Gdańsk: Najlepszym studentom wręczono stypendia naukowe im. Daniela Gabriela Fahrenheita

Kazimierz NetkaZaktualizowano 
Przemek Świderski
Już po raz dziesiąty w Gdańsku wręczono stypendia naukowe im. Daniela Gabriela Fahrenheita, ufundowane przez Prezydenta Miasta Gdańska. Otrzymali je studenci z Gdańska legitymujący się bardzo wysokimi osiągnięciami naukowymi i pozaakademickimi. W tym roku przyznano ich łącznie 26, w tym 6 osób dostało je po raz pierwszy. Uroczystość odbyła się w Dworze Artusa.

Stypendyści pogłębiają swą wiedzę w uczelniach europejskich i amerykańskich. W tym roku rozdano 696 tysięcy złotych. Od początku tego programu stypendialnego: 7 124 000 zł.

Na ponad 2400 gmin w Polsce, tylko Gdańsk przyznaje stypendia na studia za granicą! W roku akademickim 2014/2015 dla studentów legitymujących się szczególnie wysokimi osiągnięciami naukowymi i pozaakademickimi przyznano łącznie 26 stypendiów, w tym: 24 stypendia po 3 000 zł na okres 9 miesięcy, 1 stypendium w wysokości 2 000 zł na 9 miesięcy, 1 stypendium w wysokości 3 000 zł na 10 miesięcy.

- Stypendyści odwdzięczają się za to finansowe wsparcie. W tym roku pracowali m.in. przy organizacji i obsłudze I Gdańskiego Kongresu Gedanistycznego, towarzyszącego IV Światowemu Zjazdowi Gdańszczan – przypomniała Milena Rudzińska, studiująca na Uniwersytecie w Walencji, po raz piaty korzystająca z wsparcia w ramach stypendiów im. Fahrenheita, prezes Gdańskiego Stowarzyszenia Stypendystów Fahrenheita.

Według Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska, pomysłodawcy i Przewodniczącego Kapituły Stypendialnej, w przyszłości stypendysta będzie mógł częściowo odpracować to wsparcie, czyli odwdzięczyć miastu. Będzie to na przykład pomaganie uzdolnionej młodzieży mającej utrudniony dostęp do muzyki (wśród stypendystów są też osoby studiujące za granicą na uczelniach artystycznych), nauczanie języka angielskiego czy praca na rzecz seniorów.

- Kapituła postanowiła zaakcentować 10-lecie istnienia tego programu stypendialnego – powiedziała prof. Maria Mendel z Uniwersytetu Gdańskiego, członkini kapituły. - Dlatego, zwracamy się z prośba do stypendystów o zapisy biograficzne swych doświadczeń. Zapisy te maja być po polsku i angielsku, w ramach projektu „Gdańsk moje miejsce bez granic”.
Na zakończenie uroczystości, wzniesiono toast. Szampana zastąpi polski cydr.
- Chcieliśmy, by stypendyści powieźli w świat nie tylko zdobyte w Gdańsku wiedzę i wychowanie, ale także smak cydru i wolności – powiedział Piotr Kowalczuk, dyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Stypendia przyznawane są nie tylko absolwentom gdańskich szkół średnich. W tym roku (podobnie, jak w poprzednim) czterech stypendystów ukończyło III Liceum Ogólnokształcące w Gdyni.

Celem stypendium jest umożliwienie najzdolniejszym absolwentom szkół średnich, będących mieszkańcami Gdańska, podjęcie studiów na renomowanych uczelniach zagranicznych. W ten sposób władze Gdańska przyczyniają się do tworzenia przyszłych elit intelektualnych miasta i kraju. Stypendysta ma obowiązek zdobywania wiedzy i umiejętności, a także reprezentowania i promowania Gdańska na uczelni oraz podejmowania pracy wolontariackiej.

Początkowo stypendia były przyznawane gdańskim absolwentom matury międzynarodowej. Od 8 lat mogą się o nie ubiegać również osoby legitymujące się maturą polską i wybitnymi osiągnięciami.

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie