MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Nabrzeża nad Motławą już wynajęte

Jacek Sieński
Użytkownikiem przystani przy Zielonym Moście będzie do 2013 roku Żegluga Gdańska Ltd.
Użytkownikiem przystani przy Zielonym Moście będzie do 2013 roku Żegluga Gdańska Ltd. Przemek Świderski
Statki wycieczkowe Żeglugi Gdańskiej Ltd., stylizowane na dawne żaglowce Lew i Czarna Perła, należące do firmy Darkis Travel z Gdyni, i pływająca stacja paliw Lotosu pozostaną przy nabrzeżach Motławy. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gdańsku, zarządzający częścią nadmotławskich nabrzeży, rozstrzygnął przetarg dotyczący ich wydzierżawienia do roku 2013.

Grzegorz Pawelec z MOSiR w Gdańsku poinformował, że nie wszystkie odcinki nabrzeży nad Motławą wydzierżawiono. Należy do nich odcinek przy ul. Wartkiej, na który nie było chętnych najemców. Zostanie on wykorzystany przez Marinę Gdańsk jako dodatkowy rejon cumowania jachtów i żaglowców.

Przetarg nie objął również początkowego odcinka nabrzeża przy ul. Wartkiej, który jest przystankiem katamarana ŻG Ltd., będącego miejskim tramwajem wodnym. Zarezerwowano też odcinki nabrzeży między mostami Krowim a Zielonym i przy Targu Rybnym, przeznaczone pod budowę przystanków tramwaju wodnego, w ramach "Programu ożywienia dróg wodnych w Gdańsku 2011-2012".

ŻG Ltd. będzie wynajmować dwa odcinki nabrzeża przystani przy Zielonym Moście o łącznej długości 80 m i dwa odcinki nabrzeża przy ul. Wartkiej o długości w sumie 125 m. Armator białej floty ma płacić każdego roku za 1 m nabrzeża 6 zł w sezonie żeglugowym, trwającym od 1 maja do 31 sierpnia i 3 zł - poza sezonem. Przy wydzierżawionych nabrzeżach mają cumować katamarany Onyks i Rubin oraz mniejsze wycieczkowce Małgorzata, Elżbieta, Polesie 9 i Miltyne. Statki te będą obsługiwać trasy na Zatoce Gdańskiej i Zielona Brama - Westerplatte.

Firma Darkis Travel wynajęła 36-metrowy odcinek nabrzeża Rybackiego. Będą przy nim cumować na zmianę Lew i Czarna Perła, pływające po porcie gdańskim oraz po Zatoce Gdańskiej. Gdyński armator zapłaci co roku 6 zł za użytkowanie 1 metra nabrzeża, w okresie od 1 maja do 31 sierpnia i 3 zł - w pozostałych miesiącach.

Firma Lotos Paliwa z Grupy Lotos w Gdańsku wynajęła końcowy odcinek nabrzeża o długości 15 m bieżących przy ul. Wartkiej, przy której cumować będzie pływająca stacja paliw, świadcząca usługi związane z obsługą Mariny Gdańsk (sprzedaż paliw żeglugowych i benzyny). Stawki za wydzierżawione w tym roku miejsce stałego cumowania stacji wynoszą 5 zł za 1 m, w okresie od 1 maja do 31 sierpnia, i 2,5 zł - poza sezonem, przez 76 dni.

Firma EMMET Cruise z Drwęcka będzie dzierżawić odcinek nabrzeża między mostami Zielonym a Krowim, mający długość 20 m. Stawka za wynajem 1 m bieżącego nabrzeża wynosi 2,5 zł za 1 m w okresie od 20 czerwca do 31 sierpnia, w latach 2011-2013. Firma z Drwęcka powróciła do Gdańska po pięciu latach. Jest ona armatorem tramwaju wodnego Generał Kutrzeba, który już jeden sezon pływał po Motławie i Martwej Wiśle. Ma on długość całkowitą 16,6 m i zanurzenie zaledwie 45 cm, bowiem jest przystosowany do pływania po płytkich akwenach śródlądowych. W salonie i na pokładzie górnym może przewozić on do 110 pasażerów, w tym 60 na miejscach siedzących. Generał Kutrzeba pływał w poprzednich sezonach na Odrze i Wiśle, w rejonie Warszawy, jako tramwaj wodny. W Gdańsku może utrzymywać połączenie Zielona Brama - Sobieszewo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki