Gdańsk: Nowy festiwal Alternativa

Olga Miłogrodzka
Na polu sztuk plastycznych w Trójmieście pozostała nisza. Czas ją wypełnić
Na polu sztuk plastycznych w Trójmieście pozostała nisza. Czas ją wypełnić michał szlaga
W ten weekend gdański Instytut Sztuki Wyspa zaprasza na wydarzenia, promujące Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych - Alternativa. Nie za wiele jeszcze wiemy na temat festiwalu, ale już o nim głośno. Jego logo zdążyło zaistnieć w naszej świadomości, i nie tylko w naszej, gdyż promowane było także za granicą.

Impet, z jakim impreza wkracza na trójmiejską scenę artystyczną, to po pierwsze efekt dynamicznej i konsekwentnej działalności Anety Szyłak - dyrektor programowej festiwalu, która o stworzenie w Gdańsku dużej imprezy, poświęconej sztuce współczesnej, stara się od dobrych paru lat. A po drugie wynika to z zaangażowania w przedsięwzięcie władz Gdańska, które w sztuce współczesnej w końcu rozpoznały potencjał, służący ambicjom budowania nowoczesnego, wrażliwego na problematykę społeczną miasta.

Taki sposób myślenia zapoczątkowały, domyślamy się, ubiegłoroczne starania o sprowadzenie do Gdańska jednego z najważniejszych w Europie biennale sztuki - Manifesty (Aneta Szyłak otrzymała w swych staraniach poparcie nie tylko miasta, ale i wojewódzkiego samorządu oraz Ministerstwa Kultury). Decyzję o stworzeniu w Gdańsku festiwalu sztuki ułatwiła gorączka walki o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Alternativa jest jedną z głównych kart przetargowych wniosku, złożonego przez nasze miasto.

Trójmiasto potrzebuje festiwalu sztuki. W dziedzinie filmu, teatru i muzyki wypracowało już rozpoznawalne marki. Na polu sztuk plastycznych pozostała nisza. Czas ją wypełnić i gonić inne polskie miasta, z których niektóre zdążyły już sięgnąć po globalną markę (poznańskie Mediations Biennale i Fokus Łódź Biennale).

Alternativa zdaje się doskonale do tego nadawać. Budowana będzie wokół zagadnień społecznych i politycznych, tym samym idealnie wpisze się w obszar hasła "Wolność kultury, kultura wolności", które prowadzi gdańską kandydaturę do tytułu ESK 2016. Cieszy przy tej okazji, że Gdańsk, stając do tego ogólnopolskiego konkursu, podparł się nie tylko swoimi sztandarowymi instytucjami.

Środowisko IS Wyspa przed laty było mocno skonfliktowane z miastem. Przez kilka ostatnich lat zdążyło wejść na drogę bezkompromisowej, dość niszowej, alternatywnej działalności. Wpisanie jej w kalendarz gdańskich festiwali może przynieść ciekawy efekt.

Pierwszą edycję Alternativy zobaczymy w 2011 i 2012 roku, drugą w - miejmy nadzieję szczęśliwym dla nas - roku 2016. Przygotowana zostanie w imponującej przestrzeni 3000 m kw. w hali 90 B na terenach Stoczni Gdańsk. O programie festiwalu wiemy jeszcze niewiele.

Jego tematyka - jak cała działalność IS Wyspa - wyrastać będzie ze specyfiki terenów postoczniowych, które z pewnością zainspirują uczestników do przygotowania projektów, dotyczących zagadnień rewitalizacji, pamięci, historii i polityki. Grono zaproszonych do współpracy kuratorów jest mocno zróżnicowane, ich praktyki balansują na granicy wystawiennictwa, interwencji pedagogicznych, performan- ce'u.

Kolektyw kuratorski "If I can't dance" z Amsterdamu podejmie pracę nad pojęciem "wrażenia" w relacji do otoczenia stoczni. Norweski Rakett zajmie się rolą kultury w procesie transformacji przestrzeni postindustrialnych. Zespół kuratorów z Goldsmith College w Londynie przygotuje wydarzenie poświęcone polityczności sztuki. Całości towarzyszyć mają liczne debaty, sympozja, publikacje.

Na polu sztuk plastycznych w Trójmieście pozostała nisza. Czas ją wypełnić

Już teraz w siedzibie IS Wyspa możemy obejrzeć przygotowaną przez Maksa Bochenka wystawę "Polityczni dizajnerzy", skoncentrowaną na udziale i zaangażowaniu artystów w zmiany systemów politycznych od początku lat 80. Trzon wystawy tworzą prace, komentujące dewaluację i zmieniające się znaczenia rozpoznawalnego na całym świecie znaku "Solidarność" projektu Jerzego Janiszewskiego.

Kroi nam się całkiem ciekawa impreza - o lokalnym charakterze i międzynarodowym wymiarze. Pozostaje jedynie ufać, że obecna postawa władz Gdańska jest rezultatem autentycznego przekonania o istotnej roli sztuki w budowaniu miasta i społeczeństwa obywatelskiego, że nie traktują jej w kategoriach czysto marketingowych, jako narzędzia służącego promowaniu odpowiedniego na chwilę obecną wizerunku miasta, i że zechcą wspierać festiwal niezależnie od wyniku konkursu o tytuł ESK.

Mam także nadzieję, że IS Wyspa mimo swojej wąsko sprofilowanej działalności przygotuje wydarzenie o dużym społecznym oddźwięku, wykraczające poza wąskie grono przyjaciół, odwiedzających Instytut w chwili obecnej. Oby potrafił zachęcić do uczestnictwa w festiwalu znacznie większe rzesze widzów. Pozostaje nam trzymać kciuki za Alternativę.

Do IS Wyspa można trafić, wchodząc na tereny postoczniowe przez bramę nr 2 (przy pomniku Poległych Stoczniowców). Wstęp na imprezy wolny.

Sobota, 4 grudnia
13.00-17.00 Krytyczne spięcia BarCamp, otwarte seminarium, czyli każdy, kto ma na to ochotę - może się przyłączyć (Habeas Lounge, I piętro IS Wyspa)
19.00-21.00 Pecha Kucha (Parter IS Wyspa i Buffet)
21.00-22.30 Koncert Hiwa K & Chicago Boys (Habeas Lounge, I piętro IS Wyspa)
22.30-23.00 Clinton Haneke (RPA/Niemcy), koncert gry na darbuce
23.00 After Party: Alcowhore + Twin Prix + Hrabia H (Buffet)

Niedziela, 5 grudnia
12.00-15.00 Postulowanie postulatów, czyli publiczne odczytanie "21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego" będące częścią projektu artystycznego Lindy Pollack "My Daily Constitution". (Habeas Lounge, I piętro IS Wyspa)

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.