Gdańsk: Nowy wielki terminal w Porcie Północnym

Jacek Sieński
Nowa baza PERN w  Porcie Północnym będzie połączona ze stanowiskami w Naftoporcie
Nowa baza PERN w Porcie Północnym będzie połączona ze stanowiskami w Naftoporcie Grzegorz Mehring
Udostępnij:
Jeżeli Ministerstwo Skarbu zaakceptuje projekt zbudowania Bazy Magazynowo-Przeładunkowej w gdańskim Porcie Północnym przez Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych "Przyjaźń" SA, to za dwa lata zaczną się prace budowlane. Plany inwestycyjne PERN na Pomorzu obejmują też posadowienie nowych zbiorników w Bazie Magazynowej w Gdańsku Górkach Zachodnich i na terenie Siarkopolu Gdańsk SA, którego 85 proc. akcji PERN przejął w ubiegłym roku.

- Spodziewamy się, że w ciągu trzech tygodni resort skarbu podejmie decyzję w sprawie zbudowania przez nas i inwestora zagranicznego bazy w Porcie Północnym - mówi Robert Soszyński, prezes PERN. - Wstępnie uzgodniliśmy już z Zarządem Morskiego Portu Gdańsk jej lokalizację na obszarze portowym. Natomiast na terenie Siarkopolu utworzona zostanie nasza baza logistyczna, która wykorzystywać będzie nabrzeże portowe, istniejące i nowo zbudowane zbiorniki oraz rozbudowaną bocznicę kolejową i instalacje. Niezależnie od tego, Siarkopol ma nadal zajmować się składowaniem i przeładunkami siarki oraz innych towarów. Działalność ta powinna przynosić zyski.

Koszt budowy Bazy Magazynowo-Przeładunkowej PERN w Porcie Północnym szacowany jest na około 1 mld złotych. Połowę kosztów inwestycji ma pokryć partner zagraniczny, którym będzie firma z sektora naftowego, funkcjonująca na rynku międzynarodowym. Na razie, z uwagi na tajemnicę handlową, płockie przedsiębiorstwo nie ujawnia jej nazwy.

Na terenie bazy w Porcie Północnym mają znajdować się zbiorniki o łącznej pojemności 700 tys. m sześciennych, w których zmagazynowane będzie 400 tys. m sześciennych surowej ropy naftowej i 300 tys. m sześciennych produktów naftowych. Zbiorniki będą połączone systemem rurociągów i przepompowni z ropociągiem "Przyjaźń" oraz z instalacjami przeładunkowymi w portowej Bazie Paliw Płynnych, której operatorem jest spółka Naftoport, należąca do Grupy PERN. Nowa baza będzie więc mogła gromadzić ropę i paliwa dostarczane ropociągami i drogą morską. Ma ona świadczyć usługi logistyczne, polegające na ich przechowywaniu, dystrybucji i blendowaniu, czyli mieszaniu, na zlecenie firm naftowych, a także pełnić funkcję paliwowej strefy wolnocłowej. Przewiduje się, że roczna wysokość obrotów bazy wyniesie około 200 mln zł.

Zgodnie ze strategią rozwoju płockiego przedsiębiorstwa na lata 2010-2015, na inwestycje przeznaczone zostanie łącznie około 1,1 mld zł (bez spółek z grupy). Budowa bazy PERN w Gdańsku jest jedną z kluczowych, gdy chodzi o bezpieczeństwo energetyczne kraju. W przypadku zakłóceń dostaw ropy z kierunku wschodniego, nasze rafinerie, przetwarzające rocznie około 21 mln ton importowanej ropy, będą mogły wykorzystywać gromadzony w niej surowiec energetyczny sprowadzany statkami. Do inwestycji zabezpieczających potrzeby rafinerii należy rozbudowa baz magazynowych PERN, w tym w Gdańsku Górkach Zachodnich. W gdańskiej bazie, dysponującej 18 zbiornikami, dobudowane będą jeszcze dwa o pojemnościach po 100 tys. m sześciennych.

PERN jest spółką Skarbu Państwa. Powstała ona w 1959 roku na mocy umów rządowych pomiędzy dawnym ZSRR, Polską a byłą Niemiecką Republiką Demokratyczną o dostawach i transporcie ropy naftowej. W 1963 roku uruchomiono pierwszą nitkę rurociągu Przyjaźń. Wschodnią jej część, łączącą Adamowo z Płockiem, oddano do eksploatacji w połowie 1972 roku. Rok później uruchomiono drugą nitkę rurociągu Przyjaźń: Płock - Schwedt w Niemczech (do tamtejszej rafinerii) i zbudowano dwie stacje pomp - w Łasinie i Rypinie. Rurociągami tłoczona jest ropa i paliwa do odbiorców oraz baz magazynowych ropy w Płocku, Adamowie i w Gdańsku. Roczna zdolność tłoczenia ropy, w obu kierunkach, nitką Adamów - Płock i Gdańsk, wynosi ponad 30 milionów ton. W skład grupy kapitałowej PERN wchodzą Naftoport, Operator Logistyczny Paliw Płynnych, Centrum Diagnostyki Rurociągów i Aparatury oraz Międzynarodowe Przedsiębiorstwo Rurociągowe Sarmatia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie