Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk. Obchody 31. rocznicy powołania formacji Straży Granicznej. "Ostatnie dwa lata były dla SG czasem pełnym wyzwań" | ZDJĘCIA

Jakub Cyrzan
Jakub Cyrzan
Przemyslaw Swiderski
Mija 31 lat, odkąd do życia została powołana formacja Straży Granicznej. W czwartek, 26 maja 2022 r., na terenie Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku odbyły się uroczystości z okazji tego święta. Podczas oficjalnego apelu, przyznano odznaczenia i wyższe stopnie wojskowe dla funkcjonariuszy.

Święto Straży Granicznej w Gdańsku 26.05.2022 r.

Obchody 31. rocznicy powołania formacji zainaugurowano mszą świętą w intencji funkcjonariuszy i pracowników w kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej w Gdańsku Nowym Porcie.

Przed rozpoczęciem uroczystości w Komendzie MOSG wojewoda pomorski Dariusz Drelich i kontradm. SG Andrzej Prokopski w asyście zastępców kmdr. SG Wojciecha Heninborcha oraz kmdr. por. SG Lesława Krysy złożyli wiązankę kwiatów pod obeliskiem Patrona MOSG płk. Karola Bacza.

- Ostatnie dwa lata były dla Straży Granicznej, w tym również Morskiego Oddziału, czasem szczególnym, pełnym wyzwań i ogromnej mobilizacji – powiedział kontradm. SG Andrzej Prokopski Komendant MOSG, podczas obchodzonego 26 maja w Gdańsku apelu z okazji święta Straży Granicznej.

Gdańsk. Obchody 31. rocznicy powołania formacji Straży Grani...

31. rocznica powołania Straży Granicznej. W Gdańsku wręczono odznaczenia

Podczas uroczystości wręczone zostały odznaczenia, akty mianowań i wyróżnienia. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji wyróżniającym się funkcjonariuszom nadał złote, srebrne i brązowe Medale Za Zasługi dla Straży Granicznej.

Z okazji tegorocznego święta Straży Granicznej na wyższe stopnie awansowało w MOSG 12 funkcjonariuszy w korpusie oficerskim, 72 w chorążych i także 72 w podoficerskim. Komendant MOSG pogratulował wszystkim odznaczonym, wyróżnionym i awansowanym na wyższe stopnie, zwłaszcza nowo promowanym oficerom Straży Granicznej.

Uroczystości towarzyszyła wystawa plenerowa pt. „Będzie wielka albo nie będzie jej wcale. Walka o granice Polski w latach 1918–1921”, przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej IPN. W apelu z okazji święta Straży Granicznej uczestniczyli kadra kierownicza oddziału, funkcjonariusze i pracownicy, poczet sztandarowy i Orkiestra MOSG. Wśród zaproszonych gości obecni byli m.in. wojewodowie: pomorski Dariusz Drelich i zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, biskup pomocniczy Archidiecezji Gdańskiej Wiesław Szlachetka, przedstawiciele służb mundurowych, urzędów, szkół i instytucji na co dzień współpracujących z Morskim Oddziałem Straży Granicznej.

Straż Graniczna - czym zajmuje się formacja?

Straż Graniczna to jednolita, umundurowana i uzbrojona formacja, która powołana jest do ochrony granic państwowych na lądzie i na morzu oraz kontroli ruchu granicznego, zgodnie z interesami bezpieczeństwa narodowego.

W skład Morskiego Oddziału Straży Granicznej wchodzi 9 placówek oraz 2 dywizjony grupujące jednostki pływające Straży Granicznej, których zadaniem jest dozorowanie i kontrola ruchu na obszarach morskich. Mają one prawo kontrolować i zatrzymywać inne jednostki pływające, a w przypadkach przewidzianych w ustawie – użyć broni pokładowej. Terytorialny zasięg działania Morskiego Oddziału Straży Granicznej stanowi województwo pomorskie, zachodniopomorskie, a także część województwa warmińsko–mazurskiego.

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki