Gdańsk. Nauczyciele po raz kolejny dostali wypłaty z...

  Gdańsk. Nauczyciele po raz kolejny dostali wypłaty z opóźnieniem

  Katarzyna Gruszczyńska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Gdańsk. Nauczyciele po raz kolejny dostali wypłaty z opóźnieniem
  Po raz trzeci w ostatnim czasie nauczyciele z gdańskich szkół dostali pensje z kilkudniowym opóźnieniem. Zamiast 2 lipca wynagrodzenia w ok. 30 placówkach wpłynęły na konto z dwudniowym poślizgiem. Oświatowa Solidarność ma dość i napisała w tej sprawie list do prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.
  Gdańsk. Nauczyciele po raz kolejny dostali wypłaty z opóźnieniem
  - W sytuacji, gdy przy pensji nauczyciela w wysokości 2000 złotych na rękę, przelew wynagrodzenia jest opóźniony o 2-3 dni, tak jak to miało miejsce w lipcu, dochodzi do sytuacji, gdy nie można kupić dziecku jedzenia, bank upomina się o ratę kredytu hipotecznego, a ja co chwila sprawdzam konto, czy może łaskawie już przelano wynagrodzenie. To nie jest normalne - mówi nam pani Justyna, germanistka w jednej z gdańskich podstawówek.

  Inna nauczycielka początek lipca spędzała na zagranicznym urlopie. Czekała na przelew, ale w końcu musiała poprosić o finansową pomoc krewnych z Polski.
  Kolejny przypadek to małżeństwo nauczycieli z trójką dzieci. Oboje nie dostali pensji w terminie. Takie sytuacje można mnożyć.

  - W środowisku nauczycieli panuje duże zniecierpliwienie. Problemy zaczęły się jesienią ubiegłego roku. Trzeci raz to już zdecydowanie za dużo. Przecież pensje nie są wysokie. Zasadnicze wynagrodzenie nauczyciela stażysty i kontraktowego wynosi około 2400 zł brutto, czyli 1700-1800 złotych na rękę – podkreśla Bożena Brauer, przewodnicząca Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność w Gdańsku.

  Miasto tłumaczy, że lipcowe opóźnienie związane było z „większą awarią po stronie banku obsługującego przelewy do placówek oświatowych”.

  - W kończącym się roku szkolnym trzy razy odnotowaliśmy spóźnienia w wypłatach. W przypadku wypłat we wrześniu 2017 opóźnienie to było związane z awarią Gdańskiej Platformy Edukacji, systemu informatycznego, na którym zawarte są dane, między innymi na podstawie których naliczane są wypłaty – wyjaśnia Anna Iwanowska z gdańskiego magistratu.

  Nauczyciele mogą wystąpić z wnioskiem o wypłacenie odsetek, ale za opóźnienie otrzymają ok. 3 zł.

  - Te pieniądze nie zrekompensują wielu problemów wynikających z tego błędu - komentuje Bożena Brauer.

  - Warto podkreślić, że za każdym razem pracownicy Gdańskiego Centrum Usług Wspólnych w trakcie monitorowania wypłat od razu po dostrzeżeniu opóźnień podejmowali stosowne kroki do wyjaśnienia przyczyn. A w przypadku stwierdzenia przyczyny po stronie operatorów informatycznych i bankowych, do natychmiastowego naprawienia błędów, by w przyszłości zminimalizować ryzyko wystąpienia podobnych sytuacji - zapewnia Anna Iwanowska z gdańskiego magistratu.


  Podsumowanie najważniejszych wydarzeń ostatnich dni  POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:
  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Egzamin ósmoklasisty - próbne testy

  WIDEO

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Magazyn

  Magazyn "3miasto Kobiet". Lista punktów w Trójmieście

  Weź udział w konferencji poświęconej marketingowi internetowemu!

  Weź udział w konferencji poświęconej marketingowi internetowemu!

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!