- Spodziewamy się, że w ciągu trzech tygodni resort skarbu podejmie decyzję w sprawie zbudowania przez nas i inwestora zagranicznego bazy w Porcie Północnym - mówi Robert Soszyński, prezes PERN. - Wstępnie uzgodniliśmy już z Zarządem Morskiego Portu Gdańsk jej lokalizację na obszarze portowym. Natomiast na terenie Siarkopolu utworzona zostanie nasza baza logistyczna, która wykorzystywać będzie nabrzeże portowe, istniejące i nowo zbudowane zbiorniki oraz rozbudowaną bocznicę kolejową i instalacje. Niezależnie od tego, Siarkopol ma nadal zajmować się składowaniem i przeładunkami siarki oraz innych towarów. Działalność ta powinna przynosić zyski.
Koszt budowy Bazy Magazynowo-Przeładunkowej PERN w Porcie Północnym szacowany jest na około 1 mld złotych. Połowę kosztów inwestycji ma pokryć partner zagraniczny, którym będzie firma z sektora naftowego, funkcjonująca na rynku międzynarodowym. Na razie, z uwagi na tajemnicę handlową, płockie przedsiębiorstwo nie ujawnia jej nazwy.
Na terenie bazy w Porcie Północnym mają znajdować się zbiorniki o łącznej pojemności 700 tys. m sześciennych, w których zmagazynowane będzie 400 tys. m sześciennych surowej ropy naftowej i 300 tys. m sześciennych produktów naftowych. Zbiorniki będą połączone systemem rurociągów i przepompowni z ropociągiem "Przyjaźń" oraz z instalacjami przeładunkowymi w portowej Bazie Paliw Płynnych, której operatorem jest spółka Naftoport, należąca do Grupy PERN. Nowa baza będzie więc mogła gromadzić ropę i paliwa dostarczane ropociągami i drogą morską. Ma ona świadczyć usługi logistyczne, polegające na ich przechowywaniu, dystrybucji i blendowaniu, czyli mieszaniu, na zlecenie firm naftowych, a także pełnić funkcję paliwowej strefy wolnocłowej. Przewiduje się, że roczna wysokość obrotów bazy wyniesie około 200 mln zł.
Zgodnie ze strategią rozwoju płockiego przedsiębiorstwa na lata 2010-2015, na inwestycje przeznaczone zostanie łącznie około 1,1 mld zł (bez spółek z grupy). Budowa bazy PERN w Gdańsku jest jedną z kluczowych, gdy chodzi o bezpieczeństwo energetyczne kraju. W przypadku zakłóceń dostaw ropy z kierunku wschodniego, nasze rafinerie, przetwarzające rocznie około 21 mln ton importowanej ropy, będą mogły wykorzystywać gromadzony w niej surowiec energetyczny sprowadzany statkami. Do inwestycji zabezpieczających potrzeby rafinerii należy rozbudowa baz magazynowych PERN, w tym w Gdańsku Górkach Zachodnich. W gdańskiej bazie, dysponującej 18 zbiornikami, dobudowane będą jeszcze dwa o pojemnościach po 100 tys. m sześciennych.
PERN jest spółką Skarbu Państwa. Powstała ona w 1959 roku na mocy umów rządowych pomiędzy dawnym ZSRR, Polską a byłą Niemiecką Republiką Demokratyczną o dostawach i transporcie ropy naftowej. W 1963 roku uruchomiono pierwszą nitkę rurociągu Przyjaźń. Wschodnią jej część, łączącą Adamowo z Płockiem, oddano do eksploatacji w połowie 1972 roku. Rok później uruchomiono drugą nitkę rurociągu Przyjaźń: Płock - Schwedt w Niemczech (do tamtejszej rafinerii) i zbudowano dwie stacje pomp - w Łasinie i Rypinie. Rurociągami tłoczona jest ropa i paliwa do odbiorców oraz baz magazynowych ropy w Płocku, Adamowie i w Gdańsku. Roczna zdolność tłoczenia ropy, w obu kierunkach, nitką Adamów - Płock i Gdańsk, wynosi ponad 30 milionów ton. W skład grupy kapitałowej PERN wchodzą Naftoport, Operator Logistyczny Paliw Płynnych, Centrum Diagnostyki Rurociągów i Aparatury oraz Międzynarodowe Przedsiębiorstwo Rurociągowe Sarmatia.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?