Gdańsk najlepiej gospodaruje zasobami wody

Materiał informacyjny - Gmina Miasta Gdańska
Zbiornik retencyjny Świętokrzyska I na terenach zielonych, na których miasto planuje Park Południowy
Zbiornik retencyjny Świętokrzyska I na terenach zielonych, na których miasto planuje Park Południowy Jerzy Pinkas
Udostępnij:
Ekspercki ranking Water City Index 2021 ocenił rozwój miast i metropolii pod względem efektywności gospodarowania wodą. Doceniono miejską politykę retencji: Gdańsk zajął pierwsze miejsce w Polsce wśród metropolii, wyprzedzając Kraków i Wrocław.

Autorzy raportu poddali analizie łącznie 218 polskich miast w ramach 4 obszarów oraz 15 kategorii. Oceniano wskaźniki dotyczące m.in. ceny i zużycia wody, kosztów odprowadzenia ścieków, gęstości sieci wodociągowej czy kanalizacyjnej, a także inwestycji w tym zakresie. Pod uwagę brano także długość zabezpieczeń przeciwpowodziowych w stosunku do zagrożonego terenu, liczby awarii sieci czy udziału powierzchni biologicznie czynnej. Oceniano również zużycie wody przez przemysł oraz udział wód powierzchniowych w powierzchni miasta i udział zieleni osiedlowej w ogólnej powierzchni miasta.

Działania długofalowe

- Zmiana klimatu stawia przed nami zupełnie nowe wyzwania. Dlatego coraz częściej łączymy rozwiązania hydrotechniczne z wielofunkcyjną zielenią, tworząc sprzyjającą rekreacji i bioróżnorodności niebiesko-zieloną infrastrukturę. Wiele pracy wkładamy także w ochronę obszarów, na których znajdują się ujęcia wodne. Od 12 lat Gdańsk rozbudowuje system monitoringu wód podziemnych – będących głównym źródłem wody pitnej. To wieloletni program badawczy, który pozwala na działania długofalowe – odpowiednie reakcje na ewentualne zagrożenie wód podziemnych ze względu na suszę czy działalność przemysłową lub rolniczą – podkreśla Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Polityka retencji miejskiej

Warto zaznaczyć, że w trosce o bezpieczeństwo przeciwpowodziowe, w Gdańsku obowiązują jedne z najbardziej rygorystycznych zasad zagospodarowania wód opadowych dla działalności inwestycyjnej.

Już w planach zagospodarowania przestrzennego wpisywane są specjalne wymogi dotyczące retencji wód opadowych, które uszczegóławiamy w wydawanych warunkach technicznych – wyjaśnia Ryszard Gajewski, prezes Gdańskich Wód, spółki miejskiej odpowiedzialnej za utrzymanie miejskiego systemu odwodnieniowego i dodaje, że Gdańsk jest też liderem w zakładaniu obiektów małej retencji, w tym w szczególności gruntowych ogrodów deszczowych.

Ogrody deszczowe, niecki retencyjne i parki retencyjne naśladują naturę w gromadzeniu, oczyszczaniu i opóźnianiu spływu deszczówki. Obecnie w Gdańsku funkcjonuje już ponad 20 takich obiektów i ich liczba rośnie. W listopadzie ogród powstał przy ulicy Goszczyńskiego na Siedlcach, a jeszcze w tym roku powstaną kolejne dwa ogrody deszczowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie