Gdańsk Miasto Przedsiębiorczych 2020. Oto przedsiębiorczy gdańszczanie!

Akcja specjalna Gdańsk Miasto Przedsiębiorczych
Za nami piąta edycja konkursu Gdańsk Miasto Przedsiębiorczych. Znamy już przedsiębiorczych gdańszczan, którzy zostali laureatami nagrody Prezydent Miasta Gdańska!

Już po raz piąty Gdańska Fundacja Przedsiębiorczości wraz z Gminą Miasta Gdańska i Urzędem Miejskim w Gdańsku wyróżniła aktywnych i przedsiębiorczych gdańszczan. Współorganizatorem akcji jest "Dziennik Bałtycki". Laureatów wybrała kapituła oraz mieszkańcy naszego miasta.

Ideą organizowanego już po raz piąty konkursu Gdańsk Miasto Przedsiębiorczych jest uhonorowanie aktywnych gdańszczanek i gdańszczan, którzy swoimi przedsiębiorczymi działaniami przyczyniają się do rozwoju społecznego i gospodarczego miasta. Podobnie jak w poprzednich edycjach, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, chcemy zaprezentować osoby w różnym wieku i wywodzące się z różnych środowisk. Stąd też szerokie spektrum kategorii plebiscytowych.

Specjalny dodatek znajdziecie w piątkowym (26.02.2021 roku) wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" oraz w formie PDF na plus.dziennikbaltycki.pl

Kandydatów do nagrody wspólnie wybrano w aż siedmiu kategoriach:

  • Przedsiębiorczość młodzieżowa (13-25 lat)
  • Przedsiębiorczość seniorów (powyżej 60 roku życia)
  • Przedsiębiorczość imigrantów (gdańscy przedsiębiorcy o innej narodowości niż polska)
  • Przedsiębiorczość społeczna (podmioty ekonomii społecznej, organizacje gdańskie, przedsiębiorcy oraz mieszkańcy Gdańska)
  • Przedsiębiorczość wspierająca markę Gdańska (gdański produkt/usługa)
  • Przedsiębiorca odpowiedzialny społecznie (gdańscy przedsiębiorcy wpierający inne podmioty)
  • Przedsiębiorczość w edukacji (dyrektorzy, rady rodziców, rodzice, nauczyciele)

W kategorii młodzieżowej podwójne zwycięstwo - zarówno w wyborze kapituły jak i głosujących czytelników - odniósł Kacper Falkiewicz - gdański maturzysta, który w ubiegłym roku zorganizował akcję drukowania w 3D przyłbic, które były szczególnie potrzebne w pierwszych miesiącach epidemii koronawirusa. Kilkadziesiąt tysięcy wydrukowanych przez niego przyłbic trafiło w różne części Polski.

W kategorii seniorów zwyciężyły panie Anna Miękina, Halina Domagała, Maria Cuper i Genowefa Bruzda, które własnoręcznie przygotowują czapki dla dzieci syryjskich żyjących w obozach dla uchodźców oraz Andrzej Nawrocki, który dba o zachowanie pamięci po Stoczni Gdańskiej sprzed lat.

Spośród przedsiębiorczych imigrantów wyróżniono dwie kobiety: Natalię Kovalyshynę, która pomaga dzieciom migrantów uczących się w gdańskich szkołach oraz Susannę Izzetdinovą, która prowadzi dwie piekarnie oraz tatarską restaurację Azima.

W kategorii przedsiębiorców społecznych wygrali Marcin Zabojszcz - twórca programu lojalnościowego dla mieszkańców dzielnicy Zaspa Młyniec oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 27 "Europejczyk".

W kategorii przedsiębiorców odpowiedzialnych społecznie zwyciężyli Fundacja Inicjowania Rozwoju Up Foundation prowadzona przez Monikę Hinc oraz Rafał Kulaszewicz i Tomasz Pogonowski tworzący Fundację Pomagamy Nie Ziewamy.

W kategorii dotyczącej edukacji wygrali Marcin Stiburski - twórca Szkoły Minimalnej oraz Bartosz Chyś - inicjator akcji Digitalni-kreatywni.

W kategorii przedsiębiorców wspierających markę Gdańska wygrały Fundacja Galar Gdański prowadzona przez małżeństwo Beaty i Piotra Kozłowskich oraz Stocznia Cesarska.

Dodatkowo wyróżnieni zostali Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki, którzy organizują spacery po Gdańsku prowadzone przez mieszkańców dzielnic pokazujących swoją okolicę z subiektywnej perspektywy.

W tym roku pierwszy raz, z przyczyn epidemicznych, nie odbędzie się konkursowa gala, która w poprzednio odbyła się w Europejskim Centrum Solidarności. Zwycięzcy otrzymają swoje nagrody indywidualnie.

Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska:

"Czas pandemii jest wielkim wyzwaniem dla nas wszystkich, ale przede wszystkim dla osób prowadzących własne, małe i duże biznesy. Jestem wdzięczna tym gdańszczankom i gdańszczanom, którzy każdego dnia mierzą się z kolejnymi wyzwaniami. Po raz 5ty nagradzamy tych najbardziej aktywnych, z ciekawymi pomysłami. Ponad 100 tysięcy oddanych głosów w 7 kategoriach, do tego ciężka praca kapituły – tak właśnie powstawał plebiscyt Gdańsk Miasto Przedsiębiorczych. Zachęcam do poznania naszych tegorocznych laureatów."

Wybierz kategorię
KLIKNIJ i ZOBACZ WYNIKI
Przedsiębiorczość młodzieżowa
Przedsiębiorczość społeczna
Przedsiębiorczość Seniorów
Przedsiębiorczość Imigrantów
Przedsiębiorczość wspierająca markę Gdańska
Przedsiębiorca odpowiedzialny społecznie
Przedsiębioczość w edukacji