MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Metadon dla narkomanów chcą podawać na barce

Dorota Abramowicz
Marek Stańczyk czeka już ponad 10 lat na terapię metadonem w Gdańsku.
Marek Stańczyk czeka już ponad 10 lat na terapię metadonem w Gdańsku. Fot. Grzegorz Mehring
Decyzja NFZ o zerwaniu kontraktu z Wojewódzkim Ośrodkiem Leczenia Uzależnień i Współuzależnień w Gdańsku, na prowadzenie terapii substytucyjnej metadonem sprawiła, iż Polska Sieć Narkotykowa zaczęła szukać nietypowych rozwiązań.

Wobec braku - na lądzie - poradni, wydającej metadon, pomysłodawcy proponują wykorzystać ... drogę wodną. Do Piotra Jabłońskiego, dyrektora Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii trafiło pismo z prośbą o wydanie ekspertyzy prawnej.

Autorzy pisma pytają, "czy możliwa byłaby ruchoma dystrybucja leku substytucyjnego, na przystosowanej do tego celu barce rzecznej (...) Prosimy o ewentualne przedstawienie wymogów, jakie musiałaby spełnić barka i jej obsługa, by rzeczoną/rzeczną działalność prowadzić".

- Barkę ewentualnie mógłby zastąpić autobus z metadonem - mówi Jacek Charmast z Polskiej Sieci Narkotykowej. - W razie pozytywnej opinii, barkę lub autobus zakupimy dzięki środkom finansowym zebranym podczas międzynarodowej akcji Metadon dla Gdańska.

Metadon, bezpieczniejszy substytut heroiny, nazywany jest lekiem ostatniej szansy dla narkomanów z długim stażem uzależnienia. Równocześnie jednak na Pomorzu budzi wiele kontrowersji wśród osób, które odpowiadają za leczenie uzależnień.

W efekcie - mimo interwencji wysłannika ONZ i doniesień do prokuratury - Gdańsk jest jedynym dużym polskim miastem, w którym nie udało się od 10 lat uruchomić programu metadonowego. Osoby uzależnione jeżdżą po lek do Krakowa, Warszawy i Świecia.

Wczoraj w sprawie perspektyw dla gdańskiego programu spotkali się u prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza m.in. wicemarszałek Hanna Zych Cisoń, p.o. dyrektora NFZ Barbara Kawińska i Jacek Sękiewicz z Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnień. Na potrzeby antynarkotykowej poradni przeznaczony ma być budynek przy ul. Srebrniki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki