Gdańsk. Lekarze z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego przeszczepili płuca 42-latka, które zniszczył COVID-19

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Udostępnij:
Zespół specjalistów z Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku przeszczepił płuca 42-letniemu mężczyźnie z Mazowsza, panu Michałowi, który z powodu COVID 19 leczony trafił do Tymczasowego Szpitala Narodowego w Warszawie. Mimo intensywnego leczenia stan chorego pogarszał się z dnia na dzień. Płuca chorego zostały zniszczone.

Stan mężczyzny był tak ciężki, że lekarze zdecydowali się podłączyć go do ECMO - aparatury, która pozaustrojowo natlenia krew i odciąża płuca, które mają możliwość w tym czasie się zregenerować. Jeżeli się to nie uda , jedyną szansą dla chorego jest przeszczep płuc od dawcy. Zabieg podłączenia do ECMO przeprowadził zespół specjalistów z Kliniki Kardiochirurgii Szpitala MSWiA w Warszawie kierowanej przez prof. Piotra Suwalskiego a następnie opiekował się chorym. Pacjent do urządzenia podłączony był przez ponad 40 dni i był to jeden z najdłuższych przebiegów ECMO w Polsce.

20 lutego pan Michał został przetransportowany do UCK w Gdańsku. Miał dużo szczęścia bo znalazł się dla niego dawca.

Gdańsk. Lekarze z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego przeszczepili płuca 42-latka, które zniszczył COVID-19
UCK

W Gdańsku 42-latkiem zajął się zespół kardiochirurgów i kardioanestezjologów, który od dwóch lat realizuje w UCK program przeszczepiania płuc. Szefem programu jest dr hab. n. med. Jacek Wojarski z Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej UCK. Oprócz niego w program przeszczepiania tego narządu zaangażowany jest m.in. kardiochirurg dr n. med. Wojciech Karolak z tej samej kliniki, prof. dr hab. n. med. Sławomir Żegleń z Kliniki Alergologii i Pneumonologii oraz kierownik samodzielnego zespołu kardioanestezjologów UCK – prof. Romuald Lango.

Jak zaznacza prof. Romuald Lango, kierownik samodzielnego zespołu kardioanestezjologów UCK, operacja była trudna, ale nie pojawiły się żadne, niespodziewane okoliczności. Największe wyzwanie, zdaniem kardioanestezjologa, stanowiło leczenie pooperacyjne. – Pacjent trafił do nas w stanie ciężkiej niewydolności oddechowej, niewydolności krążenia i utrzymującej się ostrej niewydolności nerek. Jego stan stopniowo się poprawiał i te niewydolności narządowe częściowo ustępowały – mówi profesor Lango. - Przy dobrej współpracy pomiędzy zespołami prowadzącymi leczenie i dzięki dobremu nastawieniu pacjenta oraz znakomitej pomocy rehabilitantów udało się drobnymi kroczkami, przez długi czas, bo ponad dwa miesiące, doprowadzić pacjenta do stanu, który w tej chwili wydaje się być bezpieczny i pozwala optymistycznie patrzeć w przyszłość.

Objawy COVID-19 mogą czasami utrzymywać się przez długie miesiące. Na co najczęściej skarżą się ozdrowieńcy? Powikłania po koronawirusie mogą być bardzo poważne. Przejdź do galerii i zobacz, na jakie objawy skarżą się ozdrowieńcy.Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE >>> LISTA OBJAWÓW >>>

Powikłania po koronawirusie. Takie ślady zostawia po sobie C...

Nad powrotem pacjenta do pełni sił po przeszczepieniu płuc w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym czuwa m.in. zespół pielęgniarek i rehabilitantów. To dzięki wzorowej współpracy wszystkich zaangażowanych osób pan Michał wraca do zdrowia.

Pan Michał zmaga się z niewydolnością nerek, aktualnie leczony jest przerywanymi dializami. Jak mówi, jest szczęśliwy, że dostał „nowe” płuca.

Jest to dla mnie super sprawa. Czuję się dobrze i nie odczuwam dolegliwości – mówi pan Michał. – Została tu wykonana masa pracy, to świetny zespół, który dobrze współdziała, a to bardzo ważne dla każdego pacjenta – dodaje.

To już drugie przeszczepienie płuc zniszczonych przez COVID-19 w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym. 26 listopada ub. Roku zespół kardiochirurgów i kardioanestezjologów Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku przeprowadził taką operację u 50-letniej pani Anny. Była to pierwsza w Polsce transplantacja płuc u pacjenta, u którego podłączone było ECMO w konfiguracji żylno-tętniczej, a więc pozaustrojowo wspomagane było nie tylko oddychanie, ale także krążenie.

W Polsce akredytację MZ do przeszczepów płuc posiada 5 ośrodków; Gdańsk, Zabrze, Warszawa, Poznań i Szczecin. Warszawa jest wciąż w fazie organizacji, nie wykonali jeszcze takiego przeszczepu. W Gdańsku i w Zabrzu transplantacje płuc wykonują kardiochirurdzy a w Poznaniu i Szczecinie – torakochirurdzy.

Zespoły biorące udział w przeszczepieniu płuc:
Zespół pobierający: kardiochirurg dr Marcin Maruszewski, anestezjolog Agnieszka Kośka, pielegniarka anestezjologiczna Ewa Szymanek-Kaczmarek, pielęgniarki operacyjne Joanna Maślij i Ewa Główczewska
Zespół przeszczepowy: kardiochirurdzy dr hab. Jacek Wojarski i dr Wojciech Karolak, kardioanestezjolog dr hab. n. med. Maciej Kowalik, pielęgniarki anestezjologiczne Anna Urbanek i Irena Bagińska, pielęgniarki operacyjne Irena Gałązkowska i Iwona Walkusz, perfuzjonistka Renata Pek.
Koordynator transplantacji płuc: dr Aleksandra Pałasz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Koniec stanu epidemii w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie