Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk kupił budynek na terenach postoczniowych. Będzie tam Muzeum Sztuki Współczesnej [ZDJĘCIA]

Ewelina Oleksy
Na terenach postoczniowych w Gdańsku powstanie Muzeum Sztuki Współczesnej
Na terenach postoczniowych w Gdańsku powstanie Muzeum Sztuki Współczesnej Karolina Misztal
W budynku na terenach postoczniowych powstanie Muzeum Sztuki Współczesnej – oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku. To efekt porozumienia, które zawarła Gmina Miasta Gdańska z samorządem Województwa Pomorskiego.

Gdańsk kupił za 2, 9 mln zł budynek dawnych warsztatów szkolnych Zasadniczej Szkoły Budowy Okrętów na terenach Stoczni Gdańskiej. W budynku funkcjonował dotychczas Instytut Sztuki Wyspa.

-Nad tą transakcją pracowaliśmy od 2014r. Dziś ogłaszamy pomyślne zakończenie. Udało nam się nabyć prawo wieczystego użytkowania do nieruchomości gruntowej i prawo własności budynku w dawnych warsztatach uczniowskich na terenach postoczniowych- mówił dziś Wiesław Bielawski, wiceprezydent Gdańska- Zrobiliśmy to, na tle dyskusji jakie się toczą w kontekście ochrony dziedzictwa kulturowego, z myślą o tym by obiekt ten pełnił funkcję publiczną i pewną misję kulturalną.

Tą misją będzie Muzeum Sztuki Współczesnej, jakie powstanie tam w ciągu najbliższych miesięcy. - Obecnie, na mocy porozumienia, obiekt zostanie przekazany Muzeum Narodowemu, by mogło tu zacząć działać Muzeum Sztuki Współczesnej. Z docelowym zagospodarowaniem, mamy nadzieję, budynku o numerze B90- wskazuje wiceprezydent Bielawski.

Z takiego finału sprawy cieszy się Wojciech Bonisławski, dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku. Tym bardziej, że jak wskazuje, to muzeum nie posiada sal ekspozycyjnych i zaplecza, w których mogłaby być prezentowana sztuka współczesna, co skutkuje niestety pomijaniem Gdańska w organizacji ważnych wystaw. -Pałac Opatów jest uroczym miejscem, ale niestety nie spełnia żadnych wymogów dotyczących ekspozycji sztuki współczesnej – mówi Bonisławski – Dzięki Miastu Gdańsk, będzie wreszcie możliwość stworzenia muzeum sztuki współczesnej, którego Gdańsk nie ma, co jest wyjątkiem wśród dużych miast.

Lokalizacja muzeum w zabytkowych halach, jak podkreślają urzędnicy, to również szansa na rewitalizację hal stoczniowych i pozyskanie dofinansowania w ramach nowego rozdziału funduszy europejskich przeznaczonych na rewitalizację. - Chcemy aplikować o środki europejskie, żeby doprowadzić te budynki do takiego stanu, aby Muzeum Sztuki Współczesnej mogło tu funkcjonować w skali polskiej, europejskiej i światowej- wskazuje Bonisławski- Na pewno nadal będzie się tu odbywał festiwal Alternativa, na który zapraszam już 24 czerwca.

Zakup budynku przez miasto, to pokłosie podpisanego w ubiegłym roku listu intencyjnego, którego sygnatariuszami byli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Pomorskiego i Prezydent Miasta Gdańska. Ideą porozumienia było utworzenie Muzeum Sztuki Współczesnej oraz usytuowanie go na byłych terenach stoczniowych jako miejscu o szczególnym historycznym znaczeniu dla Gdańska, dającym wyjątkową okazję do przekształcenia obiektów postindustrialnych w przestrzeń służącą kulturze, sztuce i integracji społecznej. Od tego momentu rozpoczęły się starania o nabycie obiektów, gdzie Muzeum znalazłoby swą docelową siedzibę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki