:04 Bysewo  16:48 Dworzec Gł.
Linia 154
- zostaną uruchomione dodatkowe kursy „bisowe” w godzinach porannych szczytów przewozowych.
Godz. 7:15 Dworzec Gł.  7:31 Orunia Grn.
Godz. 7:35 Orunia Grn.  Dworzec Gł. 7:54
Linia 162 (Orunia Górna – Havla - Piecki Migowo - Wrzeszcz)
- częstotliwość kursów w godzinach szczytu zostanie podwojona. Zamiast co 20 minut autobusy pojadą średnio co 10 minut.
Godz. 5:25-7:41 oraz 13:38-17:12 z Wrzeszcza PKP
Godz. 5:38-8:05 oraz 14:19-17:18 z Oruni Górnej
Linia 186
- zostaną uruchomione dodatkowe kursy w godzinach porannych i popołudniowych szczytów przewozowych, które mają zapewnić dojazdy do różnych zakładów pracy oraz usprawnić dojazdy mieszkańców z Sobieszewa do Centrum:
Godz. 5:25 Dworzec Gł.  5:54 Sobieszewo
Godz. 5:50 Dworzec Gł.  6:19 Sobieszewo
Godz. 6:49 Dworzec Gł.  7:21 Sobieszewo
Godz. 14:48 Dworzec Gł.  15:10 Oczyszczalnia
Godz. 15:12 Oczyszczalnia  15:34 Dworzec Gł.
Linia 227
- zostaną uruchomione dodatkowe kursy w godzinach porannych szczytów przewozowych:
Godz. 6:07 Galeria Bałtycka  6:37 Chełm Cienista
Godz. 6:21 Pomorska  7:07 Chełm Cienista
Godz. 6:46 Chełm Cienista  7:38 Jelitkowo
Godz. 7:16 Chełm Cienista  8:08 Jelitkowo

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie