reklama

Gdańsk: Konferencja miast-symboli II wojny światowej

Jarosław ZalesińskiZaktualizowano 
Berlin, Brema, Brześć, Charków, Drezno, Hamburg, Kursk, Lidice, Lipsk, Mińsk, Narwik, Norymberga, Oradour-sur-Glane, Oświęcim, Sankt Petersburg, Smoleńsk, Surabaya, Tobruk, Warszawa i Wieluń...

To lista miast-symboli II wojny, które przyjęły zaproszenie do Gdańska na uroczystości 70 rocznicy wybuchu wojnyIch oficjalne delegacje spotkały się wczoraj w Dworze Artusa na Międzynarodowej Konferencji Burmistrzów Miast Pamięci II Wojny Światowej.

Każdy z reprezentantów zaproszonych miast przywiózł ze sobą ziemię zebraną z miejsc pamięci, związanych z tragicznymi wydarzeniami z lat 1939-1945. Tymi miejscami były między innymi cmentarz Piskariowski, gdzie pochowano ponad milion ofiar blokady Leningradu, cmentarz ofiar II wojny w Lipsku, góry otaczające Narwik, kopiec pamięci i pojednania w Oświęcimiu i warszawski kopiec Powstania Warszawskiego.

- Towarzyszy nam stała świadomość tego, co Niemcy sprawili innym narodom - powiedział delegat Hamburga. - Dziś możemy żyć w przyjaźni - dodawał reprezentant władz Lipska. - Jesteśmy wdzięczni mieszkańcom Gdańska za ich wkład w zjednoczenie podzielonej Europy.
Wspominanie tragicznej przeszłości (delegat Brześcia przypomniał, że w latach II wojny zginął co trzeci obywatel Białorusi) nie niosło jednak ze sobą żadnych polemicznych akcentów. - Przebaczamy, ale nigdy nie zapomnimy - tak najkrócej ducha konferencji ujęła burmistrz Narwiku.

Wypełniona po brzegi tuba z ziemią najpewniej zostanie w przyszłości wmurowana wraz z kamieniem węgielnym planowanego Muzeum II Wojny Światowej. Miasta-symbole upamiętnia także fotograficzna wystawa plenerowa, czynna od wczoraj na Długim Targu w Gdańsku.

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie