Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk Łostowice: Jednak będzie kolejny kościół (ZDJĘCIA)

Magdalena Sapkowska
Krzyż na działce, na której stanie nowy kościół, poświęcił wczoraj arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. To właśnie metropolita gdański jest pomysłodawcą utworzenia nowej parafii i budowy świątyni pod wezwaniem błogosławionego Jana Pawła II
Krzyż na działce, na której stanie nowy kościół, poświęcił wczoraj arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. To właśnie metropolita gdański jest pomysłodawcą utworzenia nowej parafii i budowy świątyni pod wezwaniem błogosławionego Jana Pawła II Grzegorz Mehring
Na nic protesty mieszkańców i list do prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Klamka zapadła. Budowa kościoła w nowej parafii Gdańsk Łostowice Południowe ruszy jeszcze w tym roku. Wczoraj arcybiskup Sławoj Leszek Głódź poświęcił parafialny krzyż. Świątynia pw. Błogosławionego Jana Pawła II stanie przy ul. Ofiar Grudnia 70.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z POŚWIĘCENIA KRZYŻA

Paweł Adamowicz podkreślił jednak, że decyzja o budowie należy wyłącznie do kurii. - Widać Kościół uważa, że znajdzie się wystarczająca liczba wiernych, by utworzyć parafię. Dostałem jakiś anonim z protestami mieszkańców, ale anonimy zazwyczaj wyrzucam do kosza - powiedział.

Mieszkańcy Łostowic nie chcą siódmego kościoła

- Nie jesteśmy anonimowi. Mieszkamy tu i nasze zdanie powinno być brane pod uwagę. Nie było żadnych konsultacji społecznych, nikt nie zapytał nas o zdanie. Nie mamy nic przeciwko budowie kościoła, ale nie tak blisko bloków - przekonuje Sylwia Rezmur-Urbaniak, jedna z mieszkanek budynku stojącego naprzeciw działki przeznaczonej na kościół.

Mieszkańcy wywiesili na budynku hasła protestacyjne. - Wiszą jakieś żałosne transparenty. Niech wiszą. Polska jest demokratyczna, więc protestować wolno, ale sumienie trzeba mieć prawe - skomentował abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański. - Kościół będzie darem dla Ojca Świętego, sposobem na wyrażenie naszej wdzięczności dla niego i dla Pana Boga. Podobne budowle powstaną w całej ojczyźnie, a nawet na całym świecie. Wstydźcie się wy, którzy tego nie rozumiecie. Czas się opamiętać - dodał.

Mieszkańcy podkreślają jednak, że na ich osiedlu jest już wystarczająco dużo kościołów. Brakuje natomiast sklepów, punktów usługowych czy komisariatu policji.
- W promieniu 2,5 km stoi 5 kościołów. A do najbliższego sklepu mamy 10 minut piechotą. Mieliśmy nadzieję, że na tej działce powstanie budynek pełniący funkcję usługową, tak jak napisano w planie zagospodarowania. Nie było w nim nic na temat kościoła - mówi Agata Wróblewska, która zbiera podpisy pod protestem.

Władze Gdańska wydały wczoraj w sprawie świątyni przy ul. Ofiar Grudnia 70 specjalny komunikat, w którym wyjaśniają, że "w obowiązującym planie zagospodarowania przestrzennego teren ten jest przeznaczony pod szeroko rozumiane usługi (w tym działalność sakralna)".
- Usługi sakralne to też usługi - ucina prezydent Adamowicz.

To praktyka stosowana również w innych miastach. Zdaniem Marka Karzyńskiego, dyrektora Biura Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni, nie ma prawnych przeciwwskazań, aby budować kościół na terenie przeznaczonym pod szeroko pojęte usługi. - Warto sobie uświadomić, iż w niektórych krajach kościoły funkcjonują nawet w obrębie dużych centrów handlowych - mówi.

Działkę, wartą 2,8 miliona złotych, przekazano kurii z 99-proc. bonifikatą, za dokładnie 28 393 zł. - Jest to zgodne z przepisami Ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami. W latach 1990-2011 miasto przekazało na preferencyjnych warunkach na rzecz kościołów i innych związków wyznaniowych łącznie 22 nieruchomości - wylicza Anna Dobrowolska z biura prasowego gdańskiego magistratu.

- Jeśli chodzi o budżet przeznaczony na budowę świątyni, jest to ofiara serc wiernych. Ale kościół powstanie i to w krótkim czasie. To miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo, miasto się rozbudowuje i zamieszka tu kilkanaście tysięcy wiernych i obywateli - zaznaczał abp Głódź.

Nie wiadomo jeszcze, jak będzie wyglądać świątynia. Towarzyszyć jej będzie plebania i ośrodek duszpasterski - Oratorium - bł. Jana Pawła II. Konkurs na projekt sakralnego kompleksu zostanie ogłoszony przez archidiecezję gdańską w maju, a zakończony we wrześniu tego roku.

Na Łostowicach są mieszkańcy, którzy cieszą się z nowej świątyni. - Kościół jest potrzebny, jest instytucją życia społecznego - mówi mieszkanka zlokalizowanego nieopodal Osiedla Krokusowego.
- Kościół ma prawo do kultu publicznego. Nabył je poprzez upokorzenia, które trwały ponad wiek. Nie zrezygnujemy z tego prawa, a wszystkie bałamuctwa w sprawie parafii spłyną jak wiosenny śnieg do rynsztoka - powiedział arcybiskup.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki