Gdańsk: Nowa Słowackiego - krok po kroku

Paweł RydzyńskiZaktualizowano 
Przedstawiamy plany, jak za kilka lat będzie przebiegać jedna z najważniejszych gdańskich arterii.

W najbliższą środę, 3 marca o godz. 18, w Szkole Podstawowej nr 27, przy ul. Srebrniki 10, odbędzie się spotkanie dla mieszkańców Wrzeszcza dotyczące przebiegu tzw. środkowego odcinka Trasy Słowackiego, czyli fragmentu arterii na odcinku pomiędzy rondem de la Salle i al. Rzeczypospolitej. My już znamy, i ujawniamy, te plany.

Początek budowy ul. Nowej Słowackiego rozpoczyna się ok. 300 m od ronda de la Salle w kierunku Wrzeszcza, przed nasypem kolejowym(zniszczonym w 1945 roku, za kilka lat kursować będą po nim pociągi Pomorskiej Kolei Metropolitalnej), i jest dowiązany do ulicy wybudowanej w poprzednim etapie. Za nasypem dwie nowoprojektowane jezdnie "odginają" się w kierunku południowym i przechodzą przez zbiornik retencyjny, który częściowo należy zasypać. Dalej przebiega ona w śladzie obecnej ul. Partyzantów, aż do skrzyżowania z ul. Zabytkową, gdzie się "odgina" na północ i dalej przebiega po śladach starej ul. Słowackiego.

"Stara" Słowackiego pomiędzy nasypem kolejowym a ul. Zabytkową stanie się ulicą osiedlową.
Na skrzyżowaniu Nowej Słowackiego z Chrzanowskiego i Partyzantów powstanie wyspa centralna. Przy wjeździe na skrzyżowanie, zarówno od strony Grunwaldzkiej, jak i od strony ronda de la Salle, Nowa Słowackiego będzie miała cztery pasy. Przez skrzyżowanie z al. Grunwaldzką, przy Galerii Bałtyckiej, Nowa Słowackiego będzie przechodzić estakadą. Rozwidlenie na estakadę i zjazd na Grunwaldzką znajdzie się na wysokości ul. Kołłątaja.

Za Galerią Bałtycką ul. Nowa Słowackiego przejdzie w tzw. Nową Kościuszki. Nad torami kolejowymi wybudowany będzie drugi wiadukt (od strony Zaspy), za wiaduktem rozpocznie się nowa dwupasmowa jezdnia. Przejdzie ona potem w ul. Hynka, do której zostanie wybudowany dodatkowy pas, dla pojazdów skręcających w lewo i w prawo. Istniejąca ul. Kościuszki będzie natomiast przebudowana. Kierowcy jadący w stronę al. Rzeczypospolitej będą zatem korzystać ze "starej" Kościuszki, a w stronę Wrzeszcza samochody pojadą zmodernizowaną ul. Hynka, później nową jezdnią i nowym wiaduktem. Wzdłuż nich zostanie też wybudowana ścieżka rowerowa, która będzie połączona ze ścieżką wzdłuż al. Grunwaldzkiej.

Kiedy powstanie Nowa Słowackiego? - Na razie trwają prace przygotowawcze do tej inwestycji. Budowę planujemy na lata 2011-2013 - mówi Paulina Białousów, rzecznik spółki GIKE 2012.

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 3

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

T
Tomek

czy ktoś wie jak będzie wyglądała ul.Słowackiego w stronę Rębiechowa i Banina czy pozostanie ona już na zawsze ślepa?

m
mieszkaniec Zabykowej

Wszyscy interesujemy się Budową ulicy Nowej Słowackiego, a szczególnie jeśli tutaj mieszkamy i ważne jest dla nas, czy projekt nowej ulicy skutecznie łączy przyszłościowy rozwój dzielnicy z umiejętnym, sprawiedliwym i demokratycznym rozwiązywaniem często sprzecznych interesów mieszkańców i wszystkich innych użytkowników projektowanej ulicy i obsługiwanej nią dzielnicy. Czytając artykół i oglądając załączoną mapę, muszę powiedzieć, że autor wprowadza dezinformację, poprzez publikację planu, który niczego nie pokazuje, przecież nie można tego planu użyć jako nawigacji kierującej pojazdem, ze względu na brak w nim jezdni, zamiast odpowiedniego rysunku, zamiesczono napisy. Napis przy skrzyżowaniu Nowa Słowackiego - Zabytkowa jest błędny. Jestem w posiadaniu pisma sygnowanego podpisem Pana Prezydenta Gdańska, o uwzględnieniu lewego skrętu z ul. Nowej Słowackiego w ul. Zabytkową, a ponadto widziałem odpowiedni rysunek z uwidocznionymi jezdniami, na spotkaniu Prezydenta Miasta z mieszkańcami w dniu 15.01.2008.

Z
Zaspiak

Jak można wprowadzić na (sypialnie)Zaspa takiego ogromnego ruchu samochodowego. Widać miasto Gdansk jest bardzo bogate i będzie nam wymieniało okna i budowało ekrany dzwiękochłonne i inne

Dodaj ogłoszenie