reklama

Gdańsk: Nowa siedziba kondorów w oliwskim zoo

Kazimierz NetkaZaktualizowano 
Taki nowy dom mają kondory wielkie w oliwskim zoo
Taki nowy dom mają kondory wielkie w oliwskim zoo P. Dziki
Z wodospadem, w pionowej ścianie, jak w górach - taka jest nowa siedziba kondorów wielkich w oliwskim ogrodzie zoologicznym. Przekazanie "kluczy" lokatorom, nastąpi już wkrótce - w przyszłym tygodniu.

Kondory w oliwskim zoo w pełni zasłużyły sobie na nowy dom. Ptaki te rozsławiły Gdańsk, nie tylko w Europie, ale też na świecie. Chętnie się bowiem mnożyły, co w warunkach ogrodów zoologicznych nie należy do częstych wydarzeń.

- Nowa woliera dla kondorów ma wysokość około 8 metrów - mówi Michał Targowski, dyrektor Miejskiego Ogrodu Zoologicznego Wybrzeża w Gdańsku Oliwie. - Woda wypływa na wysokości około dwóch pięter i spadając na kamienie, tworzy na dole małą kaskadę.

Nowe pomieszczenie dla tych ptaków - jednych z największych w świecie - znajduje się w sąsiedztwie terytorium jeleni, obok klatek innych ptaków, Ponadto, kondory w Oliwie, mają do dyspozycji duży obiekt naprzeciwko parkingu, pod lasem - przy drodze dojazdowej do zoo.

Kondory wielkie, które hoduje oliwskie zoo, dziko żyją w Ameryce Południowej, w górach Andach. Gniazda zakładają na wysokości około 2 tysięcy metrów nad poziomem morza. Samica składa jedno jajo raz na dwa lata. Dojrzałość płciową zwierzęta te osiągają dopiero w wieku 8 - 9 lat. Rozpiętość skrzydeł u dorosłych dochodzi do 3 metrów, a masa ciała do 12 kg.

W oliwskim zoo przyszło na świat kilkanaście kondorów; klują się w inkubatorze ale też w sposób naturalny. Niewykluczone, że w nowym mieszkaniu będą wychowywały młode jeszcze chętniej. W naturalnym środowisku kondorom grozi zagłada. Brakuje im zdrowego jedzenia. Na poszukiwanie pokarmu przeznaczają około trzy czwarte swego życia. Jedzą nieżywe stworzenia.

Oliwski ogród zoologiczny ma tyle kondorów, że dzieli się nimi z innymi zoo. Już kilkanaście lat temu do Rygi pojechał kondor Andy.

Zima 30-lecia w Polsce, zasypie nas śnieg

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie