Wyeksponowanie walorów architektonicznych i kulturowych, wyposażenie w "mobilne" meble uliczne, połączenie mostem wantowym z Olszynką - takie między innymi pomysły mają młodzi architekci na Plac Wałowy w Gdańsku. Swoje pomysły przedstawili w pracach, nadesłanych na konkurs dotyczący koncepcji zagospodarowania tego miejsca. Sąd konkursowy przyznał dwa pierwsze miejsca. W środę zapadło rozstrzygnięcie.
Sąd Konkursowy, pracujący pod przewodnictwem Andrzeja Ducha, dyrektora Wydziału Urbanistyki, Architektury i Ochrony Zabytków Urzędu Miejskiego w Gdańsku, przyznał dwie równorzędne pierwsze nagrody. Zdobyli je: Miłosz Zieliński i Laura Klimczak z Krakowa oraz Paweł Skóra z Bydgoszczy. Taki werdykt wywołał zdziwienie.
- Liczyłam, że zwycięży ktoś z Gdańska - mówi prof. Ludmiła Ostrogórska, rektor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, uczelni, której jeden wydział znajduje się przy Placu Wałowym. - Trochę byłam zaskoczona. Może ludzie z zewnątrz dostrzegają coś, czego my nie widzimy, będąc na miejscu... Tymczasem Plac Wałowy to część Gdańska pozostawiona sama sobie.
- Zainteresowałem się tym konkursem, bo jako dziecko bywałem w Gdańsku, u rodziny - powiedział nam Miłosz Zieliński, asystent w Instytucie Architektury Krajobrazu Politechniki Krakowskiej, którego praca, wykonana wspólnie z Laurą Klimczak i przyjaciółmi okazała się jedną z najlepszych. - Wiele razy z dziadkiem zwiedzaliśmy Plac Wałowy i jego otoczenie.
- Studiowałem na Wydziale Architektury i Urbanistyki Politechniki Gdańskiej - mówi z kolei Paweł Skóra, zdobywca równorzędnej nagrody, mieszkaniec Bydgoszczy, pracujący w Krakowie w biurze projektowym. - Znam dość dobrze to miasto, wiem, jaka jest sytuacja w Gdańsku.
A jaka jest? Kiedy Plac Wałowy, teraz zaniedbany może zyskać nowe oblicze? - Wiele zależy od tego, kiedy znajdą się pieniądze - powiedział Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. - Wtedy też propozycje młodych architektów, zwycięzców konkursu, zostaną uwzględnione.
Na konkurs, którego organizatorami byli prezydent Gdańska oraz prezes AMS - Marek Kuzaka, wpłynęło 38 projektów. W rywalizacji uczestniczyli studenci, absolwenci architektury, plastyki i architektury krajobrazu, którzy nie ukończyli 30. roku życia. Zwycięzcy dostali po 8,5 tys. zł nagrody
Nagrodzone i wyróżnione prace można oglądać do 25 marca w Nowym Ratuszu, przy ul. Wały Jagiellońskie 1. W połowie kwietnia - ekspozycja w rejonie Placu Wałowego.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?