reklama

Gdańsk: Muzeum II Wojny Światowej unieważniło konkurs

Jarosław ZalesińskiZaktualizowano 
Plansze, umieszczone w tych konstrukcjach, będą ilustrować historię Westerplatte<br><br>
Plansze, umieszczone w tych konstrukcjach, będą ilustrować historię Westerplatte Sławomir Czalej / Muzeum II Wojny Światowej
Jednym z ważniejszych punktów harmonogramu prac powstającego w Gdańsku Muzeum II Wojny Światowej jest konkurs na koncepcję stałej wystawy tej placówki,

która w przyszłości ma się stać jednym z najnowocześniejszych polskich muzeów.

W październiku konkurs miał zostać rozstrzygnięty. Stanęło do niego 15 pracowni, w tym 10 spoza Polski, m.in. z Belgii, Słowacji, Izraela i Hiszpanii. - Z takiej liczby ofert jesteśmy bardzo zadowoleni - komentuje Piotr M. Majewski, zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej. - Spełniały też one postawione przez nas warunki, dotyczące na przykład zespołu specjalistów czy doświadczenia, jakim dana firma może się pochwalić. Niestety, ogromna większość tych firm, i to nie tylko zagranicznych, ale i polskich, miała problem ze spełnieniem wymagań formalnych - dodaje.

Uchybienia są drobne, dotyczą np. nieuwierzytelnienia tłumaczeń dokumentów albo przesłania kopii, zamiast oryginałów. Niemniej dyrekcja muzeum postanowiła w tej sytuacji rozpisać konkurs na nowo. Nowy termin jego rozstrzygnięcia wyznaczono na 9 listopada. Nie zmieniły się konkursowe warunki, a także główna nagroda, wynosząca 50 tys. euro. Drugie 50 tys. euro zostanie podzielone między pozostałe, wyróżnione w konkursie prace. Firmy, które wzięły udział w pierwszej edycji konkursu, mogą się bez przeszkód zgłosić do niego ponownie.

Ideę utworzenia w Gdańsku Muzeum II Wojny Światowej premier Donald Tusk przedstawił w grudniu 2007 roku. Placówka ma zostać wybudowana do 2014 roku. Jego siedziba powstanie w okolicach dzisiejszej pętli autobusowej przy ulicy Wałowej. Projekt architektoniczny, wybrany w przyszłości w kolejnym konkursie, będzie dopasowany do przyjętej koncepcji stałej wystawy. Ma ona zajmować powierzchnię około 4 tys. metrów kw. Ponadto na około tysiącu metrów kw. będą organizowane wystawy czasowe.

Na posiedzeniu Rady Miasta Gdańska w najbliższy czwartek odbędzie się głosowanie nad uchwałą, na mocy której miasto przekaże muzeum jako darowiznę blisko dwuhektarową działkę. Jest pewne, że projekt uchwały zostanie przyjęty. - Będziemy głosować "za" - zapowiada Jarosław Gorecki, szef klubu PO, mającego większość w Radzie Miasta Gdańska.

W najbliższy poniedziałek Muzeum II Wojny Światowej zakończy stawianie na terenach dawnej składnicy wojskowej na Westerplatte specjalnych betonowych konstrukcji plenerowej wystawy, upamiętniającej dwusetletnie dzieje półwyspu.
Wystawę "Westerplatte: kurort - bastion - symbol" uroczyście otworzy premier Donald Tusk, po tradycyjnych porannych obchodach rocznicy wybuchu II wojny światowej i pierwszych strzałów na Westerplatte. Następnie premier Tusk podpisze akt erekcyjny Muzeum II Wojny Światowej. Wbrew wcześniejszym przypuszczeniom podpisu pod aktem erekcyjnym nie złożą odwiedzający Gdańsk w tym dniu przywódcy państw europejskich, m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Rosji Władimir Putin. Zagraniczne delegacje wezmą tylko udział w późniejszych uroczystościach na Westerplatte, zaplanowanych na godzinę 15.

Każde muzeum powinno być unikatowe

Z Piotrem M. Majewskim, zastępcą dyrektora Muzeum II Wojny Światowej, rozmawia Jarosław Zalesiński

Konkurs na projekt wystawy w Muzeum II Wojny Światowej będzie rozstrzygnięty w listopadzie, a nie w październiku. Coś to zmienia?
W zasadzie niczego to nie zmienia i się mieści w czasowym marginesie, jaki sobie założyliśmy. Wyłonienie firmy, która odpowiadać będzie za kształt stałej wystawy w muzeum, zaplanowaliśmy do końca tego roku. Termin nie jest więc zagrożony, nie są również zagrożone zarezerwowane na ten cel środki w naszym budżecie.

Niemniej dyrekcja Muzeum Powstania Warszawskiego już się zgłosiła poprzez media z propozycją pomocy. Zespół Muzeum II Wojny Światowej z tej pomocy skorzysta?
Muzeum Powstania Warszawskiego jest placówką sukcesu. Niemniej każde muzeum musi być unikatowe, inne. Nie możemy ślepo kopiować gotowych wzorów. Ale jesteśmy oczywiście wdzięczni za tę deklarację. Z Muzeum Powstania Warszawskiego współpracujemy zresztą na bieżąco. Poprosiliśmy na przykład naszych kolegów o przygotowanie dla nas ekspertyzy dotyczącej sposobu prezentowania wydarzeń Powstania Warszawskiego, i już ją otrzymaliśmy.

Uprościcie teraz procedury?
Obecnie firmy nie będą musiały składać wszystkich dokumentów w języku polskim, a jedynie oświadczenie, że takimi dokumentami dysponują. Zweryfikujemy to w przypadku tych firm, które wejdą do finału konkursu.

50 tys. Euro zdobędzie zwycięzca konkursu na stałą wystawę,

4 tys. m kw. - to przewidywana powierzchnia wystawy Muzeum II Wojny Światowej

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie