Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Nowy ogród deszczowy zapobiegnie podtopieniom. Powstanie przy Węźle Groddecka

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Nowy ogród deszczowy w Gdańsku zapobiegnie podtopieniom
Nowy ogród deszczowy w Gdańsku zapobiegnie podtopieniom Materiały prasowe / Gdańskie Wody
Pas zieleni przy Węźle Groddecka już niebawem zamieni się w miejski ogród deszczowy. Obecnie w Gdańsku istnieje takich trzynaście. Każdy z nich jest inaczej zaprojektowany, ale wszystkie mają to samo podstawowe zadanie: zbierać i wykorzystywać deszczówkę z pobliskich terenów.

Ogród deszczowy. Co to jest?

Ogród deszczowy jest systemem retencyjnym, często w formie zagłębienia, które przez zaprojektowany układ warstw o różnym stopniu przepuszczalności i chłonności wody, imituje procesy zachodzące w naturalnym ekosystemie. Gromadzi nie tylko tę wodę opadową, która trafia do niego bezpośrednio, ale także spływającą z:

  • powierzchni nieprzepuszczalnych,
  • dachów,
  • chodników,
  • podjazdów,
  • parkingów
  • itp.

Deszczówka nie jest więc w całości tracona w kanalizacji, a zatrzymywana właśnie w ogrodzie deszczowym.

Nowy ogród deszczowy w Gdańsku. Gdzie powstanie?

– Zmiany klimatu oznaczają intensyfikację zjawisk atmosferycznych – coraz dłuższe okresy suszy przeplatane są gwałtownymi opadami, które przyczyniają się do podtopień najniżej położonych terenów i tzw. powodzi błyskawicznych w miastach – mówi Piotr Grzelak, z-ca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju.

Węzeł Groddecka to wrażliwy rejon – podczas opadów nawalnych ogromna ilość wody, której nie jest w stanie przyjąć system kanalizacji deszczowej, spływa grawitacyjnie z wyżej położonych terenów uszczelnionych, w szczególności z ul. Armii Krajowej, powodując utrudnienia komunikacyjne. Zwiększenie retencji terenowej odciąży istniejący układ odwodnieniowy.

Prace nad małym zbiornikiem retencyjnym rozpoczęły się 26 października i potrwają około miesiąca. Będą wiązać się z okresowymi utrudnieniami w ruchu (zajęcie części lewoskrętu na ul. 3 Maja), obowiązującymi pon-pt w godz. 8:00-14:00. Aby zminimalizować uciążliwości i zapewnić bezpieczeństwo, część pasa będzie wyłączana etapami.

Warto jednak przeczekać te niedogodności, bo nowy ogród deszczowy zwiększy bezpieczeństwo przeciwpowodziowe w newralgicznym rejonie skrzyżowania ul. 3 Maja i Armii Krajowej.

Rocznica wielkiej powodzi w Gdańsku. Dziś miasto chronią zbi...

Nowy ogród deszczowy w Gdańsku. Jak działa?

Dzięki inwestycji deszczówka zostanie zagospodarowana i zatrzymana w krajobrazie, wykorzystana przez rośliny i przefiltrowana do głębszych warstw gruntu. Zakłada powstanie systemu tzw. suchych ogrodów deszczowych, składający się z 3 połączonych ze sobą kaskadowo, zlokalizowanych na różnych poziomach piętrzenia niecek terenowych, które zmagazynują nadmiar deszczówki spływającej z jezdni.

– Poprzez modyfikację istniejącego krawężnika, wykonane zostaną dwa wloty o szerokości 15 cm i jeden o szerokości aż 3,3 m, które umożliwią powierzchniowy spływ wód opadowych do niecek – tłumaczy Ryszard Gajewski, prezes Gdańskich Wód, spółki realizującej inwestycję. – Realizacja systemu małej retencji pozwoli zgromadzić ok. 145 m3 wody.

Ogrody deszczowe pokryte zostaną darnią i nasadzeniami z bylin oraz krzewów ozdobnych, które dobrze znoszą okresowe zalewanie wodami opadowymi. Dzięki utworzeniu takiego obiektu retencji zyska nie tylko środowisko, któremu zapewniona zostanie większą bioróżnorodność, stwarzając dogodne środowisko życia dla wielu gatunków roślin i owadów. Wszak inwestycja poprawi także jakość odprowadzanych wód oraz wygląd krajobrazu. Warto nadmienić również, że ogrody deszczowe to samowystarczalna zieleń, której poza okresami suszy nie trzeba dodatkowo nawadniać.

Gdzie w Gdańsku powstaną kolejne zbiorniki retencyjne?

Równolegle władze miasta stają się pozyskać środki zewnętrze na realizację gotowego już projektu krat odpływowych o szerokości 0,4 do 0,6, które mają zostać zlokalizowane w poprzek jezdni przy ul. 3 maja. Alternatywny wariant zakłada odwodnienie zlewni Potoku Siedleckiego, ze szczególnym uwzględnieniem rejonu Śródmieścia.

Zdaniem wiceprezydenta Grzelaka, koncepcja ta „przedstawia najkorzystniejsze rozwiązanie programowe, wraz z danymi i parametrami technicznymi”.

– Zakres opracowania obejmuje całą zlewnię Potoku Siedleckiego, tj. szeroki pas terenu wzdłuż ul. Nowe Ogrody i ul. Kartuskiej, po obszary zabudowy dzielnicy Jasień – dodaje. – Opracowane warianty zakładają budowę otwartych i zamkniętych zbiorników retencyjnych – w ilości zależnej od wybranego wariantu – 7, 14 i 15. Koncepcja jest materiałem wyjściowym, będącym podstawą do opracowania dokumentacji projektowej dla wybranego wariantu. Dalsze działania będą zależały od dofinansowania zewnętrznego – dopowiada Grzelak.

Małe zbiorniki retencyjne na osiedlach zakładają również deweloperzy. Ogrody deszczowe wspierają odwodnienie takich osiedli jak Zielony Południk czy IDEA Euro Styl. Kolejne realizacje planowane są min. przez Hossę czy Alter Investment.

Jak dostać dofinansowanie na ogród deszczowy?

Warto wiedzieć, że na stworzenie własnego ogrodu deszczowego można otrzymać miejską dotację i wskazówki do jego realizacji. Strona www.gdanskiewody.pl radzi, jak założyć ogród deszczowy w 5-ciu krokach, a pod adresem [email protected] można skonsultować konkretne projekty. Pomysły na miejskie obiekty małej retencji można także sfinansować z Zielonego Budżetu Obywatelskiego. Do tegorocznej edycji zgłoszono kilkanaście pomysłów tego typu.

JAK NIE SZKODZIĆ ZWIERZĘTOM?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki