Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk Obywatelski chce "okrągłego stołu" ws. terenów dawnej Gedanii

AMN
Przemek Świderski
Gdańsk Obywatelski zorganizował we wtorek 2 maja spotkanie na stadionie dawnej Gedanii przy ul. Kościuszki we Wrzeszczu. Członkowie GO przypominali, że to tereny polskiego klubu sportowego założonego przez Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku, w okolicy nazywanej "Polenhof" - polskim kwartałem. W związku z tym domagali się mądrego zagospodarowania tego terenu.

- Dziś Dzień Flagi, a jednocześnie Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Na spotkanie wybraliśmy teren dawnego klubu Gedania, szczególnie zasłużonego dla utrzymania polskiej tożsamości w Wolnym Mieście Gdańsku. Obiekt klubowy, zdewastowany w ciągu ostatnich kilku lat, zasługuje na szczególną uwagę także wobec zmiany właściciela - mówiła Ewa Lieder, posłanka . Nowoczesnej, a także jedna z założycielek Gdańska Obywatelskiego. - Jest szansa, by na ten teren wróciło życie. Ale jest też ryzyko, że spór o sposób zagospodarowania tej przestrzeni powróci w nowej formie. Dlatego potrzebny jest dialog, w którym wezmą udział sąsiedzi obiektu oraz mieszkańcy i rada dzielnicy, a nie tylko Miasto Gdańsk i inwestor.

Z kolei Piotr Dwojacki, współzałożyciel Gdańska Obywatelskiego, a w przeszłości przewodniczący Rady Dzielnicy Wrzeszcz Dolny zdradził, że pod koniec kwietnia większość terenów klubowych została wpisana do ewidencji zabytków przez Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. - To nie wyklucza możliwości zagospodarowania terenu w sposób nieco inny, niż w przeszłości. Zwiększa jednak szanse na to, że ewentualne nowe obiekty będą zaprojektowane w sposób szanujący tradycję Gedanii oraz że sposób zabudowy wpisze się w krajobraz charakterystyczny dla Dolnego Wrzeszcza - podkreślał.

Śmierć na niezabezpieczonych gruzach stadionu Gedanii w Gdańsku

Członkowie Gdańska Obywatelskiego apelowali też:
- Chcielibyśmy przypomnieć i ponowić apel, przyjęty przez Radę Dzielnicy Wrzeszcz Dolny w roku 2011, gdy pełniliśmy funkcję przewodniczących zarządu i rady dzielnicy. To apel skierowany do Muzeum II Wojny Światowej, Miasta Gdańska, Muzeum Historycznego Miasta Gdańska oraz Uniwersytetu Gdańskiego. Dotyczy urządzenia w sąsiedztwie dawnej Gedanii miejsca, być może muzeum upamiętniającego Polonię i Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku. W naszej opinii – i wówczas, i obecnie – świetnym miejscem dla takiego muzeum, połączonego z miejscem spotkań mieszkańców, byłby budynek Uniwersytetu położony przy Alei Legionów 9, od lat wystawiony na sprzedaż i nie znajdujący chętnego nabywcy.

Tereny należą do Skarbu Państwa, ale przez lata były w użytkowaniu wieczystym spółki Gedania SA. W ostatnich dniach doszczętnie zdewastowaną przez ostatnie kilka lat działkę o powierzchni blisko 3 ha kupił deweloper Robyg. Firma deklaruje, że oprócz zabudowy mieszkaniowej, chce odtworzyć infrastrukturę sportową, nawet z pełnowymiarowym boiskiem. Większość okolicznych mieszkańców w te zapewnienia jednak nie wierzy i nie chce mieszkaniówki na historycznym terenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Gdańsk Obywatelski chce "okrągłego stołu" ws. terenów dawnej Gedanii - Dziennik Bałtycki

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki