Gdańsk ma agencję

Paweł RydzyńskiZaktualizowano 
Przy porcie powstać ma Pomorskie Centrum Logistyczne
Przy porcie powstać ma Pomorskie Centrum Logistyczne Grzegorz Mehring
Poniedziałek można formalnie uznać za początek działalności Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego. Bezpośrednim zadaniem GARG jest zagospodarowanie w sumie ponad 200 hektarów nieużytków w okolicach Portu Północnego i lotniska w Rębiechowie.

Ale nie tylko, bo agencja ma w założeniach pomóc ściągać zagranicznych inwestorów nie tylko do Gdańska, ale w ogóle do całej trójmiejskiej aglomeracji. - Za wzór tempa rozwoju podawana jest aglomeracja wrocławska. Dzięki działalności na Dolnym Śląsku podobnej agencji udało się tam ściągnąć takie firmy, jak LG czy Whirpool - mówi Alan Aleksandrowicz, który od dziś pełni obowiązki szefa GARG. Do tej pory był wicedyrektorem Wydziału Polityki Gospodarczej w Urzędzie Miejskim w Gdańsku.

Do głównych zadań agencji należy zagospodarowanie 186 ha na zapleczu Portu Północnego (pomiędzy ul. majora Sucharskiego i terminalem kontenerowym DCT Gdańsk SA) oraz 51 ha w okolicy lotniska w Rębiechowie, przy ul. Nowatorów. W pobliżu portu ma powstać Pomorskie Centrum Logistyczne. - Zadaniem agencji będzie przygotowanie przetargu na dzierżawę terenu, koordynacja sposobu jego zagospodarowania oraz wybór inwestora - informuje Edyta Tombarkiewicz z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

W Pomorskim Centrum Logistycznym, zgodnie z założeniami, mają się znajdować hale o powierzchni użytkowej kilkuset tysięcy metrów kwadratowych, a także być może następny terminal kontenerowy. Funkcjonować będzie tam też wolny obszar celny. Powierzchnia hal może służyć firmom chcącym rozpoczynać inwestycje w Gdańsku za "przechowalnie". GARG jest skłonna wynajmować inwestorom duże powierzchnie na stosunkowo krótki okres.
- Doświadczenie uczy bowiem, że umowy najmu są zawierane na okres kilku lat, a firmy mają problem z wynajęciem dużej powierzchni na krótko. Chcemy dać możliwość czasowego wynajmowania powierzchni do momentu ulokowania się nowej firmy na pomorskim rynku - mówi Alan Aleksandrowicz.
Przy Nowatorów będzie tworzony Park Przemysłowo-Technologiczny "Maszynowa". Teren musi najpierw zostać odwodniony, a GARG może w przyszłości wspierać inwestorów w tworzeniu infrastruktury na tym terenie.

W "Maszynowej", ze względu na obostrzenia ekologiczne, lokowa- ne mogą być m.in. centra biurowe. Teren ten ma status specjalnej strefy ekonomicznej. Dzięki temu inwestor jest zwolniony z podatku dochodowego od osób prawnych. "Startowe" od miasta dla GARG to 1,5 mln, wygospodarowane z ubiegłorocznych oszczędności Wydziału Polityki Gospodarczej UMG. - Istnieje duża szansa, że będą to jedyne pieniądze, które miasto musi włożyć w nową spółkę - twierdzi Alan Aleksandrowicz.

Jakie agencja ma przynieść korzyści? Władze miasta mają nadzieję, że w ciągu 10 lat stworzonych zostanie co najmniej tysiąc miejsc pracy. W tym okresie, na działalności Pomorskiego Centrum Logistycznego, miasto ma zarobić, według szacunków, ok. 81 mln zł, a na funkcjonowaniu "Maszynowej" - 24 mln zł. Późną wiosną lub wczesnym latem mają zostać rozpisane przetargi na inwestorów obu terenów.

polecane: Porozumienie PKO Banku Polskiego z PFRON to nowe miejsca pracy

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie