MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Konserwator zabytków wszczął postępowanie w sprawie wątpliwego upiększenia kamienicy przy ul. Długiej

Karol Uliczny
Karol Uliczny
Zabytkowa kamienica przy ul. Długiej „upiększona” wentylacją
Zabytkowa kamienica przy ul. Długiej „upiększona” wentylacją Karol Uliczny
Służby Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków badają sprawę naruszenia elewacji zabytkowej kamienicy przy ul. Długiej 30 w Gdańsku. Wszystko wskazuje, że doszło do samowoli budowlanej poprzez wywiercenie w fasadzie otworów mających służyć wentylacji jednego z mieszkań. Kamienica przy ul. Długiej 30 widnieje w rejestrze zabytków od 1969 r. – Mówimy o ścisłym centrum Głównego Miasta, a jak wiadomo, na terenie wpisanym do rejestru wszelkie prace muszą być konsultowane z konserwatorem – mówi Marcin Tymiński, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku.

Zniszczona fasada kamienicy przy ul. Długiej w Gdańsku

Kamienica przy ul. Długiej 30 widnieje w rejestrze zabytków od 1969 r. Autorstwo dekoracji kamiennej oraz rzeźb na jej fasadzie przypisuje się jednemu z najbardziej zasłużonych gdańskich architektów Abrahamowi van den Blockowi, projektantowi takich perełek, jak Złota Brama oraz Fontanna Neptuna. Od kilku tygodni ściana szczytowa budynku jest dodatkowo „upiększona” czterema okrągłymi otworami na wysokości 1. piętra, po dwa nad lewym oraz pod prawym ornamentem. Mieszkających w kamienicy mówią, że pierwsze dwa otwory pojawiły się pod koniec lutego.

– Przy tej kamienicy zatrzymują się wszystkie wycieczki odwiedzające Gdańsk. Teraz jej fasada została zniszczona i to dwukrotnie – mówi jeden z mieszkańców. – W mieszkaniu na 1. piętrze, nad dawną sienią, w której przez lata był zakład fryzjerski, kazano wybić dwa okrągłe otwory, jeden nad drugim, oba nad zabytkowym ornamentem, niszcząc w ten sposób przepiękną elewację kamienicy. W długi weekend majowy zostały wybite kolejne dwa otwory, po drugiej stronie drugiego okna. Najprawdopodobniej służyć będą jako wentylacja dla wynajmujących to mieszkanie turystów.

Zarządzający wspólnotą oraz Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków zapewniają, że nie otrzymali zgłoszenia o zamiarze wykonania jakichkolwiek robót przy ul. Długiej 30. Co więcej, druga para otworów miała pojawić się już po zawiadomieniu właściciela lokalu o możliwości naruszenia fasady.

Zniszczona fasada kamienicy przy ul. Długiej w Gdańsku. Będzie kontrola konserwatora

Dział techniczny ET Bastion, administratora nieruchomości, informuje, że po interwencji mieszkańców sprawa została niezwłocznie przekazana konserwatorowi zabytków, z którym na dniach ma odbyć się wizja na miejscu.

– Postępowanie w tej sprawie wszczęliśmy w połowie maja. Jeszcze w czerwcu w kamienicy zostanie przeprowadzona kontrola, która pozwoli wyjaśnić okoliczności powstania otworów – mówi Marcin Tymiński, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku.

– Mogę powiedzieć, że na takie prace nie było pozwolenia Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Mówimy o ścisłym centrum Głównego Miasta, a jak wiadomo, na terenie wpisanym do rejestru wszelkie prace muszą być konsultowane z konserwatorem.

Na miejscu nie zastaliśmy lokatorów. Sąsiedzi informują, że mieszkanie jest wynajmowane turystom, a sama właścicielka na co dzień przebywa w Stanach Zjednoczonych.

Jaka kara za zniszczenie fasady zabytkowej kamienicy?

– O ewentualnych karach będzie można mówić po przeprowadzonej kontroli. Przeprowadzanie nielegalnych prac zagrożone jest m.in. karą grzywny – przypomina rzecznik WUOZ w Gdańsku. – Ponadto, jeżeli okaże się, że otwory zostały wykonane z naruszeniem przepisów, właściciel zostanie zobligowany do przywrócenia wcześniejszego wyglądu elewacji.

Zabytkowa kamienica przy ul. Długiej „upiększona” wentylacją

Gdańsk: Konserwator zabytków wszczął postępowanie w sprawie ...

Masz informacje? Redakcja Dziennika Bałtyckiego czeka na #SYGNAŁ

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki