18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Konsultacje ws. kościoła w Łostowicach. Pierwszego dnia głosowało niewielu mieszkańców

Ewelina Oleksy
Mieszkańcy mają miesiąc na wyrażenie swojej opinii ws. wysokości kościoła w Łostowicach
Mieszkańcy mają miesiąc na wyrażenie swojej opinii ws. wysokości kościoła w Łostowicach Przemek Świderski
Zaledwie 17 osób z ponad 1,6 tys. uprawnionych do tego mieszkańców, zabrało głos w sprawie dozwolonej wysokości kościoła na Łostowicach w pierwszym dniu konsultacji społecznych.

W poniedziałek oficjalnie otwarto punkt, w którym przez najbliższy miesiąc sąsiedzi przyszłej świątyni będą mogli wyrazić swoje zdanie. A konkretnie - określić, czy zgadzają się na to, by miała ona ponad 40 m, tak jak chce tego abp Sławoj Leszek Głódź, czy mniej.

Miejscy radni, którzy uchwalać będą parametry planu zagospodarowania dla działki archidiecezji, zapewniają, że opinie mieszkańców będą miały dla nich ogromne znaczenie.

- Ta sprawa budzi wśród okolicznych mieszkańców wielkie zainteresowanie, widać to choćby po liczbie maili, jakie przychodzą do radnych od ponad dwóch lat - mówi Adam Nieroda, radny PO, z inicjatywy której przeprowadzane są konsultacje. - Liczę, że frekwencja będzie duża, bo im liczniejszy udział mieszkańców, tym mocniej zabrzmi ich głos. Już teraz pojawia się wiele pytań ze strony zainteresowanych dotyczących całego procesu, co cieszy - dodaje.

Czas na wyrażenie swojej opinii mieszkańcy mają do 16 maja.

Z Piotrem Kowalczukiem, wiceszefem Zespołu Konsultacyjnego rozmawia Ewelina Oleksy

To pierwsze takie konsultacje w historii Gdańska?

Drugie w myśl uchwały z 2007 roku, która określa, w jaki sposób i przez jaki czas przeprowadzać konsultacje. Pierwsze dotyczyły zmiany granic Sopotu i Gdańska przy budowie hali Ergo Arena. Wtedy konsultacje były ogólnomiejskie. Te w sprawie kościoła to pierwsze, które dotyczą mieszkańców wybranego obszaru.

Jak magistrat będzie nadzorował ich przebieg?

Urząd przeprowadza też wybory, więc mamy wprawę oraz zespół osób gwarantujących, że głosowanie będzie tajne i że żadne informacje stąd nie wypłyną. Każdego dnia rano i na zamknięciu punktu będzie co najmniej jedna osoba z zespołu ds. konsultacji. Urna będzie codziennie chowana w specjalnie zabezpieczonym archiwum, żeby nie miał do niej dostępu nikt postronny.

Kiedy poznamy wyniki?

Urnę otworzymy dopiero 16 maja o godz. 18.30. Czas na podsumowanie wyników mamy do majowej sesji Rady Miasta, gdzie muszą one zostać przedstawione. Czyli - w zasadzie - będziemy mieć na to tydzień. Radni już zapowiedzieli, że zażądają też od nas szczegółowego raportu z przeprowadzenia konsultacji.

Więcej na ten temat czytaj w serwisie gdansk.naszemiasto.pl

[email protected]

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki