Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk. Medyczne drony nad dzielnicami miasta? Ankieta dla mieszkańców

Andrzej Kowalski
Andrzej Kowalski
Gdańsk. Medyczne drony nad dzielnicami miasta? Ankieta dla mieszkańców
Gdańsk. Medyczne drony nad dzielnicami miasta? Ankieta dla mieszkańców gdansk.pl
Miasto Gdańsk bada potencjał miejskiej logistyki powietrznej z wykorzystaniem dronów. To w ramach dwóch ważnych projektów: AiRMOUR dla urządzeń medycznych oraz CITYAM, które zbada dokładniej miejską mobilność powietrzną i jej możliwości. Na temat dronów nad dzielnicami miasta mieszkańcy Gdańska mogą wyrazić swoje zdanie w specjalnej ankiecie.

Gdańsk. Projekty AiMOUR oraz CITYAM

Kluczowym projektem ma być AiRMOUR, który skoncentrowany jest na medycznym wykorzystaniu dronów. Finansowany jest przez Unię Europejską w ramach programu Horizon 2020. Inicjatywa ta ma zbadać i ocenić rozwiązania, dzięki którym wykorzystywanie dronów w miastach ma stać się bezpieczne i niezawodne. W 2023 roku partnerzy projektu będą testować drony załogowe i bezzałogowe. W grupie partnerskiej jest sześć państw, z których pochodzi 13 partnerów. W ramach tej inicjatywy Gdańsk będzie mógł uczestniczyć w pracach nt. miejskiej mobilności powietrznej.

Projekt CITYAM to natomiast inicjatywa, która ma zbadać, jak ulepszyć miejską mobilność powietrzną. Jakie narzędzia są potrzebne do zarządzania nią? Jak sprawić, żeby drony w miastach były bezpieczne i niezawodne? Na te pytania stara się właśnie odpowiedzieć CITYAM. W projekcie uczestniczy już 14 partnerów z 6 miastami z regionu Bałtyckiego. CITYAM ma zbadać narzędzia planowania miejskiego dla lądowisk i przestrzeni powietrznej.

Co mieszkańcy sądzą o dronach medycznych w Gdańsku?

Miasto pyta więc mieszkańców, co sądzą na temat możliwości wykorzystania dronów w ich miejscu zamieszkania. Urządzenia te mają głównie służyć do celów medycznych, a w tym m.in. do przelotu z próbkami krwi. W przyszłości nie wyklucza się także transportu osób w nagłych zdarzeniach wymagającej interwencji medycznej.

Pytania dotyczą zarówno dronów dostawczych, które mogą transportować małe przedmioty bez pasażerów lub załogi i są pilotowane zdalnie oraz pasażerskich statków powietrznych eVTOL, które mogą przewieźć niewielką liczbę osób na krótkich dystansach. Te ostatnie mogą być pilotowane przez człowieka na pokładzie, ale także i zdalnie.

Gdzie wykorzystywane są drony medyczne?

Warto podkreślić, że medyczne drony w Polsce nie są wcale żadną nowością. Te wykorzystywane są już na przykład przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej do regularnych lotów transportowych o charakterze medycznym. Drony te przewoziły m.in. próbki krwi czy też próbki do testów na COVID-19 na trasach pomiędzy Warszawą a Sochaczewem oraz Warszawą a Pułtuskiem.

Mieszkańcy mogą wypowiedzieć się na ten temat do 20 stycznia br. w ankiecie przeprowadzonej online. Badanie znajdziecie na stronie projektu AiRMOUR.

ZOBACZ TEŻ:

Drony TB2 Bayraktar dla Polski. Polscy piloci i operatorzy wrócili ze szkolenia w Turcji

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki