Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Medale Wdzięczności Europejskiego Centrum Solidarności dla pięciorga rosyjskich dysydentów

Krzysztof Dunaj
Krzysztof Dunaj
Jan Raczyński odbiera Medal Wdzięczności
Jan Raczyński odbiera Medal Wdzięczności Jakub Steinborn
W sobotę, 11 grudnia 2021 roku, podczas uroczystej gali w Europejskim Centrum Solidarności uhonorowano Medalami Wdzięczności pięcioro rosyjskich dysydentów. Gościem honorowym wydarzenia był holenderski sowietolog, historyk oraz działacz na rzecz praw człowieka, prof. Robert Van Voren. W uroczystości udział wzięła również prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

"Gdańsk Pamięta"

Wręczenie Medali Wdzięczności jest częścią obchodów "Gdańsk Pamięta", czyli cyklu różnych wydarzeń, które organizowane są w związku z grudniowymi rocznicami. W tym roku przypada 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego oraz 51. rocznica wydarzeń Grudnia '70.

Uhonorowanie pięciorga rosyjskich dysydentów

Podczas tego specjalnego wydarzenia Medale Wdzięczności ECS przyznano pięciorgu rosyjskim dysydentom. Czworo z nich otrzymało medale pośmiertnie. W imieniu nieżyjących Jeleny Bonner oraz Andrieja Sacharowa wyróżnienie odebrała córka Tatiana Yankelevich. Natomiast medale Sergieja Kowalowa i Arsenija Roginskiego odebrał wieloletni przewodniczący Stowarzyszenia Memoriał, Jan Raczyński, który również był laureatem. Medale Wdzięczności przyznano już 717 osobom z ponad 20 krajów.

Bohaterowie uroczystej gali wręczenia Medali Wdzięczności

Jelena Bonner była rosyjską lekarką, obrończynią praw człowieka, a także swobód obywatelskich w Związku Radzieckim i w Rosji. Jest symbolem pokojowej walki o uniwersalne prawa człowieka oraz budowy relacji między narodami. Żona Andrieja Sacharowa. Po jego śmierci założyła fundację i archiwum jego imienia w Moskwie.

Andriej Sacharow był jednym z najbardziej znanych dysydentów. Rosyjski fizyk oraz gorący orędownik praw człowieka. Wraz z żoną Jeleną Bonner otwarcie występował przeciwko sowieckim represjom politycznym. W 1975 roku za działalność na rzecz praw człowieka otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla.

Asrienij Roginski był rosyjskim historyk, współzałożyciel i prezes międzynarodowego Stowarzyszenia Memoriał - najstarsza organizacja zajmująca się w Rosji obroną prawa człowiek i dokumentacją zbrodni stalinowskich. Aktualnie grozi jej likwidacja ze względu na obecne państwowe władze Rosji. Asrienij angażował się w badania losów polskich ofiar sowieckich represji. Za takie działania został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Siergiej Kowalow był rosyjskim naukowcem, politykiem więźniem politycznym, a także działaczem na rzecz praw człowieka. W 1969 roku został współtwórcą pierwszej w ZSRR organizacji, która miała na celu obronę praw człowieka. Opowiadał się za zbliżeniem Rosji z Polską. Za swoje działalności został odznaczony m.in. Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi RP.

Jan Raczyński jest rosyjskim matematykiem i działaczem obywatelskim. Członek międzynarodowego Stowarzyszenia Memoriał od 1988 roku. W 2018 roku został przewodniczącym zarządu. Angażował się w badania losów polskich ofiar sowieckich represji, za co dostał Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki