Gdańsk: Obchody 51. rocznicy wydarzeń grudniowych 1970 roku 16.12.2021

Krzysztof Dunaj
Krzysztof Dunaj
Kamil Kusier
Kamil Kusier
Udostępnij:
- Niech ofiary grudnia 1970 i stanu wojennego będą wyrzutem sumienia dla tych, którzy nie zostali pociągnięci do odpowiedzialności - mówił ks. dr Grzegorz Świst z parafii pw. Św. Brygidy. W Gdańsku pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970 rozpoczęły się obchody 51. rocznicy wydarzeń grudniowych. W czwartek rano, 16.12.2021, liczna reprezentacja stoczniowców, byłych działaczy opozycji antykomunistycznej oraz uczniów gdańskich szkół złożyła wieńce, kwiaty oraz znicze celem oddania hołdu wszystkim ofiarom grudnia 1970 roku. W dalszej części dnia nie brakowało podobnych uroczystości.

Uroczysta msza święta w Bazylice świętej Brygidy w intencji Ofiar Grudnia 1970 i stanu wojennego — godz. 17:30, 16.12.2021 r.

Kolejny dzień ku pamięci ofiar grudnia 1970 oraz stanu wojennego został zakończony mszą świętą w Bazylice świętej Brygidy w Gdańsku. Nabożeństwo poprowadził ksiądz arcybiskup metropolita gdański, Tadeusz Wojda, który także wygłosił słowo Boże:

- Przyczyn strajków było wiele, ale chyba wszystkie świadczą o obcości ówczesnego systemu społeczno-politycznego rzeczywistości Polskiej. - mówił podczas kazania ksiądz arcybiskup metropolita gdański, Tadeusz Wojda. - O kruchości władzy i jej braku zainteresowania losem Polaków. Swoją słabość władze przykrywały systemem bezwzględnej kontroli społeczeństwa, posługując się przy tym niejednokrotnie drakońskimi metodami. Nic więc dziwnego, że strajki i niezadowolenie narastały i pojawiały się z regularnością.

We mszy świętej wzięło udział sporo gości, którzy składali wieńce pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców na czele z Wojewodą Pomorskim, Dariuszem Drelichem. We wspólnej modlitwie w Bazylice świętej Brygidy uczestniczyli również m.in. były przewodniczący NSZZ "Solidarność" Marian Krzaklewski, Janusz Śniadek oraz przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, Instytutu Pamięci Narodowej i Muzeum II Wojny światowej. Żeby upamiętnić i oddać hołd poległym o godz. 17:30 w kościołach na terenie całego Gdańska biły dzwony.

Odsłonięcie tablic chodnikowych upamiętniających ofiary grudnia ’70 - godz. 16.00, 16.12.2021 r.

O godz. 16.00 przy Dworcu Głównym odsłonięto dwie pamiątkowe tablice chodnikowe ofiar grudnia '70. Pierwszą z nich, upamiętniającą śmierć Kazimierza Stojeckiego odkryto przy ul. Podwale Grodzkie, nieopodal pomnika Kindertransportów. To właśnie w tych okolicach zginął — został zmiażdżony pod gąsienicami transportera wojskowego. Mężczyzna miał 58 lat i był robotnikiem transportu na Wydziale T2 Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Został pochowany na cmentarzu przy ul. Łostowickiej w Gdańsku.

Druga tablica, upamiętniająca Andrzeja Perzyńskiego została odsłonięta pomiędzy budynkami PKP a wjazdem na ul. Błędnik. Malarz konserwator, który pracował w Stoczni Gdańskiej im. Lenina, zginął w wieku 19 lat — dostał pociskiem w głowie. Zmarł w szpitalu mimo operacyjnej próby ratowania życia. Jego bliscy dowiedzieli się o śmierci dopiero 4 dni później.

Wyjątkowe tablice zaprojektowała rzeźbiarka Lucyna Kujawa, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku — współautorka gdańskiej Fontanny Czterech Kwartałów.

Złożenie wieńców i kwiatów pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców oraz pod tablicą czterech ofiar stanu wojennego — godz. 16:00, 16.12.2021 r.

Pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców zebrało się ponad 150 osób, żeby złożyć wieńce i kwiaty. Całą uroczystość poprowadził Krzysztof Dąbrowski. Natomiast modlitwę wspólnie z uczestnikami odmówił ksiądz dr Grzegorz Świst. Ponadto w wydarzeniu udział wzięli m.in. Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Paweł Szrot, doradca Prezydenta RP, Piotr Karczewski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Karol Rabenda oraz Wojewoda Pomorski, Dariusz Drelich.

- Zebraliśmy się tutaj jak co roku. Tym razem dla uczczenia 51. rocznicy ofiar grudnia '70, a także oddania hołdu ofiarom stanu wojennego w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego — mówił prowadzący Krzysztof Dąbrowski.

Po odśpiewaniu hymnu kolejnym etapem spotkania był apel poległych. Na wypowiedziane słowa prowadzącego - "Wzywamy was", zgromadzeni na Placu Solidarności odpowiadali - "Są wśród nas".

- 51 lat temu gdańscy stoczniowcy rozpoczęli protest przeciwko komunistycznej władzy w obronie praw i godności ludzi pracy o sprawiedliwość i szacunek do obywateli. - w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy list przeczytał Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Paweł Szrot. - Tragiczny bilans tamtych dni, imiona zabitych, liczba rannych, uwięzionych i torturowanych to przejmujący obraz zwyrodnienia, jakim był komunistyczny reżim.

Pod koniec uroczystości złożono wieńce oraz zapalono znicze. Następnie o godz. 17:00 zapalono znicze pod tablicą pamiątkową na budynku b. KW PZPR upamiętniającą ofiary Grudnia ’70 oraz pod Pomnikiem Antoniego Browarczyka — jednego z najmłodszych ofiar stanu wojennego.

Gdańsk Wrzeszcz. Złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem Anny Walentynowicz, godz. 15.00, 16.12.2021 r.

O godz. 15.00 we Wrzeszczu złożono kwiaty pod Pomnikiem Anny Walentynowicz — współzałożycielki w sierpniu 1980 roku NSZZ "Solidarność". Działaczka Wolnych Związków Zawodowych zginęła w katastrofie lotniczej w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku, w drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Współorganizatorem czwartkowego wydarzenia byli Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" oraz Stowarzyszenie "Godność". Pół godziny wcześniej w tym samym celu zebrano się przed Pomnikiem Jana Pawła II i Ronalda Reagana, który znajduje się na Przymorzu w Parku im. Ronalda Reagana. Pomnik upamiętnia spotkanie papieża z prezydentem Stanów Zjednoczonych z 10 września 1987 roku. Pod rzeźbami widnieje napis "Wdzięczni za niepodległość Polacy"

Gdańsk, złożenie wieńców i kwiatów pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców przez czynnych i emerytowanych pracowników Stoczni Gdańsk SA, godzina 10:00

- Grudzień 1970 roku to okropne wydarzenia w dziejach Polski, tym bardziej, że te zbrodnie nie zostały do dzisiaj rozliczone, nikt tak naprawdę nie został osądzony - mówił Roman Kuzimski, zastępca przewodniczącego oddziału gdańskiego NSZZ "Solidarność". - Dlaczego nikt nie został skazany? Przez brak dekomunizacji, a przede wszystkim przez brak dekomunizacji w sądach. Tam nadal siedzą i orzekają ci, którzy skazywali w stanie wojennym młodych ludzi za udział w protestach.

Jak przyznał Roman Kuzimski wydarzenia z grudnia 1970 roku do dzisiaj działają na wyobraźnię.

- Do dzisiaj pamiętam te sceny strzelających żołnierzy - dodał. - Mieszkałem w okolicy stoczni. Te wszystkie strzały, kule latające obok domu. Do kuchni z rodzeństwem i mamą wchodziliśmy czołgając się, bo nasze okna były na wrost linii strzału. Baliśmy się tam wchodzić, a tata? Tata musiał o godzinie 6:00 wychodzić do pracy, bo musiał zapewnić utrzymanie naszej sześcioosobowej rodzinie.

Po godzinie 10:00 w trakcie przerwy śniadaniowej, jak co roku pod Pomnik Poległych Stoczniowców 1970 przybyli stoczniowcy, którzy po wysłuchaniu listy poległych, którą odczytał Wojciech Książek, przewodniczący Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność oraz po wspólnej modlitwie, której przewodniczył ks. dr Grzegorz Świst złożyli kwiaty oraz znicze.

- Krzyżami przypominamy historyczną wizytę świętego Jana Pawła 2, który 12 czerwca 1987 roku nie wypowiedział tutaj żadnego słowa, bo mówił, że milczenie jest krzykiem - mówił ks. dr Grzegorz Świst. - Niech ofiary grudnia 1970 i stanu wojennego będą wyrzutem sumienia dla tych, którzy nie zostali pociągnięci do odpowiedzialności.

Jednym z nieobecnych w trakcie uroczystości był prezydent Lech Wałęsa, który w tym samym czasie, jak poinformował, udzielał m.in. wywiadu online.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie